Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Konferencja prasowa burmistrza miasta

13.10.201013:18

Michał

7 października na konferencji prasowej burmistrz poinformował przedstawicieli mediów o najważniejszych wydarzeniach

7 października odbyła się ponad godzinna konferencja prasowa burmistrza miasta, poczas której poinformował on przedstawicieli mediów o najważniejszych wydarzeniach jakie miały miejsce w ostatnich tygodniach, a także o tym co będzie się działo w mieście w najbliższej przyszłości.
Władze miasta zawsze przywiązywały dużą wagę do zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa, w tym także energetycznego. Stąd wieloletni proces o ciepłownię przy ulicy Lipowej, stąd też decyzja o wybudowaniu ciepłowni ekologicznej przy ulicach Staszica i Trębickiego. Burmistrz poinformował, że wkrótce miasto przystąpi do konkursu ogłoszonego przez Urząd Marszałkowski w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego, w którym będzie można ubiegać się o środki na odnawialne źródła energii, w tym wypadku - energii słonecznej. Kolektory słoneczne będą mogły zapewnić ciepłą wodę przez większą część roku. - Oprócz budynków użyteczności publicznej w mieście, chcemy aby takie instalacje mogły być zamontowane także w prywatnych domach, jeśli ich właściciele będą tym zainteresowani – powiedział burmistrz Szymalski. Koszty instalacji mają być zrefundowane w wysokości 70%. Wykonaniem dokumentacji oraz stroną organizacyjną całego przedsięwzięcia zajmie się miasto.
Burmistrz poinformował także o zakończeniu kolejnego etapu sporu ze Spółdzielnią Mieszkaniową „Nasz Dom” o miejską ciepłownię. Przypomniał, że 31 grudnia ub. roku sąd okręgowy oddalił, jako bezzasadne, roszczenia Spółdzielni o wydanie jej ciepłowni oraz zapłacenie 5 mln odszkodowania, i zasądził od ZEC-u odszkodowanie w wysokości 214.699zł za bezumowne korzystanie z gruntu będącego w wieczystym użytkowaniu Spółdzielni. Władze Spółdzielni uznały je jednak za niewystarczające, zaskarżyły wyrok i wystąpiły z roszczeniami o dodatkowe 250 tys. złotych. Sąd apelacyjny nie podzielił jednak ich stanowiska i zamiast 250 tysięcy, zasądził 95 tys. złotych.
Kolejnym tematem poruszonym przez burmistrza Szymalskiego była walka z chorobami nowotworowymi. Przeważnie choroba jest wykrywana zbyt późno aby można było ją skutecznie leczyć. Dlatego niezwykle ważna jest odpowiednia i w odpowiednim czasie przeprowadzona diagnostyka. Władze miasta wraz ze starostwem i szpitalem powiatowym, zawarły porozumienie z Warszawskim Centrum Medycznym na przeprowadzenie badań genetycznych mieszkańców miasta i powiatu, mających na celu wyodrębnienie osób z wrodzonymi (genetycznymi) skłonnościami do zachorowań na nowotwory. W ubiegłym tygodniu podpisany został list intencyjny o przystąpieniu do programu badań genetycznych. Wkrótce ruszy akcja informacyjna o tym, kto powinien poddać się takim badaniom. Będą one prowadzone przez wybitnych lekarzy genetyków w ostrowskim szpitalu powiatowym. Badania są bezpłatne, w całości finansowane NFZ. – Ostrów i powiat ostrowski będą pierwszymi na Mazowszu, które umożliwią mieszkańcom przeprowadzenie takich badań – stwierdził burmistrz.
Odniósł się także do powracającej sprawy dzierżawy miejskich targowisk, a zwłaszcza do nieprawdziwych informacji i plotek na ten temat. Burmistrz przypomniał, że poprzedni przetarg na prowadzenie targowisk został przeprowadzony latem ub. roku i w jego warunkach było wyraźnie podane, że jest to dzierżawa na jeden rok. Na taki też okres podpisana została umowa ze zwycięzcą przetargu. W tym roku wystąpił on z żądaniem, aby okres dzierżawy został mu przedłużony bezprzetargowo na trzy lata. Burmistrz przypomniał, że poprzedni dzierżawca także występował z podobnym wnioskiem, gdy kończyła mu się umowa, ale nie zgodzono się na takie rozwiązanie i ogłoszono przetarg. - My nikogo nie możemy i nie chcemy faworyzować. Prawo i zasady muszą być jednakowe dla wszystkich. Gdybyśmy postąpili inaczej, byłoby to nieuczciwe w stosunku do poprzedniego dzierżawcy oraz do wszystkich uczestników postępowania przetargowego – stwierdził burmistrz. Przetarg wygrał dotychczasowy dzierżawca za kwotę trzykrotnie przekraczającą ubiegłoroczną stawkę i zaraz złożył protest z wnioskiem o unieważnienie przetargu. Wkrótce wpłynął drugi protest złożony przez poprzedniego dzierżawcę i przetarg został unieważniony. W tej sytuacji burmistrz powierzył prowadzenie targowisk ZGKiM.
Burmistrz Szymalski poinformował o udziale w akcji przeciwko dopalaczom. Powiedział, że już wcześniej rozmawiał z właścicielem takiego sklepu i około 20 września sklep został zamknięty. Na początku października otwarto jednak kolejny punkt sprzedaży tych środków, ale na wniosek władz miasta został on już zamknięty. Sekretarz miasta Tomasz Skibicki zwrócił uwagę, że w Ostrowi znacznie wcześniej były podejmowane i prowadzone liczne akcje i przedsięwzięcia mające na celu walkę z narkomanią, oraz wzrost poziomu bezpieczeństwa mieszkańców (np. program „Bezpieczne Miasto”, wspieranie organizacji pozarządowych zajmujących się osobami uzależnionymi i ich rodzinami, osobami wykluczonymi itp.). O akcjach antynarkotykowych wśród młodzieży szkolnej mówiła również psycholog Iwona Stachowiak. Podsumowując temat dopalaczy i narkotyków, burmistrz zauważył, że są one tylko jednym z wielu niebezpieczeństw zagrażających zdrowiu i bezpieczeństwu społeczeństwa. Nie powinno być również pobłażania i tolerancji dla alkoholizmu, chuligaństwa, piratów drogowych, przemocy w rodzinie i w szkole. - Jeśli mówimy o patologiach i wynaturzeniach, powinniśmy mieć na uwadze wszystkie takie zjawiska, powinniśmy mówić o nich głośno i eliminować je z naszego życia – podkreślił burmistrz.
Odniósł się także do wyborów samorządowych, w których będzie ponownie kandydował na stanowisko burmistrza miasta. Przypomniał, że ostatnie dwie kampanie wyborcze stanowiły jaskrawy przykład postępującej brutalizacji i wulgaryzacji tak doniosłego aktu społecznej aktywności jaką jest wybór władz samorządowych. Tajemnicą poliszynela było wynoszenie z lokali wyborczych kart do głosowania i sprzedawanie ich za pieniądze lub za wódkę. Jest to przestępstwo, któremu władze miasta, jako organ organizujący wybory, będą zdecydowanie przeciwdziałały. Burmistrz zaapelował również do wszystkich kandydatów i komitetów wyborczych o uczciwą, kulturalną i cywilizowaną kampanię wyborczą. Mimo zapewnień ze strony części radnych opozycyjnych, że chcieliby oni rzeczowej, merytorycznej i pozbawionej agresji dyskusji nad przyszłością miasta, w promującej ich lokalnej gazecie, stale jednak pojawiają się pomówienia, oszczerstwa i zwyczajne kłamstwa, bardzo dalekie od wspomnianych deklaracji.
Do takich należą również fałszywe informacje o ZGKiM oraz jego kondycji finansowej. Sytuacja w zakładzie jest stabilna i nie ma tam żadnych zagrożeń, a opowieści o rychłym upadku i zwolnieniach pracowników są zwyczajną nieprawdą. To właśnie ZGKiM tworzy nowe miejsca pracy przy rozwijaniu nowoczesnej gospodarki odpadami. Jest on również liderem jeśli chodzi o pozyskiwanie funduszy zewnętrznych. Wprawdzie jego wynik finansowy nie jest tak dobry jak kilkanaście miesięcy temu, ale wpłynęły na to między innymi: upadek mleczarni, ogromna inwestycja w postaci Zakładu Segregacji Odpadów oraz liczne inwestycje, które ZGKiM wykonywał z własnych środków na terenie miasta. Oprócz wodociągów i kanalizacji oraz dbania o czystość na ulicach, Zakład prowadzi komunikację miejską, buduje drogi, kanalizację itp., a nie są to inwestycje rentowne ani formy działalności przynoszące znaczący zysk. Od długiego czasu nie było tu podwyżek w zamian za co mieszkańcy mają jedne z najniższych cen w kraju na usługi komunalne. Należy również pamiętać, że Ostrów była w naszym regionie pionierem w zakresie wprowadzenia selektywnej zbiórki odpadów oraz proekologicznej edukacji społeczeństwa. Po zakończeniu drugiego etapu budowy Zakładu Segregacji Odpadów, w ZGKiM powinny znacząco wzrosnąć dochody z przeróbki i sprzedaży śmieci.