IX Dzień Papieski
02.10.200908:39
IX Dzień Papieski w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej - 11-12 października 2009 r.
IX Dzień Papieski
w Zespole Szkół Publicznych nr 1 /DWÓJCE/ w Ostrowi Mazowieckiej
Jan Paweł II - Papież Wolności
WYSTAWA ZDJĘĆ ADAMA B U J A K A
PIELGRZYMKI POLSKIE
Organizator wystawy w Ostrowi Mazowieckiej: Zespół Szkół Publicznych nr 1 – DWÓJKA, ul. Stefana Grota Roweckiego 6, Ostrów Maz.
Współorganizatorzy: Rada Rodziców ZSP nr 1,Ostrowskie Stowarzyszenie „LUDZIE Z PASJĄ”
Wystawa jest własnością Katolickiego Centrum Kultury w Krakowie
Patronat medialny: Tygodnik Ostrołęcki, malkinia.com, Telewizja Kablowa TELE TOP, Nowości Ostrowskie,
Wystawie towarzyszą:
1. Wykład ks. dra Wojciecha Nowackiego – Rektora Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Łomżyńskiej.
2. Wystawa znaczków pocztowych związanych tematycznie z Janem Pawłem II z kolekcji Mirosława Gromka z Ostrowi Mazowieckiej,
3. Wystawa książek i innych publikacji gromadzonych w bibliotece szkolnej,
4. Wystawa prac uczniów ZSP nr 1.
PROGRAM OBCHODÓW
11.X.2009r. Obchody Dnia Papieskiego
godz. 1615 Otwarcie obchodów Dnia Papieskiego
1630 Występ chóru i solistów
1650 Wykład ks. dra Wojciecha Nowackiego – Rektora Wyższego
Seminarium Duchownego Diecezji Łomżyńskiej
1720 Wystąpienia gości i głosy z sali.
Indywidualne zwiedzanie wystaw.
12.X.2009r. Obchody Święta Szkoły – Dnia Patrona
godz. 800 Spotkania w grupach i zwiedzanie wystaw I grupy młodzieży.
1000 Uroczysty apel całej społeczności szkolnej i przemarsz na Mszę św. do kościoła p.w. Wniebowzięcia NMP w intencji społeczności szkolnej.
1130 Spotkania w grupach i zwiedzanie wystaw II grupy młodzieży.
12-13 oraz 15-16.X.2009r. Zwiedzanie wystawy Pielgrzymki polskie przez mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej i powiatu ostrowskiego.
Dzień Papieski obchodzony jest od 2001 r., zawsze w niedzielę poprzedzającą rocznicę wyboru Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową. Obchody te przebiegają w czterech wymiarach: intelektualnym, duchowym, artystycznym i charytatywnym.
Wymiar intelektualny
W całej Polsce organizowanych jest kilkadziesiąt seminariów naukowych i paneli dyskusyjnych, których tematem jest nauczanie Jana Pawła II. Mają one na celu przybliżyć wiernym treści nauczania Ojca Świętego i poszerzać wiedzę o Jego pontyfikacie.
Wymiar duchowy
Dzień Papieski jest przede wszystkim dniem duchowej łączności z Ojcem Świętym i modlitwy w Jego intencji. We wszystkich parafiach całej Polski w niedzielę poprzedzającą Dzień Papieski odczytywany jest list pasterski Konferencji Episkopatu Polski. Odprawiane są msze święte w Jego intencji, podczas których głoszone są homilie i katechezy poświęcone nauczaniu Jana Pawła II. W wielu parafiach odbywają liczne nabożeństwa oraz nocne czuwania połączone z medytacją nad papieskimi tekstami. Wieczorem o określonej godzinie we wszystkich diecezjach w kraju odbywają się uroczyste Apele modlitewne w łączności z Ojcem Świętym.
Wymiar artystyczny
W wigilię Dnia Papieskiego na Zamku Królewskim w Warszawie Fundacja wręcza jedne z najbardziej prestiżowych nagród w Kościele katolickim - nagrody TOTUS. Dniowi Papieskiemu towarzyszy także 30 innych dużych wydarzeń artystycznych, zarówno o zasięgu lokalnym, jak i ogólnopolskim. Zwieńczeniem jest Koncert Papieski na Placu Zamkowym w Warszawie. Dzień Papieski wykracza też poza granice Polski. Do obchodów włączają się polskie parafie i Polonia m.in. z Australii, Stanów Zjednoczonych, Francji, Niemiec, Wielkiej Brytanii i Kazachstanu.
Wymiar charytatywny
Odpowiedzią na wezwanie Ojca Świętego do solidarności z ubogimi jest organizowana tego Dnia publiczna zbiórka pieniędzy pod hasłem „Dzielmy się miłością", w której corocznie udział bierze blisko 100 tys. wolontariuszy: ministrantów, harcerzy, młodzieży i dorosłych z różnych środowisk wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego. Zebrane w ten sposób środki przeznaczone są na fundusz stypendialny Fundacji, która przyznaje stypendia najbardziej uzdolnionym gimnazjalistom i licealistom, pochodzącym z wiosek i małych miast. W ten sposób, każdy może włączyć się w budowę „żywego pomnika" Janowi Pawłowi
. Źródło:
http://dzielo.pl/ /Sz.Ch./
Interpretacja hasła IX Dnia Papieskiego
Jan Paweł II - Papież Wolności
Po raz pierwszy w haśle Dnia Papieskiego zostało użyte słowo papież. Połączenie Następcy Świętego Piotra ze słowem wolność wyraża przekonanie, że Jan Paweł II przypisywał promowaniu wolności miejsce fundamentalne, zyskując sobie tym samym prawo do miana: Papież Wolności!
Losy Karola Wojtyły i późniejsze nauczanie Jana Pawła II dowodzą że wolność potrzebna jest człowiekowi, wcale nie mniej niż chleb, miłość czy pokój. Brak wolności to szczególnie dojmujące doświadczenie. Prowadzi do osłabienia siły ducha, załamania a nawet degradacji ludzkiej godności. Człowiek jest, zdaniem Papieża, stworzony do wolności. Jest ona Jego domem, przestrzenią życia i ziemią obiecaną.
[…] Sługa Boży Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał, że polem właściwym do pracy nad wolnością jest ludzkie sumienie - sanktuarium człowieka. W nim właśnie dokonują się kluczowe wybory. Sumienie nieustannie wzywa do wierności Bożym prawom i Ewangelii, które nie ograniczają jego wolności, jak dziś często się sądzi, lecz są jej absolutnym gwarantem. Dlatego Jan Paweł stwierdza z całą mocą: wolność to służyć Chrystusowi! Tak rozumiana wolność poświęca się dla innych, szczególnie potrzebujących, pomnaża dobro wspólne, spala się w miłości Kościoła i Ojczyzny oraz w zaangażowaniu międzynarodowym dla dobra całej ludzkiej rodziny.
Po pierwszej pielgrzymce Największego z Rodu Polaków do swojej Ojczyzny, której trzydziestolecie obchodzimy, dzięki wiekopomnemu niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze tej ziemi Polska odzyskała upragnioną wolność. Ten Pontyfikat przyczynił się także do powiewu wolności w Europie i wielu narodach świata. Gdzie modlił się Papież, tam ludzie stawali się wolni, szczególnie we własnych sercach i sumieniach. Była to iskra, która dodatkowo zapalała do troski o pełną wolność własnych państw i narodów. Dlatego z taką mocą Jan Paweł II podkreślał, że wolność jest dana i jednocześnie zadana. Zerwanie zewnętrznych więzów to dopiero początek długiej drogi do prawdziwej wolności ducha, która ma moc zaspokoić ludzkie pragnienia. Jan Paweł II mawiał: wolności nie można tylko posiadać, nie można jej zużywać. Trzeba ją stale zdobywać i tworzyć przez prawdę.
Ufamy, że IX Dzień Papieski obchodzony 11 października 2009 roku, pod hasłem Jan Paweł II - Papież Wolności, będzie świetną okazją by w łączności z Piotrem Obecnych Czasów, Ojcem Świętym Benedyktem XVI podjąć na nowo modlitwę o wolność, a także powrócić do papieskiej myśli i wyzwolić jakże potrzebną motywację do podejmowania koniecznych zadań. Wierzymy, że czyniąc to, spłacamy dług wdzięczności Bogu za ten wyjątkowy Pontyfikat. (oprac. ks. Dariusz Kowalczyk, Fundacja "Dzieło Nowego Tysiąclecia), Źródło:
http://dzielo.pl/
PIELGRZYMKI POLSKIE
Fotografie Adama Bujaka
Wystawa objazdowa
"Pielgrzymki Polskie" to wzruszająca kronika wspólnej drogi Wielkiego Duszpasterza i Jego rodaków przez 25 lat Pontyfikatu. Są tu miejsca, które Jan Paweł II dowiedział. Przypomniano nauczanie, które do nas kierował Wielki artystyczny dokument czasu, jakiego dotychczas w tysiącletnich w dziejach Polski nie było. Za każdym razem, gdy Ojciec Święty opuszczał Polskę, żegnaliśmy go ze smutkiem i ze łzą w oku, ale także z żarliwą nadzieją na następne, rychłe spotkanie. Wiedzieliśmy bowiem, że sercem jest zawsze z nami i z troską przygląda się ze stolicy Piotrowej swej Ojczyźnie, zmianom zachodzącym w naszym kraju i w nas. Osiadając zrządzeniem Bożym w Watykanie, nie zostawił nas samym sobie. Przyjeżdżał zawsze z potrzeby serca, także wtedy, gdy panoszył się w kraju nieprzyjazny człowiekowi system komunistyczny. Jan Paweł II przynosił słowa na które czekaliśmy.
Odczytywał z naszych twarzy troski, problemy i niepokoje, podzielał je i nosił w swej duszy.
Adam Bujak- urodzony w 1942 roku, fotografik o światowej renomie, autor ponad 100 prestiżowych albumów wydanych w Polsce i za granicą. Laureat wielu znakomitych nagród i oznaczeń. Autor wielu indywidualnych wystaw w kraju i na całym świecie. Mistrz fotografii sakralnej, nastrojowej, nieustannie poszukujący niespotykanych ujęć. Fotograf papieski, który towarzyszy Karolowi Wojtyle- Janowi Pawłowi Ii a aparatem fotograficznym od blisko 40 lat. Dokumentuje działalność Kościoła krakowskiego, polskiego i światowego.
Wystawa składa się z wielkoformatowych fotografii, które są umieszczone na 64 planszach (100 cm x 210 cm) w specjalnej oprawie.
Wybrane miejsca prezentacji wystawy "Pielgrzymki Polskie" (niewielka część miast):
Kraków, Muzeum Narodowe – Sukiennice, Poznań, Zamek Centrum Kultury
Szczecin, Zamek Książąt Pomorskich, Warszawa, Zachęta oraz Zamek Królewski
Katowice, Muzeum Archidiecezjalne, Wrocław, Muzeum Narodowe, Łódź, Muzeum Historii Miasta , Lublin, Galeria na Zamku, Wadowice, Muzeum Miejskie, Częstochowa, Jasna Góra, Rzeszów, Muzeum Okręgowe , Gdańsk, Kościół Środowisk Twórczych, Wrocław- Centrum Kultury Wrocław – Zachód, Zamek Książąt w Wałbrzychu, Toruń- Targi Toruńskie, Malbork-Muzeum Zamkowe, Płock -Muzeum Mazowieckie, Siedlce, Miejski Ośrodek, Opole (Góra św. Anny) Muzeum Śląska Opolskiego.
Źródło: http://www.diecezja.pl/kck/