Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Złożenie prochów płk. L. Bociańskiego w Pleszewie

12.02.200916:01

Z honorami wojskowymi na cmentarzu przy ul. Kaliskiej w Pleszewie złożono prochy śp. płk. dypl. Ludwika Bociańskiego (1892-1970). Z inicjatywy Starosty Pleszewskiego szczątki Pułkownika zostały ekshumowane w Wielkiej Brytanii i sprowadzone do Ojczyzny. Zasłużonego powstańca, oficera i polityka w sobotę, 7 lutego żegnała rodzina, przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych, kombatanci, harcerze, rzesze mieszkańców i młodzieży. Pogrzeb miał podniosły charakter. W ceremonii wzięła udział kompania wojskowa z Jarocina oraz Orkiestra Reprezentacyjna Sił Powietrznych z Poznania. Patronat honorowy objął Wojewoda Wielkopolski.



Płk. dypl. Ludwik Bociański zmarł na emigracji w Londynie 7 lutego 1970 r. i został pochowany na cmentarzu Gunnersbury. 39 lat temu miał cichy pogrzeb cywilny. – Śpij spokojnie, choć nie było salwy honorowej czy choćby sygnałówki - mówił wtedy jego przyjaciel gen. Kazimierz Grabisz. Tym razem ceremonia pogrzebowa odbyła się w rodzinnym Pleszewie z pełnymi honorami wojskowymi. Uroczystości żałobne zorganizowano zgodnie z ceremoniałem wojskowym dla żołnierzy - kawalerów Orderu Wojennego Virtuti Militari. Ś.p. płk. dypl. L. Bociański był odznaczony orderem Virtuti Militari za męstwo podczas wojny polsko-bolszewickiej.
W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział m.in. Wicewojewoda Wielkopolski Przemysław Pacia oraz Wicemarszałek Województwa Wielkopolskiego Wojciech Jankowiak. Z województwa mazowieckiego przybyła delegacja 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficzno-Geodezyjnego w Komorowie k. Ostrowii Mazowieckiej, który kultywuje tradycje przedwojennej Szkoły Podchorążych Piechoty (płk. L. Bociański był jej komendantem w latach 1930-34), prezes tamtejszego Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty, a także dyrektor, grupa nauczycieli i uczniów z Zespołu Szkół Publicznych w Komorowie - jedynej szkoły w Polsce, noszącej imię płk. L. Bociańskiego.
Urnę z prochami ś.p. L. Bociańskiego wystawiono rano w kościele pw. Ścięcia św. Jana Chrzciciela. Na godzinę przed mszą wartę honorową przy katafalku z urną pełnili na zmianę przedstawiciele władz, służb i organizacji społecznych. Warty wystawiły: władze samorządowe powiatu i miasta, ZHP, LOK, Światowy Związek b. Żołnierzy AK, Cech Rzemiosł Różnych, Pleszewskie Bractwo Kurkowe, Policja, Straż Pożarna oraz szkoły średnie i gimnazja. Na posterunku honorowym stanęli także: wicewojewoda, wicemarszałek, starosta i burmistrz. Podczas nabożeństwa wartę objęli żołnierze, a w nawie głównej kościoła stanęła kompania honorowa.
Mszę św. za spokój duszy ś.p. płk. Bociańskiego koncelebrowali ks. prałat Henryk Szymiec, ks. Krzysztof Grobelny, ks. kanonik Marek Kozica z Czermina oraz ks. Janusz Kulbarsch z Broniszewic.

Po nabożeństwie kondukt żałobny wyruszył z Placu Kościelnego, przez Rynek i ulicę Kaliską na cmentarz. Na czele konduktu szła Orkiestra Reprezentacyjna Wojsk Lotniczych z Poznania. Za nią podążała wojskowa kompania honorowa 16. Batalionu Remontu Lotnisk z Jarocina, następnie 28 pocztów sztandarowych, delegacje z wieńcami, duchowni, żołnierz z urną w asyście warty, najbliższa rodzina oraz uczestnicy pogrzebu.
Prochy ś.p. Pułkownika zostały uroczyście złożone w kwaterze powstańców wielkopolskich. Spoczęły tam obok jego towarzyszy broni, sześciu powstańców, poległych w 1919 r.: ś.p. Wacława Witczaka, ś.p. Tomasza Markiewicza, ś.p. Józefa Matczaka, ś.p. Ludwika Likowskiego, ś.p. Kazimierza Sopałowicza i ś.p. Władysława Andrzejewskiego.
Mowy pożegnalne wygłosili: wicewojewoda, starosta, burmistrz oraz Wojciech Bociański - bratanek ś.p. Pułkownika. Na cześć bohatera kompania wojskowa oddała trzykrotnie salwę honorową. Orkiestra zagrała utwór „Śpij kolego”. Liczne delegacje złożyły wieńce i wiązanki kwiatów. Piwnica grobowa została przykryta tablicą nagrobną, na której widnieje napis:


Płk dypl. LUDWIK BOCIAŃSKI
(1892-1970)
powstaniec wielkopolski,
oficer Wojska Polskiego,
żołnierz wojny polsko-sowieckiej,
komendant Szkoły Podchorążych Piechoty w Ostrowi Maz.,
poseł, wojewoda wileński i poznański
odznaczony: Virtuti Militari, Polonia Restituta,
Krzyż Niepodległości, Krzyż Walecznych i in.

Pleszew, 7 lutego 2009 r.

Sprowadzenie szczątków płk. Bociańskiego z Wielkiej Brytanii do Polski oraz pochówek przeprowadziła Firma Pogrzebowa „Abel”. Koszty sprowadzenia i pogrzebu pokryło Starostwo Powiatowe w Pleszewie oraz Urząd Miasta i Gminy Pleszew.

Tomasz Wojtala
Rzecznik Prasowy
Starostwo Powiatowe w Pleszewie