Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Ostrowska delegacja na Dniach Miasta Zasławia

16.09.201111:47

Anna

Na odbywające się od 24 do 27 czerwca 2011 r. uroczystości, na zaproszenie burmistrza Zasławia, udała się delegacja z Ostrowi Mazowieckiej

Pierwsze widoczne efekty podpisanej w czerwcu br. umowy o współpracy między Ostrowią i Zasławiem rozpoczęły się od udziału w obchodach Święta Miasta Partnera. Na odbywające się od 24 do 27 czerwca 2011 r. uroczystości, na zaproszenie burmistrza Zasławia, udała się delegacja z Ostrowi Mazowieckiej w osobach: burmistrz Władysław Krzyżanowski, zastępca burmistrza Zbigniew Gałązka, radni miejscy Beata Herman i Mateusz Lendzioszek, instruktor tańca Miejskiego Domu Kultury Bożena Jakubczyk oraz tłumacz Oksana Pankovska.

Wizyta rozpoczęła się od odwiedzenia Kamieńca Podolskiego, w którym mimo wielu wyniszczających wojen, zachowało się około 150 zabytków, co pod tym względem lokuje miasto na trzecim miejscu na Ukrainie, po Kijowie oraz Lwowie i pozwala pretendować do wpisania na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego ludzkości UNESCO. Najcenniejszym zabytkiem Kamieńca jest przede wszystkim zespół urbanistyczno-architektoniczny Starego Miasta oraz Katedra Świętych Apostołów Piotra i Pawła. Miasto wprawdzie nie jest już stolicą okręgu administracyjnego, jednak dla Polaków na zawsze pozostanie sercem Podola. Zachwyca typowa ukraińska kuchnia, którą ostrowska delegacja skosztować mogła w odradzających się restauracjach. W polskiej literaturze obecność Kamieńca Podolskiego zawdzięczamy Henrykowi Sienkiewiczowi, który umieścił go w jednej z części „Trylogii” – „Panu Wołodyjowskim”.

Gospodarze zadbali o bogaty program Dni Miasta, w którym znalazły się m.in. oficjalne wystąpienia przedstawicieli władz zaproszonych miast, udział w mszy świętej, przemarsz ulicami Zasławia oraz składanie kwiatów pod pomnikiem żołnierzy poległych podczas II wojny światowej oraz pomnikiem poświęconym ofiarom Głodomoru, który miał miejsce na Ukrainie w latach 1932-1933. W trzecim dniu wizyty na ostrowską delegację czekała niezwykła niespodzianka - zwiedzanie Ławry Poczajowskiej Zaśnięcia Bogurodzicy, która jest największym ośrodkiem prawosławia na Wołyniu i drugim na całej Ukrainie po Ławrze Pieczerskiej w Kijowie. Podczas obchodów Dni Miasta Zasławia nie zabrakło także części artystycznej, kiedy to prezentowały się lokalne zespoły artystyczne, a wśród nich zespół tańca „Barwograj”. Występ zrobił na gościach ogromne wrażenie, w efekcie czego burmistrz W. Krzyżanowski zaprosił zespół do Ostrowi, by przedstawił ostrowskiej publiczności swój atrakcyjny program.

Warto podkreślić, że w Zasławiu żyje bardzo wielu Polaków, czego doświadczyła ostrowska delegacja biorąca udział w uroczystościach Bożego Ciała, które decyzją ukraińskiego Episkopatu rzymsko-katolickiego obchodzono na Ukrainie po raz pierwszy. Niezwykle wzruszającymi chwilami dla ostrowskiej delegacji była Msza św., która od pierwszych chwil celebrowana była w języku polskim i wszyscy w świątyni i na ulicy odnosili się z dużą życzliwością.
Pierwsza inauguracyjna wizyta, kilka tygodni po podpisaniu Protokołu o rozpoczęciu współpracy z Zasławiem, stała się okazją do bliższego poznania miasta i jego walorów oraz nawiązania przyjacielskich więzi. Gościnność burmistrza Valentyna Pankovskiego i jego małżonki przeszła najśmielsze oczekiwania i na długo pozostanie w pamięci ostrowskiej delegacji. (PM)