Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Konferencja prasowa Burmistrza Miasta

10.03.201017:14

2 marca odbyła się konferencja prasowa burmistrza miasta Mieczysława Szymalskiego.

2 marca odbyła się konferencja prasowa burmistrza miasta Mieczysława Szymalskiego. Poinformował on o wyroku w sprawie pomiędzy Spółdzielnią Mieszkaniową „Nasz Dom”, a miastem i Zakładem Energetyki Cieplnej o ciepłownię miejską. Sąd oddalił roszczenia Spółdzielni o wydanie jej ciepłowni, a także zapłacenia 5 mln odszkodowania za korzystanie z gruntu będącego w jej wieczystym użytkowaniu, zasądzając jednocześnie odszkodowanie w wys. 214 699 zł. Burmistrz przypomniał wcześniejsze propozycje władz miasta, zmierzające do zawarcia ze Spółdzielnią ugody na warunkach satysfakcjonujących obie strony. W ubiegłym roku było to 2 mln złotych oraz 20% udziałów w spółce. Ponieważ spółdzielców straszono możliwością sprywatyzowania przez miasto ciepłowni, władze miasta zaproponowały Spółdzielni prawo do zawetowania i zablokowania takiej możliwości. Władze Spółdzielni odrzuciły jednak propozycję ugody i zdecydowały się na długi i kosztowny proces. Podsumowując jego efekty, burmistrz stwierdził, że dobrze byłoby gdyby spółdzielcy wyciągnęli z niego wnioski i zapamiętali kto naraził Spółdzielnię na niepotrzebne koszty i odrzucił ugodę wraz z 2 mln złotych.


Są pieniądze na Ogródek Jordanowski
Na stronie internetowej Urzędu Marszałkowskiego ukazała się informacja, że Ostrów otrzymała dofinansowanie na przebudowę Ogródka Jordanowskiego, w kwocie 1.672.778 złotych. Pozwoli ono na dokończenie inwestycji, w ramach której wybudowano już Gród Książąt Mazowieckich. Teraz w Ogródku Jordanowskim będą mogły powstać kolejne obiekty: boiska i place zabaw dla dzieci, ścieżka do biegania, fontanna, a także skate park. Burmistrz poinformował, że do Urzędu Marszałkowskiego wpłynęło 114 wniosków na łączną kwotę 671 mln złotych, z których Zarząd Województwa wybrał 19 projektów. Warto dodać, że projekt z Ostrowi znalazł się na miejscu 10. Oddany niecały rok temu Gród Książąt Mazowieckich, staje się powoli coraz bardziej znaną atrakcją miasta, między innymi dzięki udziałowi Ostrowi w Szlaku Książąt Mazowieckich. 12 lutego w Ostrowi odbyła się konferencja przedstawicieli innych miejscowości leżących na Szlaku. Byli oni zauroczeni dziejami miasta, a także Grodem oraz projektami jego wykorzystania. Burmistrz poinformował także, że miasto weźmie aktywny udział w obchodach 600 rocznicy bitwy pod Grunwaldem.
 

Sprostowania
Burmistrz Mieczysław Szymalski odniósł się także do nieprawdziwych informacji oraz listów otwartych na łamach lokalnej prasy. Autorem dwóch z nich, dotyczących przekształceń działek w Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom” oraz ustalania przez ZGKiM cen wody, był jeden z radnych miejskich. Zdaniem burmistrza powinien on chociażby z racji sprawowanej funkcji, pisać wyłącznie prawdę gdyż ma dostęp do wszystkich niezbędnych danych i dokumentów. Mechanizm i procedury ustalania cen wody wyjaśnił prezes ZGKiM Witold Zadroga. Składniki ceny są szczegółowo określone w odpowiednich przepisach i nie można w niej ukryć (jak to zasugerowano w liście otwartym) żadnych dodatkowych kosztów. Prezes Zadroga wyjaśnił także sprawę monitoringu jakości wody w miejskich studniach głębinowych. Specjalistyczne badania zlecił ZGKiM gdy pojawiło się niebezpieczeństwo zanieczyszczenia ujęć wody pitnej związkami chemicznymi, spływającymi pod ziemią z terenu dawnej nasycalni podkładów kolejowych. System odwiertów między nasycalnią a studniami głębinowymi oraz monitorowanie jakości wody ma na celu zapewnienie mieszkańcom miasta dostarczania z miejskich wodociągów czystej i zdrowej wody. Robienie z tego zarzutów władzom miasta i gospodarki komunalnej i to jeszcze przez radnego jest całkowicie niezrozumiałe, tym bardziej, że większość kosztów monitoringu (blisko 550 tys. zł). została już odzyskana od właściciela nasycalni (PKP). Prawdopodobnie zostaną odzyskane (drogą sądową) wszystkie nakłady poniesione w związku z monitoringiem wód.

 

Pęknięcia w Centrum
Zastępca burmistrza Jerzy Pawluczuk rozwiał z kolei nieprawdziwe wiadomości o rzekomym pękaniu budynku hali sportowej i krytej pływalni. Nie ma żadnych uszkodzeń konstrukcji, a jedynie zarysowania tynku spowodowane osiadaniem obiektu, jakie zazwyczaj pojawiają się w nowych budynkach. Wiceburmistrz omówił także sprawę innych usterek jakie pojawiły się w pierwszych miesiącach funkcjonowania obiektu. Informacje o nich przekazywane są na bieżąco wykonawcy, który usuwa je w ramach gwarancji.
 

Nowe miejsca pracy
Burmistrz Szymalski poinformował, że władze miasta czynnie zabiegają o ratowanie mleczarni. Są szanse, że po przejęciu jej przez nowego właściciela, zostanie nie tylko utrzymana produkcja, ale także powiększony asortyment wyrobów. Wypłacono już zaległe należności dostawcom mleka, a także podniesiono cenę jego skupu. Ostateczna decyzja należy jednak do Invest Banku, czyli głównego wierzyciela mleczarni. Wprawdzie władze miasta nie są stroną w tej sprawie, ale poczuwają się do odpowiedzialności za los mieszkańców i ich przyszłość. Dlatego też starają się stwarzać dogodne warunki dla przedsiębiorców w postaci zachęt i polityki podatkowej, a także przeznaczając nowe tereny pod inwestycje poprzez zmianę planu zagospodarowania przestrzennego. Burmistrz dodał również, że miasto dzięki swoim inwestycjom, samo tworzy nowe miejsca pracy. W ubiegłym roku powstało ich blisko 100.
 

Obchody Zbrodni Katyńskiej
Na zakończenie konferencji prasowej asystent burmistrza Andrzej Mierzwiński poinformował o zbliżającym się 70-leciu Zbrodni Katyńskiej i o ostrowskich obchodach tej tragicznej rocznicy. Rozpoczną się one 12 kwietnia w kościele garnizonowym, nabożeństwem w intencji ofiar stalinowskiego ludobójstwa. Po Mszy w Komorowie, na cmentarzu parafialnym zostanie przeprowadzony apel poległych z salwą honorową, a następnie przy Komendzie Powiatowej Policji zostanie odsłonięty głaz upamiętniający zamordowanych przez NKWD wiosną 1940 roku ostrowskich policjantów. U podnóża głazu zostanie złożona urna z ziemią z cmentarza w Miednoje. Uroczystości zakończą się na placu Wolności koncertem orkiestry reprezentacyjnej Komendy Stołecznej Policji.(AM)