Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Lato w Grodzie

15.07.200913:52

Ostrowski Gród Książąt Mazowieckich zaczyna żyć własnym życiem.


Szkółka łucznicza


Pasowanie na rycerza

Przygotowany został (i zaczyna być realizowany) plan organizowania w nim niemal w każdy weekend imprez rekreacyjno – historycznych. Uczestnicy mogą nie tylko wziąć udział w różnego rodzaju warsztatach tematycznych, ale także dowiedzieć się wielu ciekawostek i faktów sprzed wielu wieków jak również pobawić się w gry i zabawy średniowieczne. Jest także coś dla ciała, można tutaj spróbować dań z kuchni, naszych dość odległych w czasie przodków. Imprezy noszą wspólną nazwę „Weekendowe rodzinne spotkania z historią i biesiadą”. W sobotę 11 lipca zainaugurowały je średniowieczne warsztaty historyczne „Od pazia do giermka” przygotowane przez członków Grupy Pokazowej „Kerin” z Gniewa. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się jak wyglądała droga młodego człowieka, który z młodego pazia zdobywał, wraz przybywaniem lat, umiejętności i doświadczenia, status giermka aby w końcu otrzymać pasowanie na rycerza. Młodzi chłopcy przekonali się jak ciężki był średniowieczny miecz, ile ważyła rycerska zbroja, z jakich elementów się składała, jak ją zakładano i jak trudno było w niej wytrwać w pełnym słońcu.


Dowiedzieli się też jak posługiwać się tarczą i jak wyglądała sama ceremonia pasowania. Przypomniano także w jaki sposób i skąd na terenie Polski wzięli się Krzyżacy i jak poważne stanowili zagrożenie dla naszego kraju. Na koniec warsztatów odbył się pojedynek pomiędzy Krzyżakiem i rycerzem polskim. Czynna była także wypożyczalnia ubiorów z okresu Średniowiecza, w których za niewielką opłatą można było zrobić sobie zdjęcie na tle zabudowań Grodu. Czynna była także szkółka łucznicza, w której każdy, niezależnie od wieku, płci i sprawności fizycznej, mógł spróbować swoich sił w strzelaniu z łuku. I trzeba przyznać, że to pierwsze strzelanie wypadło zupełnie nieźle. W każdym razie tarcze zostały solidnie podziurawione, a niektóre nawet w samym centrum. Wzmocnieniu sił, nadwątlonych naciąganiem cięciwy służyła Gospoda „U Aldony”, która tego dnia serwowała znakomitą kaszę ze skwarkami, chleb ze smalcem i kwas chlebowy. W gospodzie można było także kupić wydawnictwa o Ostrowi oraz przedmioty wykonane przez podopiecznych Środowiskowego Domu Samopomocy. W niedzielę podwórzec Grodu zajęło Bractwo Łucznicze z przygotowanym przez siebie programem. Były gry i zabawy dla dzieci, pokazy strojów oraz nauka tańca.


W najbliższą sobotę 18 lipca, w Grodzie Książąt Mazowieckich odbędzie się kolejne rodzinne spotkanie pod nazwą „Pojedziemy na łów czyli łowiectwo w Puszczy Białej”. Współorganizatorami będą tym razem Nadleśnictwo oraz myśliwi z ostrowskich kół łowieckich. W programie znajdą się między innymi: wystawy łowieckie, gawędy o lesie, zwierzynie i łowach, koncerty na rogach, kolejna porcja zabaw sprzed wieków oraz łowy przy pomocy łuków. Spotkanie zakończy wspólna biesiada myśliwska przy ognisku z pieczeniem upolowanej zwierzyny. Zdradzimy tutaj pewien sekret - będzie to wprawdzie kiełbasa na patyku, ale spożywana przy sygnałach i muzyce łowieckiej, z pewnością będzie miała niepowtarzalny smak. W niedzielę 19 lipca wszystkich chętnych zaprasza ponownie szkółka łucznicza z nagrodami dla wyjątkowo pilnych uczniów. Otworzy także swoje podwoje (jak zresztą w każdy letni weekend) wspomniana już wcześniej Gospoda „U Aldony”. Lipcowe spotkania w Grodzie zakończą 25 lipca imieniny u Księżnej Anny czyli „Wszystkie Anki Mazowszanki”. W tym dniu szczególnie mile widziane będą panie noszące to książęce imię. W programie przewidziano między innymi: pokazy dawnego tańca, przedstawienia oraz warsztaty taneczne, a także „niespodzianki dla Anki”. W niedzielę 26 lipca Gród także będzie czynny i zaoferuje odwiedzającym kolejne atrakcje. Wszystkie imprezy (sobotnie i niedzielne) w Grodzie rozpoczynają się o godz. 12.00 i trwają do godz. 17.00, no chyba że uczestnicy będą w tak doskonałej formie i nastroju, że grzechem i nietaktem będzie przerwać zabawę.