Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Scena Kotłownia informuje i zaprasza

24.03.201013:18

Scena Kotłownia zaprasza na "Muzyczne przedwiośnie" oraz na wieczór z kabaretem, a także informuje o otrzymanym wyróżnieniu

W najbliższy środowy wieczór 24 marca o godzinie 19.00 odbędzie się na Scenie Kotłownia „Muzyczne przedwiośnie”, w którym wystąpią uczniowie i absolwenci Społecznej Szkoły Muzycznej w Ostrowi Mazowieckiej. W programie koncertu znajdą się utwory Chopina, Czajkowskiego, Beethovena a także melodie ludowe, popularne i musicalowe. Wszystkich miłośników muzyki serdecznie zapraszamy. Wstęp wolny

 

Wieczór z Kabaretem 28.03.2010

Jeżeli macie Państwo wolny wieczór w najbliższy weekend, warto się wybrać do teatru.
Scena Kotłownia zaprasza w niedzielę palmową 28.03.2010 o godz. 19.00 na Wieczór z Kabaret Z Konopi. Gwarantowana dobra zabawa i mnóstwo śmiechu.
Kabaret z Konopi założył: Krzysztof „Krycho” Kubalski. Przez 4 lata istnienia przez skład przewinęło się wiele osób, jednak skład podstawowy pozostaje bez zmian.
Nasza grupa kabaretowa zaczęła intensywną pracę od października 2004 roku. Zabraliśmy się do pracy i napisaliśmy pierwszy godzinny program. Potem wszystko nabrało tępa. Braliśmy udział w większości przeglądów i festiwali kabaretowych w Polsce. Owocem tych wyjazdów są laury, nagrody i różnego rodzaju wyróżnienia. Szczególne miejsce zajmują u nas nagrody publiczności, których mamy najwięcej.
Lista nagród zdobytych przez kabaret jest zaskakująco długa. Do najważniejszych można zaliczyć: Łóska'2009 w Łodzi - Nagroda Publiczności, JAPKO'2009 w Lublinie - Nagroda Publiczności, IV Sieradzka Kuźnia Kabaretowa - Nagroda Publiczności, Festiwal Dobrego Humoru w Gdańsku 2009 - 2 miejsce i uznanie publiczności, Ogólnopolska Liga Kabaretowa 2009 w Łodzi - Nagroda Publiczności, Kopytko'2009 w Toruniu - Nagroda Publiczności.
Czwarty już program naszego kabaretu nosi tytuł: „Eksperyment: Kabaret” i został przyjęty owacjami na stojąco przez toruńską publiczność.
Obecnie skład kabaretu tworzą: Krzysztof Kubalski, Norbert Orłowicz, Adrian Woźniakiewicz.
Rezerwacje: Biuro Usług Turystycznych „FLAMINGO” ul. Kilińskiego 2/9 lub pod numerem telefonu 502-122-909.

 


 

Wyróżnienie Ministra Kultury i Polskiego Komitetu ds. UNESCO

Scena Kotłownia znalazła się w zaszczytnym gronie osób nagrodzonych przez Kapitułę IV edycji Dorocznej Nagrody Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Polskiego Komitetu ds. UNESCO sponsorowanej przez Fundację Orange.

Nagrodę przyznano wszystkim laureatom za działania na rzecz rozwoju demokracji lokalnej w Polsce poprzez działania kulturalne zrealizowane w latach 2006-2009. IV edycja Dorocznej Nagrody miała na celu podkreślenie zachowania dziedzictwa kulturalnego oraz pobudzenie aktywności obywatelskiej i świadomości lokalnych społeczeństw. Scena Kotłownia została wyróżniona za upowszechnianie kultury wśród młodzieży i mieszkańców zarówno Ostrowi Mazowieckiej, jak i całego powiatu.
Na uroczystej konferencji „Społeczeństwo obywatelskie a rozwój kultury i dziedzictwa lokalnego” w restauracji Villa w Warszawie, towarzyszyła Rafałowi Swaczynie, prowadzącemu Scenę Kotłownia, Naczelnik Wydziału Promocji Miasta Ostrów Mazowiecka - Brygida Mościcka. Podczas tego spotkania czternaścioro laureatów z całej Polski odebrało zasłużone nagrody. Scenie Kotłownia wręczono wyróżnienie w kategorii: organizacje pozarządowe lub grupy obywateli. „Nie ma samorządności bez świadomych społeczności lokalnych zdolnych do podejmowania decyzji w swoich miejscowościach. Ale żeby takie społeczności powstały musi nastąpić najpierw pewna integracja ” – mówił prof. Jerzy Regulski – Prezes FRDL, który był Przewodniczącym Kapituły Dorocznej Nagrody FRDL. Przeczytano także list od Piotra Żuchowskiego, Wiceministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, który nie mógł być obecny na konferencji ze względów zdrowotnych. „Działania kulturalne sprzyjają wzrostowi aktywności społecznej, stają się ważnym elementem budowy społeczeństwa obywatelskiego. Takiego społeczeństwa, które potrafi określić własne potrzeby, umie podjąć takie działania we współpracy z powiatami oraz administracją samorządową i państwową i te potrzeby zaspakajać. Niezwykle ważnym elementem społeczeństwa obywatelskiego są samorządy, organizacje pozarządowe, różnego rodzaju obywatelskie inicjatywy. Poziom działalności kulturalnej w Polsce zależy przecież przede wszystkim od samych mieszkańców, ich świadomości, potrzeb, ambicji i zdolności do zrzeszania się i wspólnego rozwiązywania problemów” – zaznaczał w swoim liście Wiceminister Kultury i Dziedzica Narodowego. Dodał także, że szczególnie ceni wszelką działalność lokalną, która pozwala na reagowanie na potrzeby społeczeństwa oraz na wyrabianie nawyków uczestnictwa w życiu kulturalnym. Głos zabrał także prof. Andrzej Bieńkowski, przedstawiając problemy kulturalne ludności wiejskiej. Podczas konferencji poświęcono również czas na omówienie strategii działań samorządowych ośrodków kultury. Jacek Kwiatkowski przedstawił wyniki badań, według których ponad 60 % dorosłych Polaków nie uczestniczy w kulturze. Polska zajmuje trzecie miejsce od końca wśród krajów Unii Europejskiej.
Ostatnim punktem programu była dyskusja panelowa z udziałem laureatów na temat „Mechanizmy wsparcia. Jak pokonywać bariery?”. Zdecydowana większość uczestników wypowiadała się w pozytywny sposób o współpracy z lokalnymi samorządami i o spotykanej akceptacji nowych pomysłów jak np. zbudowanie ptasiej wioski w Adamkowie , promującej walory małej wsi i utworzenie z niej atrakcji turystycznej, czy też wzorcowa współpraca nowoczesnej biblioteki ze wszystkimi instytucjami i społecznymi organizacjami. Wskazywano głównie na takie bariery jak trudność wzajemnego zrozumienia się, lęk przed nowym pomysłem. „Chciałem być aktorem i jestem aktorem. Jedno moje marzenie spełniłem. Drugim moim marzeniem było stworzyć własną jednostkę teatralną. Drugie marzenie też udało mi się spełnić. Nie jesteśmy dużym teatrem, działamy na zasadzie teatru zawodowego. Stworzyliśmy taki zespół z młodzieży gimnazjalnej, podstawówki, liceum, że na te spektakle przychodzą również osoby w ogóle niezwiązane z teatrem(...) Dzięki współpracy z samorządem powstała Scena Kotłownia, która na dzień dzisiejszy jest jedną z najpopularniejszych jednostek w naszym całym regionie” – mówił Rafał Swaczyna. „Współpracujemy ze wszystkimi szkołami, organizujemy dla nich spektakle teatralne w godzinach lekcyjnych, spotykamy się z młodzieżą, rozmawiamy o teatrze. Dlatego że uważam teatr za jedną z najważniejszych dziedzin kultury, które służą edukacji i wychowaniu. Jesteśmy jako jedyna organizacja pozarządowa wpisana w roczny budżet Urzędu Miasta. Barier na dzień dzisiejszy już nie ma. A było ich bardzo dużo. Przede wszystkim stereotyp, że w naszym mieście nie może nic się dziać” – tymi słowami Rafał Swaczyna zakończył swoje przemówienie. „Jest Pan przede wszystkim liderem, tam w Ostrowi Mazowieckiej . I oto nam chodzi – zdobyć wykształcenie, być może w wielkim ośrodku i pojechać z tym wielkim ośrodkiem tam do siebie, i tam robić rzeczy wielkie .To wspaniały przykład działania edukacji przez kulturę, która jest nam bliska- Polskiemu Komitetowi ds. UNESCO , która przechodzi do środków nieformalnych jak szkoły, które powinny zachęcać do współpracy takie ośrodki jak pański”- podsumował moderator rozmowy, Sławomir Ratajski – Sekretarz Generalny Polskiego Komitetu ds. UNESCO.
Jeden z uczestników powiedział, że wraz z samorządami mieszkańcy jego miejscowości szukają wspólnej drogi, a nie tego co ich dzieli. Stwierdził, że w promocji Borów Tucholskich wspólnie można osiągnąć wiele i nie należy zastanawiać się nad tym, że w Polsce miało być pięknie, a jest jak zwykle. Zamiast narzekania powinniśmy działać.
Przyznanie Dorocznej Nagrody FRDL było okazją do wymienia kontaktów między stowarzyszeniami i organizacjami działającymi na rzecz rozwoju kultury i demokracji lokalnej. Dla Sceny Kotłownia otrzymane wyróżnienie jest wielką chlubą i satysfakcją z podejmowanych inicjatyw w Ostrowi Mazowieckiej.
Magdalena Kowalewska