Apel Mazowieckiego Zarządu Okręgowego Polskiego Czerwonego Krzyża
21.10.200814:28
Polski Czerwony Krzyż jako pierwszy w Polsce wprowadził karty ICE. Pomysł kart ICE powstał z inicjatywy włoskich i brytyjskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych.
APEL MAZOWIECKIEGO ZARZĄDU OKRĘGOWEGO
POLSKIEGO CZERWONEGO KRZYŻA
Polski Czerwony Krzyż jako pierwszy w Polsce wprowadził karty ICE (Skrót ICE (In Case of Emergency) oznacza „w nagłym wypadku”). Pomysł kart ICE powstał z inicjatywy włoskich i brytyjskich ratowników, którzy zauważyli lukę informacyjną w kontakcie z rodziną i bliskimi poszkodowanych. Karta ICE zawiera imię i nazwisko właściciela oraz numery telefonów do 3 osób, które należy powiadomić w razie wypadku. Często o uratowaniu życia lub zdrowia ofiary wypadku decydują minuty. Tymczasem w Polsce nie ma obowiązku noszenia przy sobie dowodu tożsamości ani innych dokumentów ułatwiających ratownikom zdobycie informacji o poszkodowanym. Karta jest potencjalnym kontaktem z bliskimi poszkodowanego.
Noszenie przy sobie wypełnionej karty I.C.E. znacznie ułatwi ratownikom, lekarzom i innym osobom zaangażowanym w akcję ratunkową kontakt z bliskimi poszkodowanego. Umożliwi to identyfikację rannej osoby oraz zdobycie kluczowych informacji dotyczących jej stanu zdrowia, przyjmowanych leków, odbywanej terapii. Osoby podane do kontaktu, powinny być w stanie odpowiedzieć na te podstawowe pytania.
Komenda Główna Policji, a zwłaszcza Wydział Ruchu Drogowego i Wydział Prewencji w pełni popiera inicjatywę PCK. Jest to bardzo ważny wkład w sprawną organizację pomocy w sytuacji wypadku. Gdy poszkodowany jest nieprzytomny, ma amnezję lub nie jest w stanie podać swoich danych, policja w obecności lekarza komisyjnie przeszukuje jego rzeczy, aby móc ustalić tożsamość. Karta jest także bardzo pomocna w sytuacji gdy poszkodowany nie uległ żadnemu wypadkowi, ale ma chwilowe zaniki pamięci, amnezję, jest osobą starszą, która ma problemy z bezpiecznym powrotem do domu.
Dzięki karcie ICE Polskiego Czerwonego Krzyża służby ratownicze szybko uzyskają cenne informacje o poszkodowanej osobie. Wystarczy kupić zdrapkę z kodem dostępu, zalogować się na stronie www.pck.org.pl/ice i wpisać swoje dane. Gotową kartę PCK wyśle pocztą. Koszt zdrapki to zaledwie 5 zł. Obecnie zdrapki dostępne są już w wielu placówkach PCK na terenie całego kraju.
Leszek Chemperek
Biuro Mazowieckiego Zarządu Okręgowego
Polskiego Czerwonego Krzyża w Warszawie
ul. Mokotowska 14
tel. (22) 628 25 68, kom. 0505-419-009