Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Koalicja antyrakowa

06.10.201014:35

Michał

Program profilaktyki onkologicznej będzie projektem pilotażowym wdrażanym na terenie miasta i powiatu Ostrów Mazowiecka.

Skuteczna walka z nowotworami polega przede wszystkim na działaniach profilaktycznych zmierzających do zwiększenia wykrywalności nowotworów we wczesnym stadium, co z kolei umożliwia skuteczne leczenie i istotnie wpływa na obniżenie śmiertelności. Badania genetyczne w zakresie wykrywania predyspozycji zachorowania na raka są jedną z najnowszych technologii stosowanych aktualnie na świecie. Jednak wiedza na ten temat jest u nas, jak na razie, niestety dość ograniczona, mimo, że Polacy stanowią czołówkę w badaniach genetycznych. W Polsce pierwszy i największy rejestr osób ze skłonnościami do chorób nowotworowych ma woj. zachodniopomorskie, Świdnica i częściowo Wrocław. Wiele wskazuje, że do tej grupki już wkrótce dołączy miasto i powiat Ostrów Mazowiecka i to jako pionier tego typu badań na Mazowszu.
30 września w ostrowskim ratuszu podpisany został list intencyjny pomiędzy miastem Ostrów – reprezentowanym przez burmistrza Mieczysława Szymalskiego, starostwem powiatowym, reprezentowanym przez starostę Zbigniewa Kamińskiego, Szpitalem Powiatowym im. Marii Skłodowskiej – Curie – reprezentowanym przez dyrektora Andrzeja Sawoniego oraz Warszawskim Centrum Medycznym „Warsaw Medical Center” – reprezentowanym przez prezes Zarządu Jolantę Grajczyk
W liście czytamy, że program profilaktyki onkologicznej będzie projektem pilotażowym wdrażanym na terenie miasta i powiatu Ostrów Mazowiecka. Jego istotnym elementem jest profilaktyka genetyczna w zakresie nowotworów dziedzicznych. Kluczowym narzędziem w walce z nowotworami są testy genetyczne umożliwiające wyodrębnienie grupy pacjentów o szczególnym obciążeniu dziedzicznym, którzy powinni podlegać specjalistycznej profilaktyce odmiennej od standardowo stosowanych w badaniach przesiewowych.
- Celem badań genetycznych jest wyodrębnienie osób mających predyspozycje do zachorowania na nowotwory. W czasie tego programu chcemy wyodrębnić te rodziny, w których zanotowano przypadki nowotworów. Wśród nich będziemy wykonywali badania genetyczne mające wykazać predyspozycje do zachorowania na poszczególne choroby nowotworowe – wyjaśnia Jolanta Grajczyk. Sztuka jednak nie polega tylko na tym aby się dowiedzieć, że ktoś posiada takie predyspozycje, ale po wykryciu np. mutacji genu BRCA1, będzie to oznaczało, że jej nosicielka w 80% zachoruje na nowotwór piersi lub jajnika. Wczesne rozpoznanie stwarza jednak możliwość obniżenia tego ryzyka z 80% do przeciętnego.
Po drugie badania takie mają również wymiar ekonomiczny, ponieważ osoby szczególnie zagrożone mają zupełnie inną profilaktykę i inne badania od osób przeciętnych. Nie trzeba więc wszystkich badać jednakowo (co pochłania ogromne koszty), ale szczególną uwagę można poświęcić tym szczególnie zagrożonym.
Do Ostrowi Jolanta Grajczyk trafiła trzy tygodnie temu przy okazji wykonywania badań w jednej z ostrowskich firm. Już podczas pierwszego kontaktu z władzami lokalnymi, te ostatnie wykazały duże zainteresowanie programem badań genetycznych. Jak sama twierdzi, burmistrz Szymalski w ogóle się nie zastanawiał i podjął błyskawiczną decyzję o wejściu do programu, podobnie zresztą jak dyrektor Sawoni i starosta Kamiński.
- Cieszę się, że mogę współpracować z osobami, które mają taką wyobraźnię. Świadczy to także o tym, że tutejsze władze podchodzą do problemu zdrowia społeczeństwa z ogromnym zaangażowaniem i wybiegają w tym zakresie daleko w przyszłość. Ten program znacznie poprawi opiekę i ograniczy niebezpieczeństwo ze strony tej choroby. Chcielibyśmy także wprowadzić programy ochronne dla osób wymagających opieki. Niestety zbyt często się zdarza, że chorzy na nowotwory sami zmagają się z tą ciężką chorobą – mówi prezes Jolanta Grajczyk. Należy dodać, że cały program jest finansowany z NFZ w ramach profilaktyki chorób nowotworowych.
Wkrótce zostanie ogłoszony harmonogram badań z informacją kiedy i gdzie mają się zgłosić osoby, które uznają, że spełniają warunki, na przykład, że w ich rodzinach były przypadki zachorowań na nowotwory. Będzie szeroka akcja informacyjna, która dotrze do możliwie najszerszych kręgów społeczeństwa. Jak twierdzi Jolanta Grajczyk, w powiecie ostrowskim do przebadania będzie około 5-10% mieszkańców. Osoby, która się zgłoszą na badania będą miały przeprowadzony wywiad przez lekarza genetyka klinicznego i jeśli ten wykaże predyspozycje do chorób nowotworowych, zostanie im pobrana krew, która następnie będzie poddana badaniom laboratoryjnym.
- Cel akcji jest jeden - walka z nowotworami, ale niejako przy okazji dzięki temu programowi uda się rozpowszechnić wiedzę o tej technologii zarówno wśród lekarzy jak i wśród społeczeństwa, a w rezultacie walka z tą chorobą będzie mogła przebiegać zupełnie inaczej – twierdzi Jolanta Grajczyk. [KW]

Artykuł ukazał się na łamach Kuriera Wyszkowskiego, nr 37 z 5 października 2010 r.