Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

XVIII Spotkanie Noworoczne

27.01.201009:02

Tradycyjnie od już 18 lat w drugiej połowie stycznia władze miasta spotykają się z przedstawicielami administracji oraz życia gospodarczego miasta

22 stycznia w miejskim ratuszu odbyło się spotkanie noworoczne. Tradycyjnie od już 18 lat w drugiej połowie stycznia władze miasta spotykają się z przedstawicielami administracji oraz życia gospodarczego miasta aby podsumować rok miniony, a także podzielić się zamierzeniami na przyszłość. Tegoroczne spotkanie było z pewnością rekordowym jeśli chodzi o liczbę gości (ok. 120 osób), którzy przyjęli zaproszenie burmistrza miasta. Przybyli między innymi: proboszcz parafii św. Jozafata ks. ppłk Stanisław Dębicki, wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk, prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Tomasz Skrzyczyński, Wiceprzewodniczący Sejmiku Województwa Mazowieckiego Marian Krupiński, radna wojewódzka Danuta Janusz, wicestarosta Józef Polak, radni miejscy i powiatowi, wójtowie gmin z terenu powiatu ostrowskiego, komendanci służb mundurowych, kierownicy urzędów i instytucji, prezesi jednostek organizacyjnych miasta oraz związków i stowarzyszeń oraz bardzo liczna grupa przedstawicieli ostrowskiego biznesu.

Styczniowe spotkania mają już własne tradycje. Do takich należy z pewnością malownicza warta halabardników przed wejściem do ratusza, a przede wszystkim koncerty. Tegoroczny był prawdziwą niespodzianką gdyż w ratuszowej sali konferencyjnej wystąpiła (po raz pierwszy w Ostrowi) gwiazda naszej estrady - Irena Santor. Ponadpółgodzinny recital „pierwszej damy polskiej piosenki” był prawdziwą ucztą duchową, zakończoną długotrwałą owacją na stojąco.

Po powitaniu gości burmistrz Mieczysłąw Szymalski podsumował miniony rok. Mówił nie tylko o sukcesach i osiągnięciach, ale także o tym czego nie udało się zrealizować. Do niewątpliwych i najważniejszych osiągnięć należy z pewnością zakończenie budowy i oddanie do użytku krytej pływalni oraz nowej hali sportowej. W ubiegłym roku oddana została także najnowocześniejsza w tej części kraju stacja segregacji odpadów oraz rozpoczęto budowę nowoczesnej ciepłowni ekologicznej. Te inwestycje, a także wdrażany już od kilku lat program nieodpłatnej selektywnej zbiórki odpadów, stawiają Ostrów w czołówce liderów w zakresie ochrony środowiska.

Podkreślenia wymaga też fakt, że dzięki oddaniu do użytku wspomnianych obiektów, w mieście zostało stworzonych blisko 100 nowych miejsc pracy. Ponadto zakończona została budowa Grodu Książąt Mazowieckich, dzięki któremu miasto znalazło się na Szlaku Książąt Mazowieckich. Jest to nowa i interesująca inicjatywa turystyczno-historyczna Urzędu Marszałkowskiego, mająca szansę stać się prawdziwym turystycznym hitem Mazowsza. Tradycyjnie już dużą część ubiegłorocznych przedsięwzięć inwestycyjnych stanowiła budowa ulic i chodników.
Niepowodzeniem natomiast było nie odzyskanie 3 mln złotych zamrożonych w Carrefourze oraz brak unijnego dofinansowania do miejskich inwestycji. Nie oznacza to jednak wcale, że miasto nie będzie się o nie ubiegało. Najprawdopodobniej już wkrótce Ostrów otrzyma 5,4 mln złotych na budowę nowego ronda i przebudowę układu komunikacyjnego w południowo-zachodniej części miasta. Z tą inwestycję wiąże się wybudowanie nowych kortów tenisowych, pełniących zimą rolę lodowiska. Zrefinansowanie części wybudowanych już obiektów w Centrum „Za Stawem” umożliwi przystąpienie do rozpoczęcia budowy następnego jego etapu: domu kultury, biblioteki i kina. Burmistrz poinformował również, że już za kilka dni w budynku obok pływalni zostanie oddana do użytku kręgielnia, znakomicie wzbogacająca rekreacyjną ofertę Centrum, a w niedługiej przyszłości przybędzie tam jeszcze sala bilardowa.

Dużo miejsca burmistrz Mieczysław Szymalski poświęcił sprawom gospodarczym. Dobrą wiadomością dla ostrowskiego biznesu (z uwagi na rynki wschodnie) jest ostateczne przesądzenie przebiegu przez Ostrów międzynarodowej trasy Via Baltica oraz drogi ekspresowej do Białegostoku. Dogodne położenie na ważnych szlakach komunikacyjnych, a także przeznaczenie w nowym planie zagospodarowania przestrzennego terenów inwestycyjnych pod działalność gospodarczą, powinny pozytywnie wpłynąć na atrakcyjność miasta dla potencjalnych inwestorów, a tym samym na jego rozwój ekonomiczny i w konsekwencji na powstawanie nowych miejsc pracy.
Po wystąpieniu burmistrza, głos zabrali goście: wiceminister Tadeusz Nalewajk, wiceprzewodniczący Sejmiku Marian Krupiński, radna wojewódzka Danuta Janusz, wicestarosta Józef Polak oraz przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Laska. Wszyscy gratulowali dotychczasowych osiągnięć i życzyli kolejnych. Zarówno burmistrz, jak i przewodniczący RM szczególne podziękowania kierowali do mieszkańców, wszystkich tych, którzy swoją codzienną pracą wpływają na rozwój miasta, zarówno tym w sferze biznesu, pracownikom instytucji, zakładów, jednostek oświaty, kultury, sportu, jak i współpracownikom - radnym i urzędnikom. Przewodniczący RM K. Laska podkreślił, że to właśnie odważne i trudne decyzje burmistrza i Rady pozwoliły na realizację takich zamierzeń inwestycyjnych, jak m.in. basen, hala czy Gród. Zwrócił również uwagę na odpowiedzialność każdego z nas w tworzeniu spokoju i wzajemnej życzliwości w mieście.
Oficjalna część spotkania noworocznego zakończyła się bardzo sympatycznym akcentem, a to za sprawą Beaty Polakowskiej - finalistki ubiegłorocznego konkursu Miss Polonia, w którym zajęła czwarte miejsce. Burmistrz podziękował pięknej ostrowiance za promowanie miasta oraz udekorował ją szarfą z napisem „Finalistce Miss Polonia 2009” wyhaftowaną ręcznie przez hafciarki z Klubu Kolorowej Nitki. Z kolei Beata dziękowała wszystkim mieszkańcom oraz władzom Ostrowi za wsparcie i głosy oddane na nią podczas konkursu.

Życzenia zdrowia i wszelkiej pomyślności w 2010 roku zakończyły spotkanie.