strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Święto Wojska Polskiego i 90 rocznica bitwy warszawskiej
23.08.201015:54
Obchody Święta Wojska Polskiego oraz 90. rocznicy bitwy warszawskiej rozpoczęły się w już w piątek 13 sierpnia uroczystością przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego w Komorowie, z udziałem żołnierzy i ich rodzin, pracowników cywilnych wojska, przedstawicieli władz samorządowych powiatu, miasta oraz gmin z terenu powiatu ostrowskiego, organizacji kombatanckich oraz społecznych. Płk Ryszard Kołacz przypomniał genezę i przebieg zwycięstwa pod Warszawą w sierpniu 1920 roku, które w zasadniczy sposób zmieniło oblicze wojny z bolszewikami i na dwadzieścia lat odsunęło od Polski (a niewykluczone, że i od Europy) komunistyczne zagrożenie. W tej wojnie znaczący udział mieli również żołnierze z jednostek sformowanych w koszarach w Komorowie.
Żołnierskie święto nie mogło naturalnie obyć się bez nagród i wyróżnień dla najbardziej zasłużonych w służbie i pracy na rzecz sił zbrojnych i obronności Ojczyzny, których odznaczono medalami Za Zasługi Dla Obronności Kraju oraz medalami Siły Zbrojne W Służbie Ojczyzny.
Po odczytaniu apelu pamięci, sięgającego jeszcze do wojów piastowskich i bitwy pod Cedynią w roku 972, poprzez „długi łańcuch ludzkich istnień, połączonych myślą prostą…” aż do czasów nam współczesnych i udziału Wojska Polskiego w zagranicznych misjach XXI wieku, nad koszarami komorowskimi zagrzmiała salwa honorowa, a przed pomnikiem Pierwszego Marszałka Polski złożono wiązanki kwiatów. Kwiaty i życzenia dla wszystkich żołnierzy garnizonu składano również na ręce dowódcy pułkownika Ryszarda Kołacza. W imieniu mieszkańców Ostrowi złożył je zastępca burmistrza Jerzy Pawluczuk. Następnie goście żołnierzy z Komorowa mieli okazję spróbowania prawdziwej wojskowej grochówki, a następnie wysłuchali koncertu składającego się z piosenek oraz pieśni wojskowych i patriotycznych w wykonaniu zespołu Pawła Andruszkiewicza.
Niedziela 15 sierpnia rozpoczęła się od mszy św. w intencji Ojczyzny i Wojska Polskiego w kościele garnizonowym p.w. św. Jozafata, podczas której modlono się zarówno za żołnierzy z roku 1920 jak również za ofiary katastrofy pod Smoleńskiem, w której wraz ze zwierzchnikiem sił zbrojnych i biskupem polowym Wojska Polskiego zginęła generalicja oraz polscy żołnierze i funkcjonariusze.
W godzinach popołudniowych przedstawiciele władz samorządowych Ostrowi: burmistrz Mieczysław Szymalski, przewodniczący Rady Miasta Krzysztof Laska, zastępca burmistrza Jerzy Pawluczuk, skarbnik Renata Trojanowska oraz sekretarz Tomasz Skibicki złożyli wiązanki kwiatów na mogile z roku 1920, pod Dębem Wolności oraz pod krzyżem Solidarności na osiedlu Kościuszki. (AM)