Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Scena Kotłownia informuje

13.11.200915:32

Nagroda za najlepsze przedstawienie na XII Maratonie Zielonki w OKiS Zielonka 2009

Autorski wieczór poezji

13.11.2009 w piątek o godzinie 19.00 na Scenie Kotłownia, odbędzie się wieczór autorski znanego poety, Krzysztofa Cezarego Buszmana. Poeta przyjeżdża do Ostrowi na zaproszenie Miejskiego Domu Kultury oraz Sceny Kotłownia, która zaprzyjaźniła się z twórcą na Ogólnopolskiej Akcji Profilaktycznej PAT zorganizowanej w tym roku pod Garwolinem. Poeta urodził się 17 lipca 1967 w Gdańsku, autor piosenek, podróżnik. W 1997 wyjechał do Wielkiej Brytanii. W maju 2000 powołuje do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej w Wlk. Brytanii. W październiku 2001 zostaje przyjęty do Union of Polish Writers Abroad - Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie (obecnie w zarządzie), oraz do Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe - Polskiego Stowarzyszenia Autorów Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu. W marcu 2005 Krzysztof Cezary Buszman wraca do kraju. Obecnie mieszka i tworzy w Płocku.
Promotorką poety była Agnieszka Osiecka, której "najbardziej podobały się te strofy, w których autor operuje swoistą grą słów". Spośród licznych recenzji z wieczorów autorskich poza granicami kraju, warto przytoczyć dwie "Nie trzeba krytyki literackiej, aby zobaczyć w twórczości Buszmana kontynuację tuwimowskiego słowotwórstwa, muzyczności Gałczyńskiego czy głębokiej refleksji Czechowicza." (Dziennik Polski, Londyn 26.01.2001 A. Cholewa-Selo) oraz "Przed laty tworzyli na emigracji Kazimierz Wierzyński i Marian Hemar. Po latach pustka po nich została wypełniona." (Dziennik Polski, Londyn 29.11.2002 Z. Dąbrowski".
K.C. Buszman Wydał trzy tomiki poezji: 1996 - "Najpiękniejsze wiersze o miłości, czyli Przeminiemy Minionych Mijaniem”, 2001 - "Wiersze zawieruszone, czyli Przewodnik po chmurach”, 2006 - „Najwcześniej później" oraz najnowsza 2009 „Errata do świata”.
Na wieczorze usłyszymy utwory, które zostały wybrane przez poetę, a zostaną przeczytane przez naszych recytatorów. Na pewno część przeczyta sam autor. Po zakończonej prezentacji będzie czas na pytania i uwagi do poety. Będzie można również zakupić tomiki poezji autorstwa Krzysztofa Cezarego Buszmana.
Nie często mamy okazję porozmawiać z wybitnym poetą w naszym mieście. Trzeba pamiętać, że ostano na terenie Polski ruszyła znana akcja, „Kocham – nie biję” oraz „Kocham – reaguję” prowadzona przez Konrada Wojterkowskiego. Krzysztof Cezary Buszman jest autorem hymnu akcji, który wykonuje ponad siedemdziesięciu znanych artystów z całej Polski. Wstęp na wieczór jest bezpłatny.


Scena Kotłownia realizuje plan – kolejna nagroda

Scena Kotłownia chce skupić się na festiwalach i wyjazdach po za teren naszego miasta, czy powiatu. W sobotę 7.12.2009 roku zaczęła się realizacja planu z pozytywnym skutkiem. Scena Kotłownia otrzymała nagrodę za najlepsze przedstawienie na XII Maratonie Zielonki w OKiS Zielonka 2009. Jurorami festiwalu byli Lech Śliwonik oraz Edward Wojtaszek. W zeszłym roku nasz teatr otrzymał taka samą nagrodę za spektakl „Poobiednie igraszki”, w tym roku za realizację „Na wyspie”. Rafał Swaczyna i Marek Bożykowski byli zaskoczeni wynikiem, nie spodziewali się, że teatr otrzyma I nagrodę drugi raz z rzędu. „To bardzo rzadkie, że jeden teatr otrzymuje najważniejszą nagrodę festiwalu rok po roku, dlatego byliśmy zaskoczeni tym wynikiem, oczywiście bardzo pozytywnie”. Przypominamy, że ta sztuka udała się Scenie Kotłownia po raz drugi. Przecież w taki sam sposób wygrała Festiwal MFTA w 2008 roku, a potem w 2009. „To nie jest wyznacznik, że będziemy zawsze wygrywać, poprostu mamy sporo szczęścia i trafiamy w gust jurorów oraz publiczności. Nie można powiedzieć, że na pewno za rok znów przyjedziemy i znów wygramy, to nie tak. Oczywiście miło jest wygrać festiwal ponownie, ale zawsze jedziemy następnego roku na ten sam festiwal z przekonaniem, że w tym roku to jedziemy poprostu pokazać się z innym repertuarem, aby spotkać się z ludźmi, którzy jak my tworzą spektakle, często to są cenne kontakty – to ważniejsze jest od nagród”. Choć Scena Kotłownia przyzwyczaiła nas do tych wszystkich wygranych konkursów i festiwali, trzeba przyznać, że nadal cieszy nas każda kolejna wygrana naszego zespołu z Ostrowi Mazowieckiej. Gratulujemy I Nagrody i mamy nadzieję, że jeszcze nie raz będziemy mieli okazję opisać zwycięstwo naszego teatru. (Scena Kotłownia)