strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Konferencja prasowa Burmistrza Miasta
02.06.201011:46
25 maja odbyła się kolejna konferencja prasowa burmistrza miasta.
Burmistrz przedstawił, między innymi, obszerną relację z wyjazdu delegacji miasta, na zaproszenie władz Riazania oraz jej udziału w obchodach 65. rocznicy zakończenia II wojny światowej. Przypomniał również, że riazańczycy jako pierwsi przesłali kondolencje i wyrazy współczucia po wypadku prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiej. Burmistrz Szymalski podkreślił bardzo serdeczne i ciepłe przyjęcie ostrowian przez władze Riazania, a także przez przypadkowych przechodniów napotkanych na ulicach miasta, którzy spontanicznie wyrażali swój żal z powodu smoleńskiej katastrofy. Uroczystości rocznicy zakończenia wojny, w których brała także udział delegacja z francuskiego miasta Bressuire, miały bardzo uroczystą oprawę i zawierały liczne polskie akcenty. Między innymi wspólnie z władzami Riazania złożono kwiaty przed polskimi pomnikami: polsko-rosyjskiego braterstwa broni i 1 DP im. Tadeusza Kościuszki. Delegacja ostrowska wzięła udział w spotkaniu w szkole nr 44, w której zwiedziła salę tradycji poświęconą dywizji kościuszkowskiej oraz obejrzała przedstawienie przygotowane przez uczniów. Rozpoczęło się ono chwilą ciszy dla uczczenia ofiar Katynia i Smoleńska. W szkole burmistrz zaproponował wymianę młodzieży z ostrowskich i riazańskich szkół. Ogromne wrażenie na ostrowskiej delegacji wywarła wizyta w Sielcach nad Oką, gdzie w roku 1943 formowała się 1 DP im. T. Kościuszki. Jak zapewniali gospodarze, ostrowianie byli pierwszą od kilkudziesięciu lat polską delegacją, która odwiedziła dawny obóz kościuszkowców. Burmistrz podkreślił bardzo staranne przygotowanie tej wizyty przez Rosjan. – Witano nas chlebem i solą, byli obecni przedstawiciele władz Riazania i obwodu riazańskiego, uroczystość nad mogiłą kryjącą 318 naszych żołnierzy uświetniła wojskowa asysta z salwą honorową – wspominał burmistrz Szymalski.
Kolejnym poruszonym przez niego tematem była rekonstrukcja i odsłonięcie pomnika papieża Jana Pawła II. Poprzedni nie należał do najbardziej udanych i był przedmiotem licznych, często niezbyt wybrednych komentarzy. Obecny, autorstwa Miłosławy Skoczek-Śliwińskiej, przedstawia Ojca Świętego jako schorowanego człowieka z ostatniego, najbardziej heroicznego okresu jego życia.
Wiele miejsca poświęcił burmistrz tegorocznym Dniom Ostrowi. Pierwszy dzień święta miasta zdominują obchody XX lecia samorządu terytorialnego. Dla podkreślenia tej ważnej rocznicy będzie zorganizowana uroczysta sesja RM z wykładem prof. Michała Kuleszy – jednego z twórców ustawy samorządowej, podczas której radni wszystkich kadencji otrzymają pamiątkowe medale i dyplomy. Tradycyjnie też będą wręczone medale Ludwika Mieczkowskiego, a także stypendia włoskie dla najlepszych absolwentów miejskich gimnazjów, oraz listy gratulacyjne i nagrody burmistrza miasta dla uczniów ostrowskich szkół. Uroczystą sesję zakończy koncert Państwowego Zespołu Pieśni i Tańca „Mazowsze”.
Z uwagi na przypadającą w tym roku 600-rocznicę zwycięstwa pod Grunwaldem, podczas tradycyjnego Jarmarku Księżnej Anny Mazowieckiej zostanie wystawiona inscenizacja historyczna „Od ugody ostrowskiej do Grunwaldu”. Jej zadaniem będzie nie tylko edukacji historycznej, ale także pobudzenie lokalnego patriotyzmu. Po południu na stadionie MOSiR-u odbędą się koncerty ostrowskich zespołów oraz występ gwiazdy wieczoru, czyli zespołu T. LOVE.
W niedzielę 13 czerwca, po Mszy św. w intencji mieszkańców i miasta, również na stadionie odbędzie się IX Festiwal Kulturalny Przedszkolaków, a na scenie przy MBP koncert „W krainie Chopina”. W dniach 12-13 czerwca, w ośrodku Zygi Ranch w Ugniewie I odbędą się Otwarte Mistrzostwa Ziemi Ostrowskiej w jeździe w stylu „Western”.
Burmistrz poruszył także sprawę pozyskiwania zewnątrznych funduszy, w tym unijnych. Wbrew krążącym opiniom, Ostrów nie wypada tutaj wcale źle, czego dowodem jest ilość pozytywnie rozpatrzonych wniosków, dająca miastu 17 miejsce na Mazowszu.
Ostrów od lat utrzymuje wysokie tempo inwestycji infrastrukturalnych, likwidujących stopniowo wieloletnie zaległości i zaniedbania w różnych dziedzinach życia. W ochronie środowiska miasto odniosło poważne sukcesy (oczyszczalnia, zakład segregacji odpadów) i znajduje się w krajowej czołówce, podobnie przedstawia się sytuacja z bazą sportowo-rekreacyjną i budową ulic. W najbliższym czasie nastąpi realizację II etapu Centrum „Za Stawem”, a w nim dom kultury, biblioteka i kino. Jest realna możliwość rozpoczęcia tej inwestycji jeszcze w tym roku i zakończenia jej w niespełna dwa lata. Ponadto w planach znajduje się budowa nowego ciągu komunikacyjno-spacerowego łączącego ul. 3 Maja i B.Prusa wzdłuż Grzybówki. Powstanie tam bardzo atrakcyjna aleja spacerowa będąca uzupełnieniem i przedłużeniem parku nad miejskim stawem. W nadchodzącym roku zostanie także rozpoczęta budowa budynków socjalnych (obecnie wykonywana jest niezbędna dokumentacja). Kolejną ważną dla miasta inwestycją będzie budowa w pobliżu oczyszczalni zbiornika retencyjnego, zbierającego nadmiar wody i zapobiegającego zalewaniu miasta podczas obfitych opadów i roztopów. Burmistrz poinformował również o włączeniu się miasta w akcję pomocy powodzianom. Między innymi podczas tegorocznych Dni Ostrowi ma być zorganizowana na ten cel zbiórka pieniężna.
Odpowiadając na pytania przedstawicieli mediów, w związku z orzeczeniem sądu lustracyjnego, który uznał prezesa ZGKiM Witolda Zadrogę za kłamcę lustracyjnego, burmistrz Szymalski wyjaśnił, że otrzymał od prezesa ZGKiM pismo, w którym ten oddaje się do dyspozycji burmistrza miasta. Witold Zadroga odwołał się od sądowego orzeczenia i należy teraz czekać na rozpatrzenie odwołania. Jeśli zostanie utrzymane pierwotne postanowienie, Witold Zadroga nie będzie mógł pełnić dalej funkcji prezesa ZGKiM. Burmistrz zaapelował jednak, aby pamiętano nie tylko ten fakt, ale przede wszystkim dokonania i zasługi Witolda Zadrogi dla Ostrowi Mazowieckiej z okresu gdy był on dyrektorem MOSiR-u, a potem szefem gospodarki komunalnej.
Burmistrz poinformował również, że ostateczną decyzję o swoim starcie w wyborach samorządowych, podejmie po wakacjach. (AM)