strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Spotkanie ornitologiczne
21.05.200911:23
Już po raz siódmy ostrowska ,,Dwójka” zorganizowała sesję popularno-naukową Ostrowskie spotkanie Ornitologiczne. Podobnie jak w roku ubiegłym konferencja zaplanowana została na dwa dni. Tym razem w ostatnich dniach kwietnia. W jej trakcie z promocją przyrodniczego piękna i wiedzy zetknęło się ok. 800 uczniów. Oprócz licznych reprezentacji wszystkich ostrowskich szkół podstawowych i gimnazjów w tej nowatorskiej formie edukacji przyrodniczej wzięły udział kilkuosobowe grupy „zerówkowiczów” z Ostrowi, uczniowie z terenu powiatu oraz reprezentanci Liceum Ogólnokształcącego.
W oficjalnym otwarciu, wręczeniu ok. 30 nagród książkowych za konkursy przyrodnicze oraz spotkaniu z wybitnym fotografem przyrody Grzegorzem Leśniewskim wzięli udział przedstawiciele samorządu z przewodniczącym Rady Miasta Krzysztofem Laską i sekretarzem miasta Tomaszem Skibickim. Ponadto przybyli: dyrektorzy szkół: Gimnazjum nr 1 w Ostrowi Dorota Ambroziak, SP w Kalinowie Adam Jabłonka, SP w Bogutach Piankach – Eliza Drewnowska, dyr. MDK Bożena Rostkowska, naczelnik Wydziału Rolnictwa i Ochrony Środowiska Starostwa Powiatowego Anna Sieczkowska.
Po raz pierwszy zorganizowano stoisko z pamiątkami – zdjęciami G. Leśniewskiego, które cieszyły się dużym wzięciem.
Prezentacje multimedialne i wykłady odbywały się tradycyjnie w sali kinowej MDK a zajęcia terenowe w drugim dniu konferencji w dolinie Bugu, w Morzyczynie k. Broku.
Pierwszy dzień konferencji, to trzy spotkania różnych grup młodzieży z wybitnym fotografem przyrody Grzegorzem Leśniewskim i jego niezwykle oryginalną opowieścią multimedialną w formie diaporamy. Z diaporamą jako formą prezentacji multimedialnej po raz pierwszy uczestnicy Ostrowskich Spotkań Ornitologicznych zetknęli się w roku 2007, kiedy to inna wybitna postać polskiej fotografii przyrodniczej Artur Tobor prezentował cykl „Sowy polskie” ze słynnym głosem lektura Ksawerego Jasieńskiego.
G. Leśniewski należy do fotograficznej elity – nie tylko Polski. Znane są jego prace w środowisku miłośników przyrody i kilka można obejrzeć na stronie www.foto-ptaki.pl. Nie sposób nie zwrócić uwagi na jego fotografie a powiedzieć, że są piękne to brzmi banalnie. Dodatkowo fotografie prezentowano w kilku cyklach przy wyszykanej, oryginalnej muzyce. Całość składała się z dwóch części. W pierwszej części przedstawił cykl diaporam zatytułowanych "Przez Puszcze i Bagna" stanowiących barwną opowieść o przyrodzie Polski i jej osobliwościach. Prezentacja "Przez Puszcze i Bagna" wzbudziła bardzo dużo emocji. Szczególnie diaporama – „Pojedynek” – spotkanie dwóch walczących cietrzewi, „Wędrowiec” – opowieść o lisie, który na swojej drodze spotyka kruka, bielika. Potem ”Zbójcy” – o bielikach i dwie diaporamy opowiadające o niełatwej pracy fotografa przyrody. W drugiej opowiedział o swoim udziale w projekcie europejskim "Wild Wonders of Europe" (Dzikie cuda Europy) i zaprezentował fotografie z pobytu w Alpach Tyrolskich. G. Leśniewski jest jedynym Polakiem wśród 60-osobowej grupie Europejczyków biorących udział w projekcie.
To właśnie jego zdjęcie kraski sfotografowanej w podostrowskim Sielcu wykorzystane zostało w zaprojektowanym po raz pierwszy i wydanym w postaci naklejki logo spotkań. Stąd właśnie ten piękny i niezwykle już rzadki ptak z Puszczy Białej i Puszczy Kurpiowskiej stał się jednym z symboli konferencji.
Drugim został błotniak stepowy, bardzo rzadki gość ze stepów Azji Środkowej. Zupełnie nieoczekiwanie spotkaliśmy go na zajęciach terenowych wśród starorzeczy w Morzyczanie nad Bugiem. Jego obecność stwierdziło, niezależnie od siebie trzech przewodników grup Grzegorz Leśniewski oraz dr Zbigniew Kasprzykowski i dr Artur Goławski, zawodowi ornitolodzy, goście i wykładowcy Spotkań, pracownicy Akademii Podlaskiej. Poza błotniakiem osiem różnych grup młodzieży obserwowało m. in. bociana czarnego, rybitwy, mewy, bociany białe, czajki, czaple siwe, potrzosy, skowronki, pliszka żółta, żuraw, pokląskwa, łyski, łabędzie nieme, krzyżówki, świstunki. Mogło też w oparciu o fachowa wiedzę ornitologów słuchać głosów ptaków, które są bardzo trudne do wyparzenia wśród trzcin lub gałęzi. Poza obserwacją ptaków młodzież dowiedziała się w terenie o sposobie powstawania starorzeczy, poznała szereg gatunków roślin, owadów i płazów.
W programie tegorocznej sesji pracownicy Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka Karolina Barc i Andrzej Krawczyk zaprezentowali Opowieść o Bogumile Jastrzębowskim – przyrodniku i leśniku, twórcy Zakładu Praktyki Leśnej w Feliksowie koło Broku, dr Artur Goławskiodpowiadał na pytanie Czy ocieplenie klimatu wpływa na ptaki? adr Zbigniew Kasprzykowski analizował zjawisko Gniazdowania ptaków w koloniach. Obydwaj przedstawiciele nauki są pracownikami Akademii Podlaskiej w Siedlcach. Konferencję prowadził dyrektor Dwójki Jerzy Bauer.
Przedsięwzięcie o tak dużym zasięgu możliwe było dzięki wsparciu samorządu Ostrowi Maz. oraz współpracy z Miejskim Domem Kultury i Nadleśnictwem, które reprezentowało trzech leśników.
Podsumowując należy stwierdzić, że dzięki profesjonalizmowi zapraszanych gości możliwe stało się dostosowanie metod przekazu wiedzy o nierzadko trudnych problemach przyrodniczych do bardzo zróżnicowanego odbiorcy. Sukces ten możliwy był dzięki nowoczesnej technice multimedialnej i nowatorskiej metodzie diaporamy z komentarzem lub muzyką, zapraszaniu profesjonalistów potrafiących nawiązać kontakt ze zróżnicowaną wiekowo publicznością oraz włączeniu do programu konferencji zajęć praktycznych w terenie w małych grupach. Tam właśnie możliwe było zdobycie lub utrwalenie wiedzy z botaniki, zoologii, hydrologii, geologii i oczywiście ornitologii, będącej częścią zoologii. Nie mniej ważna jest również promocja wrażliwości na ojczystą przyrodę i aktywnego wypoczynku
Stwierdzić należy, że Spotkania cieszą się dużym zainteresowanie. Świadczy o tym i to, że coraz większa ilość uczestników przybywa na Ostrowskie Spotkania Ornitologiczne z własnymi lornetkami. (JB)