Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

XXIX sesja Rady Miasta

02.10.200914:20

Na pierwszej powakacyjnej sesji, 23 września 2009 r. obradowała Rada Miasta. 

 

 
Na pierwszej powakacyjnej sesji, 23 września 2009 r, obradowała Rada Miasta. Jednym z ważniejszych punktów porządku obrad była uchwała o zaciągnięciu przez Miasto kredytu w wysokości 4,2 mln zł na realizację zadań wynikających z tegorocznego budżetu. Burmistrz Mieczysław Szymalski uzasadniając konieczność podjęcia uchwały, wskazał, że kredyt ten został już wpisany do budżetu na 2009 rok z przeznaczeniem na sfinansowanie inwestycji miejskich, mających na celu  wielostronny rozwój miasta i poprawę jakości życia naszych mieszkańców. Zdaniem burmistrza, miasto ma dobrą sytuację finansową i po zaciągnięciu wspomnianego kredytu zadłużenie nie przekroczy 30 % dochodów własnych(określana w przepisach bezpieczna granica wynosi do 60%). Ponieważ większość wydatków inwestycyjnych przypada na koniec roku, kredyt nie był wcześniej uruchomiony, aby nie ponosić zbędnych odsetek.
Wobec negatywnej opinii komisji finansowej odnośnie uchwały o uruchomieniu kredytu, przedstawionej przez jej przewodniczącego Jacka Wilczyńskiego, burmistrz poinformował, że wpłynie to na realizację inwestycji miejskich. Jako gospodarz miasta odpowiedzialny za jego prawidłowe funkcjonowanie i bezpieczeństwo mieszkańców, musi w pierwszym rzędzie zapewnić środki na ciągłość działalności w sferze kultury, oświaty, sportu, opieki społecznej, bezpieczeństwa czy ochrony zdrowia.  Jeśli nie będzie zgody na uruchomienie uchwalonego wcześniej kredytu, będzie zmuszony przesunąć środki przeznaczone wcześniej na inwestycje drogowe. W tej sytuacji ogłoszono przerwę w obradach, podczas której przedstawiciele klubów starali się wypracować wspólne stanowisko dla poparcia uchwały. W głosowaniu imiennym zaproponowanym przez radnego Krzysztofa Listwona, uchwała o uruchomieniu kredytu została przegłosowana. Za uchwałą głosowało 16 radnych: wszyscy członkowie Klubu Radnych Porozumienie–Razem: Małgorzata Bartkiewicz, Jan Hieronimek, Bogusław Konrad, Krzysztof Laska, Krzysztof Listwon, Krzysztof Łukaszewski, Edward  Zalewski; radni SLD: Maria Bębenek, Kukiełka Marek, Świedziński Roman; 4 członków Klubu Radnych Nasze Miasto – Gromek Mirosław, Krych Zbigniew, Pasztaleniec Mieczysław i Wilczyński Zdzisław;  2 radnych z Klubu Ostrowskie Porozumienie Samorządowe Stefan Przastek i Mieczysław Równy. Przeciwni byli: Jacek Wilczyński z Ostrowskiego Porozumienia Samorządowego oraz Morawski Andrzej i Lewandowski Tomasz z Klubu Nasze Miasto. Dwóch radnych z Klubu Ostrowskie Porozumienie Samorządowe wstrzymało się od głosu: Gałązka Eugeniusz i Kasprzak Michał. Przewodniczący Rady Krzysztof Laska podkreślił -byłaby to zemsta na mieście, gdyby ta uchwała nie została przyjęta.
Informację o funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej w mieście przedstawili: dyrektor szpitala powiatowego Andrzej Sawoni oraz kierownik przychodni Zdrowie Ryszard Wolff. Szpital powiatowy im. Marii Skłodowskiej Curie w Ostrowi Mazowieckiej ( Samodzielny Publiczny Zespół Zakładów Opieki Zdrowotnej) realizuje zadania w zakresie podstawowej opieki zdrowotnej w mieście w Powiatowej Przychodni Zdrowia przy ul. Okrzei. Aktualnie przychodnia opieką obejmuje 14227 osób.
Przychodnia Zdrowie (wg stanu na koniec 2008 r) zanotowała  13790 zdeklarowanych  pacjentów. Obaj lekarze poinformowali zebranych, że nie stwierdzono w mieście przypadków zachorowań na grypę typu A/H1N1 potocznie zwaną „świńską”. Przekonywali również do popularyzacji idei szczepień zabezpieczających przed dużą falą zachorowań w okresie jesienno-wiosennym.
Radni podjęli uchwałę o możliwości dofinansowywania prac konserwatorskich czy restauratorskich przy odnawianiu zabytków wpisanych do rejestru zabytków znajdujących się na terenie miasta, a nie będących jego własnością. Związane jest to m.in. z pomocą finansową Miasta w obecnym remoncie alejek na cmentarzu parafialnym w kwocie 80 tys. zł.
Radni wyrazili zgodę ( 9 głosami za, 6 przeciwnymi i 5 wstrzymującymi się od głosu) na lokalizację salonu gier na automatach przy ulicy Broniewskiego 26a. Ulicy rozpoczynającej się na 414 metrze ul. Piaskowej od strony miasta i biegnącej 330 m w kierunku północno-wschodnim, następnie biegnącej równolegle do ul. Małkińskiej na długości 60 m nadano nazwę Kalinowej. Uchwalono również stosownymi regulaminami zasady korzystania z obiektów sportowych w naszym mieście oraz wysokość opłat za korzystanie z krytej pływalni i hal sportowych. Obecne ceny obowiązywać będą do końca 2009 roku.  
Na inkasentów opłaty skarbowej wyznaczono Monikę Bąk, Huberta Bąk i Danutę Bąk.