Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Inauguracja Programu „Rak to nie wyrok” na Mazowszu

03.03.200914:09

W środę, 25 lutego pod hasłem „Rak to nie wyrok” odbyło się spotkanie inaugurujące Ogólnopolski Program Edukacyjny dla Pacjentów z Rakiem Prostaty i Ich Bliskich na Mazowszu. Patronat honorowy nad akcją objął Adam Struzik, Marszałek Województwa Mazowieckiego.

Jak wynika z danych epidemiologicznych w Polsce występuje około 7 tys. nowych rozpoznań raka prostaty rocznie. Szacuje się, że zapadalność na tę chorobę w naszym kraju wynosi około 25 osób na 100 tys., z czego umiera średnio 13 osób na 100 tys. (dane z 2005 roku). Ocenia się, że tempo wzrostu zapadalności na raka stercza to około 2,5 % rocznie.
– Mimo iż statystyki wskazują niezmiennie na dużą zapadalność na raka prostaty, wciąż niewiele wiemy o samej chorobie. Można jedynie wyróżnić pewne czynniki ryzyka, a wśród nich m.in.: wiek, pochodzenie, czy genetykę. Nadal jednak jest to wiedza niewystarczająca. Dlatego apelujemy do pacjentów, aby systematycznie wykonywali badania, dzięki czemu możliwe jest rozpoznanie raka prostaty w jak najwcześniejszej fazie, kiedy jest on całkowicie wyleczalny –mówił podczas konferencji dr Michał Szymański, urolog z Centrum Onkologii – Instytut w Warszawie.
Trudności leczenia osób chorujących na raka stercza biorą się często z zaniedbań na etapie profilaktyki. Aby docierać do osób, które na co dzień nie mają łatwego dostępu do specjalistów, Samorząd Województwa Mazowieckiego w 2006 r. stworzył program „Zdrowi mieszkańcy to zdrowe Mazowsze”. Jest on realizowany przez 9 szpitali samorządu na terenie gmin, w których odbywają się badania profilaktyczne m.in. w zakresie raka stercza. Tylko w ubiegłym roku z pomiarów PSA skorzystało 1380 mężczyzn powyżej 40. roku życia, przy czym 86 z nich miało nieprawidłowe wyniki i wymagało dalszej, szczegółowej diagnostyki.
– Wiele z chorób np. rak, rozwija się w organizmie przez długi czas, całkowicie niezauważalnie. Naszą bronią w tym przypadku mogą być tylko badania profilaktyczne Trzeba pamiętać, że w małych miejscowościach i na wsi mieszkańcy mają na ogół utrudniony dostęp do specjalistycznych badań, a często nawet nie mają świadomości, że są one im potrzebne. Nasze dotychczasowe akcje pokazały, że istnieje potrzeba docierania do małych miejscowości z edukacją zdrowotną w tym zakresie – powiedział Waldemar Roszkiewicz, Członek Zarządu Województwa Mazowieckiego.
Brak dostatecznej wiedzy na temat choroby oraz możliwości jej leczenia, a także skrępowanie spowodowane ewentualną wizytą u lekarza urologa to główne przyczyny dużej zachorowalności w Polsce.
– Każdy człowiek, we właściwy sobie sposób reaguje na informacje o chorobie i mają na to wpływ nie tylko różnice osobowościowe, ale również płciowe. Przez pokolenia budowaliśmy wizerunek „silnego mężczyzny”, nie dając możliwości na stworzenie przestrzeni do jawnego okazywania przez mężczyznę emocji, w tym lęku, niepokoju czy bezradności. To przecież takie niemęskie – mówiła mgr Mariola Kosowicz, psychoonkolog i psychoterapeuta z Centrum Onkologii w Warszawie. – Nadszedł czas, aby w sposób otwarty nazywać męskie emocje po imieniu i obalić wszechobecny mit, że panowie muszą ze wszystkim dobrze sobie radzić. Oni także mają prawo do słabości – dodała.
Zarówno przedstawiciele środowiska medycznego, jak i organizacji pacjenckich wspierających Program „Rak to nie wyrok” podczas spotkania w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Mazowieckiego podkreślali jak istotny jest wzrost świadomości społeczeństwa w kierunku profilaktyki raka prostaty i jak duża jest potrzeba, aby mówić o chorobie.
– W Polsce wciąż za mało mówimy o nowotworach urologicznych, wciąż za mało o nich wiemy i wciąż zbyt często lekceważymy pierwsze objawy choroby. Najważniejsze jest to, aby spróbować przezwyciężyć wstyd, tak, aby w końcu rak prostaty przestał być tematem tabu – powiedział Szymon Chrostowski, Prezes Fundacji Wygrajmy Zdrowie, który sam zmagał się z chorobą nowotworową.
Spotkanie pod patronatem Adama Struzika, Marszałka Województwa Mazowieckiego w ramach Programu „Rak to nie wyrok” było kolejnym z cyklu konferencji pod honorowym patronatem Marszałków Województw i Prezydentów Miast. Skierowane było ono do liderów opinii w regionie, m.in. przedstawicieli jednostek oświatowych i kulturalnych, instytucji i organizacji pozarządowych, służb mundurowych oraz przedstawicieli mediów. Organizatorzy Programu „Rak to nie wyrok” wierzą, że dotarcie do tej grupy osób pozwoli w edukowaniu mężczyzn i ich najbliższych w kierunku profilaktyki raka prostaty. W styczniu przy wsparciu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego zainaugurowano kampanię w Rzeszowie.
W 2009 roku planowanych jest kilka spotkań edukacyjnych, kolejne odbędą się m.in. w Łodzi, Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu.

Dodatkowych informacji udziela:
Anna Tchorzewska
mail: anna.tchorzewska@propublic.pl
tel. +48 692 639 871, tel. +48 22 828-20-66
-----------------------
Biuro Prasowe
Urząd Marszałkowski
Województwa Mazowieckiego
tel. (0 22) 59 07 602
e-mail: m.milewska@mazovia.pl