strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
W intencji Jana Pawła II i Ojczyzny
21.10.200814:50
Przypomniał wydarzenia sprzed 30 lat gdy świat usłyszał o powołaniu na Stolicę Piotrową kardynała Karola Wojtyłę. Dzięki temu pontyfikatowi ludzie w najdalszych zakątkach ziemi dowiedzieli się o „dalekim kraju”, jego burzliwej i tragicznej historii, cierpieniach naszego narodu i jego upartym dążeniu do wolności.
W nabożeństwie, oprócz parafian i mieszkańców okolicznych miejscowości, wzięli udział niezwyczajni goście: znana aktorka Zofia Kucówna oraz pisarz Ernest Bryll, których dzieciństwo upłynęło przed wojną w alejkach komorowskich koszar (ojcowie obojga byli oficerami w Szkole Podchorążych Piechoty) oraz aktorka Krystyna Królikiewicz – córka majora Adama Królikiewicza, znakomitego jeźdźca – olimpijczyka z roku 1924. Obie panie recytowały wiersze Ernesta Brylla między innymi z „Rzeczy Listopadowej” oraz bardzo wzruszające, poświęcone Janowi Pawłowi II. Wzruszeń było podczas tego nabożeństwa znacznie więcej, zwłaszcza gdy na prośbę ks. Dębickiego organista Paweł Andruszkiewicz ubarwił je pieśniami patriotycznymi. Podniosły nastrój i fantastyczny, potężny jego głos płynący z chóru sprawiły, że wiele osób musiało sięgnąć po chusteczki aby osuszyć oczy. Podczas Mszy poświęcony jeszcze został nowy witraż dla komorowskiej świątyni przedstawiający Jana Pawła II ufundowany przez Ireną i Tadeusza Pajków, a Dzień Papieski w Komorowie zakończył się wspólnym odśpiewaniu „Barki” przy krzyżu misyjnym.
Obchody Dnia Papieskiego w Zespole Szkół Publicznych Nr 1 noszącym imię Papieża - Polaka rozpoczęły się prezentacją o patronie szkoły przygotowaną przez uczniów pod kierunkiem jej byłego ucznia - ks. Cezarego Wieczorka. Ks. Wieczorek po ukończeniu studiów w Belgii i Francji jest obecnie misjonarzem w Stowarzyszeniu Misji Afrykańskich. Do swojej dawnej szkoły przyjechał z wystawą „Maski afrykańskie – zaproszenie do świata niewidzialnego”.
Ekspozycję składajaca się z około 50 eksponatów (głównie maski i figurki z różnych zakątków Czarnego Lądu) podarował polskiej prowincji Stowarzyszenia jeden z księży francuskich, który wiele lat spędził na misjach w Afryce. Ostrów była drugim miastem w Polsce, które odwiedziła wystawa. Jak opowiadał ks. Wieczorek, maski w Afryce pełnią zupełnie inną rolę niż w naszej cywilizacji, gdzie zakłada się je aby brać udzial w radosnej zabawie lub (w przenośni) aby odizolować się od bliźnich. Tam przypominają one o świecie niewidzialnym, a nawet umożliwiają z nim kontakt. - Należy odrzucić te maski które izolują nas od innych, trzeba się do nich zbliżyć, a w konsekwencji zbliżyć się do Chrystusa – mówił ks. Cezary, który na pamiątkę spotkania przekazał szkole różaniec z Fatimy. Przybyły wraz z nim inny duchowny z SMA - ks. Tomasz Zieliński wygłosił wykład o misjach afrykańskich Jana Pawła II, który w okresie 26 lat pontyfikatu odbył 104 pielgrzymki, z czego 14 do Afryki. Przyczyniły się one do znacznego rozwoju religijności, poszanowania praw człowieka, a nawet przyspieszyły upadek niektórych reżimów. Ks. Tomasz Zieliński również pozostawił w szkole pamiątkę w postaci krzyża. Obaj duchowni także otrzymali upominki od dyrektora szkoły Jerzego Bauera. Obchodom Dnia Papieskiego w ZSP Nr 1 towarzyszyły ekspozycje o patronie szkoły. Jedną z ciekawszych była wystawa filatelistyczna radnego Miroslawa Gromka składająca się ze znaczków, kopert okolicznościowych i kopert FDC – naturalnie z Papieżem – Polakiem. (AM)