Szpital w Ostrowi „Perłą Medycyny 2008”
16.12.200811:59
Galeria wyróżnień i certyfikatów szpitala powiatowego w Ostrowi znów się powiększyła. Półtora miesiąca temu ostrowska lecznica zajęła trzecie miejsce na Mazowszu w rankingu organizowanym przez „Rzeczpospolitą” oraz 24 w Polsce.
Dyrektor Andrzej Sawoni z najnowszymi trofeami szpitala
Oznacza to, że utrzymuje się w ścisłej czołówce szpitali na terenie województwa i kraju. Komisja konkursowa brała pod uwagę wiele aspektów działalności placówki, jak na przykład sytuacja ekonomiczna, sposób zarządzania (również jakością), ilość poradni specjalistycznych i zatrudnionych w nich lekarzy specjalistów itp.
Kolejne wyróżnienia szpital otrzymał 29 listopada kiedy rozstrzygnięte zostały konkursy „Perły Medycyny 2008” oraz „Mazowiecka Firma Roku 2008”. W pierwszym z nich Szpital Powiatowy im. M. Curie-Skłodowskiej zajął pierwsze miejsce w kategorii szpitali wielospecjalistycznych poniżej 400 łóżek, wyprzedzajac między innymi takie lecznice jak Uniwersytecki Szpital Kliniczny nr 2 w Łodzi czy szpitale miejskie z Olsztyna i Bydgoszczy. Konkurs drugi zorganizowany został przez Związek Pracodawców Warszawy i Mazowsza pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego Adama Struzika, Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego i Ministerstwa Gospodarki. Jego celem były wyłonienie i promocja przedsiębiorstw reprezentujących „ponadprzeciętny i godny naśladowania poziom”. Ostrowski szpital najwyraźniej spełnił te założenia gdyż otrzymał wyróżnienie.
– Na takie wyniki nie pracuje się przez rok, ale jest to efekt wielu lat wytężonej, systematycznej pracy – stwierdził dyrektor Andrzej Sawoni. – Te wyróżnienia to przede wszystkim sukces załogi. Największą bowiem wartością placówek ochrony zdrowia jest ich personel. Stosunkowo łatwo jest unowocześnić sprzęt (drogą leasingu, wynajęcia itd.), ale do jego obsługi niezbędni są wyspecjalizowani ludzie, technicy, lekarze. W tych wszystkich rankingach poziom wykształcenia i specjalizacji jest bardzo brany pod uwagę – informuje dyrektor.
W ostrowskim szpitalu niemal wszyscy lekarze mają już specjalizację lub ją kończą. Podobnie ma się sprawa z kadrą pielęgniarską, która także studiuje lub kończy kursy kwalifikacyjne. (AM)