Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Gimnazjaliści dokonują wyboru dalszego kształcenia

19.04.201009:21

Kwiecień to dla gimnazjalistów, klas III praktycznie ostatni dzwonek, by podjąć decyzję o wyborze dalszego kształcenia

Miesiąc kwiecień to dla nas gimnazjalistów, klas III praktycznie ostatni dzwonek, by podjąć decyzję o wyborze dalszego kształcenia.
Wyboru tego przez całą naukę gimnazjum pomagają nam dokonywać przede wszystkim rodzice, bliscy oraz nauczyciele i wychowawcy.
Wychodząc naprzeciw naszym oczekiwaniom w dniu 9 kwietni bieżącego roku, w sali konferencyjnej Nadleśnictwa Ostrów Mazowiecka, odbyło się bardzo ciekawe i pożyteczne spotkanie blisko 25 osobowej grupy młodzieży z G.P 1 w Ostrowi Maz. z pracownikami Nadleśnictwa na czele z panem Piotrem Uścianem- Szaciłowskim oraz przedstawicielami Technikum Leśnego z Białowieży.
Na wstępie w charakterystyczny, specyficzny klimat spotkania wprowadziła nas melodia „Darz Bór’’(należy jej wysłuchać w postawie stojącej) odegrana na sygnałówce przez Wiktorię- uczennice kl. III technikum. Następnie pan prof. Bartosz Nowosadko, nauczyciel tamtejszego technikum przybliżył nam specyfikę i bardzo bogatą tradycje szkoły. Dowiedzieliśmy się, że szkoła istnieje od 1951 r. i co roku mury tej szkoły opuszcza blisko 100 absolwentów, a wśród nich pan Edward Lipski, absolwent z 1975 r., obecnie pracujący w Leśnictwie Biel oraz pan Arkadiusz Rosiński, pracujący w Leśnictwie Orło, absolwent z 1988
Bardzo interesujące były informacje dotyczące przedmiotów zawodowych, jakich uczy się młodzież przez 4 lata np.: urządzanie lasu, czy też hodowla lasu.
Zaliczenie tych przedmiotów odbywa się w sposób praktyczny np.: przez rozpoznawanie siewek drzew i krzewów ( na zaliczenie wystarczy rozpoznać 100 ; można więcej), rozpoznawanie ptaków oraz innych zwierząt po śladach i odgłosach czy chociażby wykonywanie kolekcji owadów. Absolwenci tej szkoły zdobywają dodatkowo wiele umiejętności praktycznych potrzebnych w późniejszej pracy np.: pilarza.
Od obecnej młodzieży dowiedzieliśmy się o zwyczajach panujących w szkole np.: uczniowie witają nauczycieli pozdrowieniem „ Darz Bór” oraz zobowiązani są do noszenia jednolitego stroju. Ponadto szkoła dysponuje internatem, szerokim zapleczem sportowym, nowoczesną bazą dydaktyczną.
Następnie pan Nadleśniczy Piotr Uścian- Szaciłowski w bardzo interesujący sposób przedstawił nam możliwość dalszego kształcenia, a po jego zakończeniu zdobycia ciekawej i atrakcyjnej pracy poczynając od pracy w Nadleśnictwach, Regionalnej bądź Generalnej Dyrekcji Lasów Państwowych, Urzędach Państwowych, Wojewódzkich, Marszałkowskich, Parkach Narodowych itp.
Ze szczegółowym zainteresowaniem słuchaliśmy informacje o specyfice naszego Ostrowskiego Nadleśnictwa. Dowiedzieliśmy się, że na jego terenie znajduje się ok. 5 mln m/3 drewna, rocznie pozyskuje się na różne cele niespełna 80 tys. m/3, a każdego roku więcej przybywa drzewa niż się pozyskuje. 93% stanowi drzewostan sosnowy, a pozostałe to drzewa typu olsza lub brzoza. W szkółce leśnej w Grudziach produkowanych jest blisko 2 mln sztuk sadzonek. Średnio w ciągu roku jest 14 pożarów, obszar który niszczą obejmuję ok. 0,27 ha. Ponadto od niedawna zakłada się wśród lasu 25-30 owocowych sadów ( naturalne żerowisko dla wielu zwierząt). Dużym problemem są ogromne ilości śmieci, które rokrocznie (szczególnie w okresie wiosennym) są wyrzucane do lasów. Świadczą one bardzo źle o nas samych i psują przyjemność wypoczynku na łonie natury.
Z-ca nadleśniczego Waldemar Wańczyk zaprezentował wykorzystywany przez LP nowoczesny system informatyczny (SILP). Służy on do sprawnego zarządzania na wszystkich szczeblach organizacyjnych LP oraz zbierania i obróbki danych wspomagając i ułatwiając pracę .
Spotkanie w Nadleśnictwie nie miało charakteru incydentalnego. Nasi nauczyciele organizują nam przynajmniej raz w roku rajdy rowerowe trasą im. Wojciecha Bogumiła Jastrzębowskiego do leśniczówki w Bojanach, połączone z sadzeniem drzew np.: wokół miejsc postojowych przy ścieżce, czy prezentacja zwyczajów i tradycji łowieckich już na miejscu w leśniczówce.
Na zakończenie wręczyliśmy przedstawicielom Nadleśnictwa i Technikum Leśnego z Białowieży pamiątkowe albumy o Ostrowi Mazowieckiej
Uważamy, że to spotkanie bardzo wzbogaciło naszą wiedzę dotyczącą zarówno szkoły jak i Nadleśnictwa w Ostrowi Mazowieckiej i chociaż nie wszyscy podejmiemy naukę w Technikum Leśnym w Białowieży to z dużym szacunkiem będziemy traktować bogactwo lasu, a szczególnie jego funkcję rekreacyjną i edukacyjną.

Z wdzięcznym pozdrowieniem „ Darz Bór”
Magda Treblińska i Magda Kuczewska
GP nr 1