strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
80-lecie kościoła św. Jozafata
18.06.200912:36
Nabożeństwo jubileuszowe z udziałem biskupa polowego
W niedzielne popołudnie 14 czerwca, z udziałem setek parafian oraz licznych gości odbyły się uroczyste obchody 80-lecia kościoła pw. św. Jozafata w Komorowie. Na jubileusz garnizonowej świątyni przybyli między innymi: były marszałek województwa Zbigniew Kuźmiuk, radna wojewódzka Danuta Janusz, znana aktorka Zofia Kucówna, starosta Zbigniew Kamiński, burmistrz Mieczysław Szymalski, wójt gminy Ostrów Waldemar Brzostek, dowódca garnizonu płk Ryszard Kołacz, komendanci powiatowi policji i straży pożarnej, kadra jednostki. Mszę św. odprawił biskup polowy WP gen. dyw. Tadeusz Płoski w asyście kilkunastu kapłanów. Nabożeństwo rozpoczęło się pieśnią „Bogarodzica”, do której słowa napisał jeszcze w roku 1929 jeden z podchorążych z okazji oddania do użytku kościoła garnizonowego. Kompozytorem muzyki i wykonawcą pieśni był organista Paweł Andruszkiewicz. Ks. biskup w swoim kazaniu przedstawił dzieje komorowskiego kościoła, historię jego budowy, wojenne zniszczenia, powojenne zapomnienie, a następnie przywrócenie mu ponownie charakteru sakralnego i mozolną, wieloletnią odbudowę i renowację. Podkreślił przy tym ogromny udział parafian oraz władz samorządowych (głównie miasta) w modernizacji świątyni i jej otoczenia. Za tę ofiarność i pomoc gorąco podziękował proboszcz parafii ks. kan. ppłk Stanisław Dębicki oraz przedstawiciele wspólnoty parafialnej Magdalena i Andrzej Skalikowie.
Kościół św. Jozafata wraz z otoczeniem jest naprawdę piękny i ma w sobie wiele ciepła. Wywołuje nie tylko uczucia religijne i patriotyczne, ale również sprzyja snuciu wspomnień. Zofia Kucówna przyznała, że ma ogromny sentyment do komorowskiej światyni i każdy jej pobyt tutaj jest źródłem wielu wzruszeń. Jej rodzice byli bowiem jedną z pierwszych par jaka w tych murach zawarła przed wojną związek małżeński.
Po nabożeństwie biskup polowy poświęcił jeszcze nowy, wybudowany przez ostrowski samorząd, parking w pobliżu kościoła oraz z ponad tysiącem widzów obejrzał koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który uświetnił uroczystości rocznicowe. Wojskowi artyści zaprezentowali publiczności bardzo ciekawe i barwne widowisko, złożone głównie z utworów patriotycznych i wojskowych. Jedne bawiły, inne wzruszały, a jeszcze inne mówiły o bojowym szlaku jaki przeszedł polski żołnierz od czynu legionowego, poprzez okres międzywojenny do krwawych zmagań podczas drugiej wojny (między innymi „Pierwsza Kadrowa”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Maki”, „Serce w plecaku”, „Rozszumiały się wierzby”, „Czerwone maki”, „Marsz Mokotowa”, „Pałacyk Michla” itd). W repertuarze znalazły się także utwory znane z festiwali piosenki żołnierskiej jak chociażby „Gdzie są kwiaty z tamtych lat”, „W wojsku nie jest źle” czy „Gdy nasi chłopcy maszerują”. Zespół przyjechał do Komorowa nie tylko z samymi piosenkami. Na scenie wystąpił także balet z polonezem, porywającym krakowiakiem czy ognistym mazurem ze „Strasznego Dworu”. Widzom koncert bardzo przypadł do gustu, wielu z nich śpiewało wraz z artystami, a szczególny aplauz wywołał utwór finałowy „Jak białe orły”, w czym zapewne duży udział miała atrakcyjna tancerka z przypiętymi skrzydłami husarskimi. Nam w każdym razie bardzo się spodobała taka apoteoza polskiej wojskowości.
Osiemdziesiąte urodziny kościoła w Komorowie zakończył piknik parafialny z nieodzowną grochówką z wojskowej kuchni i występami zespołów, przy których bawiono się do późnej nocy. (AM)