Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Spacerkiem po mieście

O przeszłości miasta przypominają liczne pamiątki, okazałe gmachy a także miejsca pamięci. 

Neogotycki kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, z dwiema strzelistymi wieżami; z płaskorzeźbą Wniebowzięcia w ołtarzu głównym i malowanym na desce obrazem św. Mikołaja z pierwszej połowy XVII wieku w jednym z ołtarzy bocznych. Wybudowany staraniem ostrowskiego proboszcza księdza Adama Prus-Jarnutowskiego w latach 1885-1894. Projektantami byli architekci: F. Nowicki i B. Schmidt, a budowniczym W. Colonna Czosnowski z Warszawy. Kamienie na fundamenty kościoła zwieziono z prehistorycznego cmentarzyska ŻALE położonego na północnym skraju miasta. Na placu przy kościele rośnie Dąb Wolności, zasadzony w 1919 roku, w pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości.

Nieopodal kościoła wznosi się także, nawiązujący swą architekturą do formy pałacowej, budynek Liceum Ogólnokształcącego, wybudowany w roku 1927 przez sejmik powiatowy.

 

Klasycyzujący jednopiętrowy budynek Banku Spółdzielczego wzniesiony w 1926 roku wg projektu Stefana Zwolanowskiego z charakterystycznymi kolumnami stylizowanymi na wzór grecki. Dawna siedziba Banku Ludowego.

Neobarokowy ratusz miejski, siedziba władz miasta, wybudowany w 1927 roku. Inicjatorem i energicznym rzecznikiem budowy był burmistrz Ludwik Mieczkowski, a projektantem architekt miejski Stefan Zwolanowski. Ratusz wzniesiono na placu targowym w centrum miasta, obecnie Plac Księżnej Anny Mazowieckiej. Zniszczony w roku 1944, pieczołowicie odbudowywany, stanowi dzisiaj prawdziwą perełkę architektury i ozdobę miasta, będąc jednocześnie jednym z najbardziej reprezentacyjnych gmachów Ostrowi.

Park wokół stawu miejskiego założony przez naczelnika powiatu Ignatija Łojko w latach 1874-1875. Wcześniej w tym miejscu znajdowała się sadzawka pamiętająca jeszcze czasy dworu książęcego i królewskiego.

 

ZOBACZ ZDJĘCIA Z MIASTA

 

Pomnik Marszłka Józefa Piłsudskiego

Pomnik Księżnej Anny Mazowieckiej

Pomnik Papieża Jana Pawła II

 

W roku 2009 oddano do użytku pierwszy etap Centrum Kultury i Rekreacji „Za Stawem” (kryta pływalnia, jakuzi, zjeżdżalnia, brodzik, bicze wodne, sauny, pełnowymiarowa hala sportowa ze ścianą wspinaczkową oraz kręgielnia) wraz z nowym system komunikacyjnym, parkingami i terenami zielonymi.

Gród Książąt Mazowieckich jest uzupełnieniem oferty rekreacyjno-kulturalnej Centrum, odwołującym się do historycznej przeszłości miasta (uroczyste otwarcie miało miejsce 30 maja 2009 r.). Budowany na niewielkim wzniesieniu (gdzie wg tradycji miał się znajdować książęcy dwór) drewniany gród nie jest rekonstrukcją znajdujących się tutaj niegdyś średniowiecznych zabudowań. Jest on raczej symbolem przeszłości miasta umożliwiającym edukację historyczną młodych pokoleń mieszkańców Ostrowi i okolic, a także mającym na celu pobudzanie lokalnego patriotyzmu, pielęgnowanie i kultywowanie tradycji przodków.

Jest także atrakcyjnym miejscem do zwiedzania przez turystów. Odbywają się tu wystawy, pokazy walk rycerskich, turnieje łucznicze, warsztaty o tematyce historycznej. Budowa Grodu wpisuje się znakomicie w inicjatywę samorządu województwa mazowieckiego i Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej o wielce obiecującej nazwie „Na Szlaku Książąt Mazowieckich”.

Zabudowa grodu składa się między innymi z chat garncarza, kowala, dworu kasztelana, otoczonych palisadą z narożnymi wieżami. Budynki wykonano z drewnianych, impregnowanych specjalnymi preparatami bali i przykryto trzcinową strzechą.

 

Miejsca Pamięci

  • krzyże metalowe osadzone w kamieniu przy zbiegu ulic: Warszawskiej i 63-Roku (symbolizujący miejsce potyczki i straceń) oraz Gen. W. Sikorskiego i E. Orzeszkowej (miejsce straceń powstańców styczniowych);
  • krzyż z owalną tabliczką z cytatem jednego z psalmów przy głównej alei cmentarnej (pamięci chowanych potajemnie nocą powstańców styczniowych);
  • kwatera grobów żołnierskich z lat 1918 - 1921 żołnierzy Wojska Polskiego poległych, zmarłych z ran i w wyniku epidemii;
  • zbiorowa mogiła żołnierzy WP poległych 4 sierpnia 1920 r. na polach ostrowskich;
  • zbiorowa mogiła żołnierzy polskich poległych 8 września 1939 r. w okolicach Ostrowi;
  • zbiorowa mogiła partyzantów poległych pod Jarząbką i Pecynką w sierpniu 1944 r.;
  • mauzoleum poświęcone Synom i Córkom Ziemi Ostrowskiej poległym i pomordowanym przez obu okupantów i w okresie stalinowskim;
  • pomnik Żołnierza i Partyzanta zwany „Ostrowską Nike”;
  • płyty pamiątkowe w miejscu byłego browaru, w latach okupacji siedziby Gestapo (obecnie Szkoła Podstawowa nr 1 i Gimnazjum Publiczne nr 1);
  • tablica na frontonie gmachu Straży Pożarnej przy ul. 11 Listopada upamiętniająca członków OSP poległych i zamordowanych w okresie II wojny;
  • tablice pamiątkowe wewnątrz LO poświęcone poległym profesorom i wychowankom Gimnazjum w latach 1920 oraz 1939-1945;
  • pomnik 18. Pułku Artylerii Lekkiej przy Placu Księżnej Anny Mazowieckiej;
  • obelisk pod Dębem Wolności (plac przy kościele WNMP);
  • pomnik poświęcony nauczycielom tajnego nauczania w latach 1939-1944 przy wejściu do LO. 

 Ostrowska Nike

 Czcimy pamięć przeszłych pokoleń podczas uroczystych obchodów świąt narodowych i lokalnych,
nadając każdej uroczystości szczególną oprawę
- 11 Listopada pod Dębem Wolności

 Cmentarz parafialny
- mogiła powstańcza

Mauzoleum na cmentarzu parafialnym 

 Zbiorowa mogiła żołnierzy Września 1939

 Pomnik "osiemnastki" (18. PAL)