strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Kolejny sukces Sceny Kotłownia
16.06.200915:36
W Komorowie 5 i 6 czerwca odbył się IX Mazowiecki Festiwal Teatrów Amatorskich. Jego organizatorami byli Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki, oraz ostrowska Scena Kotłownia - laureat poprzedniej edycji Konkursu. Do Komorowa przyjechały najlepsze zespoły i formacje teatralne na Mazowszu wyłonione w półfinałach, które odbyły się wcześniej w Radomiu, Ciechanowie i Ostrołęce. W ciągu dwóch dni na scenie Klubu Garnizonowego zaprezentowało się w sumie czternaście formacji teatralnych w dwóch grupach wiekowych. Pierwszego dnia wystąpiło siedem zespołów młodzieżowych, a w sobotę tyle samo teatrów dziecięcych. Jury w składzie: Leszek Zduń i Bogumiła Jantos – aktorzy oraz Sławomir Krawczyński – reżyser, nie miało łatwego zadania gdyż poziom był bardzo wyrównany.
Jedynie w przypadku laureata Grand Prix jurorzy nie mieli żadnych wątpliwości. Jak stwierdził przewodniczący Leszek Zduń (Kuba z serialu „Rodzina zastępcza”), ostrowska Scena „Kotłownia” była o jeden schodek wyżej od pozostałych. – Nigdy wcześniej ich nie widziałem, słyszałem tylko, że byli laureatami poprzedniej edycji. Szczerze ich podziwiam gdyż zagrali niesamowicie. Spektakl „Bolero”, który pokazali był najbardziej dojrzały i jednorodny ze wszystkich prezentacji. Ja jestem pod wrażeniem, oni grali bardzo pięknie – powiedział nam po ogłoszeniu werdyktu Leszek Zduń. Dodał również, że wśród młodych aktorów zauważył wielu potencjalnych przyszłych kolegów po fachu. – Mają predyspozycje i jeśli tylko wystarczy im silnej woli i dopisze szczęście, będziemy ich mogli zobaczyć na scenach teatralnych i filmowych planach – stwierdził przewodniczący jury. Oprócz Sceny Kotłownia, która zdobyła Grand Prix i nagrodę burmistrza miasta w wys. 2 tys. złotych za spektakl „Bolero” w reż. Rafała Swaczyny, wyróżniono ponadto: Ostrołęcką Scenę Autorską „OSA” za spektakl „Teoria Równowagi” w reż. Wojciecha Kraszewskiego (I nagroda w wys. 1,5 tys.zł.) oraz Teatr „Paragraf” z Siedlec za sztukę „To jest silniejsze!” w reż. Zofii Sitkiewicz (II nagroda w wys. tysiąca złotych). W finale zespołów dziecięcych najwyżej oceniono Teatr Promyki Dziesiątki za spektakl „Bajkowy mix” w reż. Lidii Prada (nagroda w wys. 1,5 tys. zł). Drugą nagrodę (tysiąc złotych) przyznano Teatrowi „A co!” za spektakl „Brzydkie kaczątko” w reż. Elżbiety Pieńkowskiej. Jury przyznało także dwa wyróżnienia po 500 zł. dla zespołu „Asy z drugiej klasy” za spektakl „Malutka iskierka” w reż. Marzeny Kopryjaniuk oraz dla teatru „Scena 05” za spektakl „Alicja w krainie czarów” w reż. Moniki Żurek. Z uwagi na to, że finały Mazowieckiego Festiwalu Teatrów Amatorskich odbywaja się w mieście zwycięskiego zespołu, przyszłoroczna edycja odbędzie się również w Ostrowi i najprawdopodobniej ponownie w Klubie Garnizonowym. Należy dodać, że zarówno przedstawiciele MCKiS, jak też jurorzy i uczestnicy zgodnie chwalili organizację i atmosferę panującą w jego gościnnych progach. Jedynym mankamentem była pogoda, która uniemożliwiła zorganizowanie integracyjnego ogniska, ale to już była siła wyższa.
W piątkowy wieczór na placu Wolności odbył się spektakl uliczny lwowskiego teatru Woskresinnia, który przedstawił sztukę Karola Wojtyły „Hiob”. Była to niejako dodatkowa premia za dotychczasowe sukcesy Sceny „Kotłownia” i organizację IX Festiwalu. Mimo dojmującego chłodu obejrzały go setki mieszkańców miasta. Karol Wojtyła napisał tę sztukę jeszcze w roku 1940, mając przed oczami świeże wspomnienia z września 1939 roku. Swoistego wprowadzenia do niej dokonał ks. dziekan Edmund Chmielewski, który przypomniał w jakich okolicznościach sztuka powstała i wyjaśnił przesłanie jakie zawarł w niej przyszły papież. - Ma ona nie tylko wymiar biblijny. Hiob wyraża naszą Ojczyznę, jej cierpienia, które widział Karol Wojtyła i jest to wymiar patriotyczny. Ma ponadto wymiar ogólnoludzki ukazujący cierpienia całej ludzkości, która w nagrodę otrzyma od Boga odkupienie – mówił ks. dziekan. Ukazująca się na końcu spektaklu wizja krzyża i Chrystusa przypominają, że śmierć i cierpienie prowadzą do zmartwychwstania. – Pozostańmy wierni Bogu pomimo cierpień, pomimo różnych doświadczeń życiowych, a za to otrzymamy nagrodę od Boga – wieczne odkupienie. Takie przesłanie kieruje do nas Karol Wojtyła - zakończył ks. Chmielewski.
Sugestywna gra aktorów z wykorzystaniem światła, dźwięku, efektów pirotechnicznych oraz rekwizytów w postaci drabin i wysokich szczudeł, wywarła na widzach ogromne wrażenie, czego potwierdzeniem była długotrwała owacja po zakończeniu spektaklu.