Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

70 rocznica Września 1939

07.09.200911:03

W Ostrowi 1 września uroczyście obchodzono 70 rocznicę wybuchu II wojny światowej.


Msza św. w kościele św. Jozafata

Obchody rozpoczęły się w godzinach porannych dźwiękiem syren, przy których uczniowie miejskich szkół złożyli kwiaty i zapalili ognie pamięci w miejscach przypominających o tragicznych zdarzeniach z okresu wojny. Po południu w kościele św. Jozafata odprawiona została Msza św. w intencji polskich żołnierzy oraz ofiar wojny. W nabożeństwie udział wzięli między innymi przedstawiciele władz samorządowych miasta, powiatu oraz gmin Ostrów i Wąsewo, dowództwo i kadra komorowskiego garnizonu, poczty sztandarowe 18 PAL-u, OSP i SP w Komorowie. Przy ołtarzu wartę zaciągnęli rekonstruktorzy w mundurach z roku 1939, Powstania Warszawskiego i leśnych oddziałów partyzanckich, a także żołnierzy spod Lenino i Monte Cassino. Ks. ppłk Stanisław Dębicki przypomniał wysiłek, bohaterstwo i daninę krwi jaką złożył polski żołnierz nie tylko we Wrześniu gdy walczył w osamotnieniu przeciwko dwóm najeźdźcom, ale także podczas całej wojny i na wszystkich jej frontach.
 
Po nabożeństwie odsłonięta została tablica pamiątkowa przy ul. Pocztowej, w miejscu dawnego „Czerwoniaka” – budynku, w którym podczas okupacji znajdowało się więzienie niemieckie, a w pierwszych latach powojennych, więzienie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego. O budzącej grozę przeszłości tego miejsca przypomniał burmistrz Mieczysław Szymalski. Odsłonięcia dokonali: Sekretarz Generalna Związku Byłych Więźniów Politycznych okresu stalinowskiego, kpt w st. spocz. Józefa Kacpura, burmistrz Mieczysław Szymalski, przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Laska oraz prezes TBS, przewodniczący Solidarności z okresu stanu wojennego - Adam Rukat. W tym miejscu znajdowała się wprawdzie wcześniej tablica informująca o ponurej roli budynku podczas niemieckiej okupacji, ale nie wspominająca w ogóle o znajdującej się tutaj ubeckiej katowni i ofiarach z pierwszych lat Polski Ludowej.
 
Po poświęceniu przez ks. Dębickiego nowej tablicy i odegraniu przez Młodzieżową Orkiestrę Dętą „Roty”, uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Ostrowskiej Nike. Tutaj, podobnie jak w kościele i przy ulicy Pocztowej, również stanęły honorowe posterunki w mundurach historycznych, a także żołnierze i harcerze. Autor scenariusza obchodów 70 rocznicy wybuchu wojny - Andrzej Mierzwiński, przedstawił rys historyczny o udziale mieszkańców Ostrowi w drugiej wojnie światowej, a zespół wokalny pod kierownictwem Pawła Andruszkiewicza dał wzruszający koncert, składający się między innymi z piosenek towarzyszących polskiemu żołnierzowi w latach wojny: „Świat cały śpi spokojnie”, „Serce w plecaku”, „Rozszumiały się wierzby”, „Czerwone maki”, „Oka”, „Pałacyk Michla”, „Chusteczka”, „Jest takie miejsce”. Ostatnim akordem ostrowskich obchodów rocznicy wybuchu wojny, była projekcja filmu „Westerplatte” w Grodzie Książąt Mazowieckich.