Posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego
17.11.200912:35
Omawiano przygotowania do sezonu zimowego oraz oceniano stan sanitarno-epidemiologiczny na terenie miasta
10 listopada 2009 r. odbyło się w ratuszu posiedzenie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Burmistrza Miasta Mieczysława Szymalskiego. W spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele policji, straży pożarnej, straży miejskiej, ZGKiM, ZEC, MOPS, a także pracownicy Urzędu Miasta.
Pierwszym tematem spotkania było przygotowanie odpowiedzialnych służb, inspekcji jednostek organizacyjnych miasta do sezonu zimowego.
Na spotkaniu omawiano podstawowe problemy, z którymi można się spotkać w okresie zimowym. Prezes ZGKiM wyjaśnił, że sprzęt jest gotowy do użycia na wypadek ataku zimy, do samochodów zamontowane są pługi, a piaskarki są gotowe. Zaznaczył, że sprzęt do udrażniania kanalizacji deszczowej został zakupiony i jest gotowy do użycia, jak również znane są miejsca, gdzie takie udrożnienie jest konieczne. Na spotkaniu podkreślono, że pogotowia kanalizacyjne, cieplne, gazowe i energetyczne dyżurują całą dobę, a czas reakcji na sygnały mieszkańców to 30 minut od powzięcia wiadomości o awarii.
Zwrócono uwagę na stały problem odśnieżania miasta, w szczególności dachów wielkopowierzchniowych oraz chodników przyległych do prywatnych posesji.
Drugim tematem posiedzenia była ocena stanu sanitarno – epidemiologicznego na terenie miasta. Podkreślono, że w Ostrowi Mazowieckiej nie stwierdza się zwiększenia zachorowalności na grypę, a większość chorób to infekcje dróg oddechowych wywołane różnymi wirusami. Dr Andrzej Raś zaapelował do dyrektorów zakładów pracy oraz szkół i przedszkoli, aby odsyłali do domów osoby z widoczną chorobą, aby zapobiec dalszym zachorowaniom. Dr Raś oraz Hanna Szczęsna – przedstawiciel Sanepidu podkreślali i apelowali o zdroworozsądkowe zachowanie mieszkańców w sezonie grypowym. Zgodnie z prośbą Burmistrza Miasta Sanepid opracował krótką instrukcję jak zapobiegać zakażeniu grypą, którą przedstawiamy poniżej.
Przypominamy również numery alarmowe
Policja - 997, 112
Straż pożarna - 998, 112
Pogotowie ratunkowe - 999, 112
Pogotowie wodno-kanalizacyjne - 645 73 33
Pogotowie cieplne - 993
Pogotowie gazowe -992
Pogotowie energetyczne - 991
PCK – 745 39 71
Straż Miejska - 644 07 65
MOPS - 745 32 65
Szpital - 746 37 111
JAK ZAPOBIEGAĆ ZAKAŻENIU GRYPĄ
- Unikać bliskiego kontaktu (twarzą w twarz) z chorymi lub wykazującymi objawy grypopodobne poza domem – zachować odległość ok. 2 metrów od osoby z objawami grypy
- Unikać dużych skupisk ludzkich, a gdy nie jest to możliwe ograniczyć czas do niezbędnego minimum
- Nie należy odwiedzać chorych ludzi, gdy jest to zbędne
- Podczas opieki nad osobą chorą, kiedy pozostaje się z nią w bezpośrednim kontakcie stosować maski ochronne
- Podczas kichania, kaszlu zakrywać usta i nos chusteczką higieniczną jednorazową
- Myć ręce jak najczęściej wodą z mydłem
- Unikać dotykania oczu, nosa, ust – istnieje wówczas niebezpieczeństwo przeniesienia wirusa
- Wietrzyć mieszkanie tak często jak jest to możliwe
- Profilaktyka przez szczepienie jest najtańszą i najskuteczniejszą metodą walki z grypą
|