strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Obchody 90. rocznicy powstania „Osiemnastki”
19.02.200915:03
„Rodzina Osiemnastki” z dyrekcją szkoły i przyjaciółmi
Cykl obchodów 90. rocznicy utworzenia 18 PAL-u rozpoczęła 13 lutego wieczornica w Zespole Szkół Publicznych Nr 2 („czwórka”) przy ul. Szkoły Podchorążych Piechoty. Uczniowie szkoły, która od pięciu lat nosi imię 18 PAL-u, zaprezentowali widowisko pt. „A pamięć pozostanie…”, przedstawiające dzieje patrona. Złożyły się na nie fragmenty wspomnień żołnierzy pułku, piosenki żołnierskie oraz wiersze zmarłego przed kilku laty żołnierza „Osiemnastki” Kazimierza Czerwonko. Podczas spotkania pamiątki po nim przekazał do szkolnej Izby Pamięci syn Andrzej Czerwonko. Honorowym gościem był 95-letni ppor. Czesław Barzał – ostatni mieszkający w Ostrowi żołnierz pułku. Ponadto na wieczór wspomnień do „Czwórki” przybyły rodziny żołnierzy, dowódca jednostki wojskowej z Komorowa płk Ryszard Kołacz, prezes Towarzystwa Szkoły Podchorążych Ryszard Ejchelkraut, przedstawiciele władz miasta oraz szkolna młodzież z rodzicami.
Widowisko „A pamięć pozostanie”
W dwa dni później - 15 lutego, w wypełnionym po brzegi kościele garnizonowym pw św. Jozafata w Komorowie, odprawiona została Msza św. w intencji żołnierzy „Osiemnastki”. W nabożeństwie uczestniczyli między innymi: ppor Czesław Barzał, poczty sztandarowe 18 PAL-u i ZSP Nr 2, rodziny żołnierzy, burmistrz miasta Mieczysław Szymalski oraz młodzież i chór ze scholi przy „Czwórce”.
Ks. ppłk Stanislaw Dębicki we wzruszajacym kazaniu przypomniał dzieje pułku, patriotyzm i poświęcenie jego żołnierzy oraz wartości i ideały, za które oni walczyli i przelewali krew. – Taka będzie Polska jacy będą Polacy – mówił ks. Dębicki i nawiązał do czasów oraz wydarzeń nam współczesnych, zwracając uwagę na rozprzestrzeniające się wokół: kłamstwo, pogardę i brak szacunku dla drugiego człowieka. – Czy dla Polaków trybunałem skazującym będą niektóre środki masowego przekazu, które publicznie wydają wyroki, opierając się na fałszywych lub niesprawdzonych i nierzetelnych informacjach i kierujac się partykularnym interesem, powodują nieodwracalne skutki? Czy Polacy będą korzystali z takich form odzierania godności drugiego człowieka? Czy do takiej Polski szli z ziemi włoskiej żołnierze 18 PAL-u? – pytał ksiądz pułkownik.
Nabożeństwo tradycyjnie już uświetniły pieśni patriotyczne i wojskowe w wykonaniu Pawła Andruszkiewicza, wśród których nie zabrakło „Plurimos Annos” (łaciński odpowiednik naszego „Sto lat”) dla ppor. Czesława Barzała, a także, wykonanej po raz pierwszy w tej świątyni, organowej wersji marsza pułkowego „Osiemnastki”. (Andrzej Mierzwiński)