Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Święto Niepodległości

16.11.201010:14

Nabożeństwem w kościele pw Wniebowzięcia NMP rozpoczęły się obchody Dnia Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej.

Świętowanie Dnia Niepodległości, jako pierwsi rozpoczęli żołnierze z Komorowa. W przeddzień 11 Listopada przed pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego odbył się wieczorny Capstrzyk Niepodległości z udziałem pododdziału honorowego z pocztem sztandarowym, kadry, delegacji władz samorządowych miasta i gminy, uczniów oraz mieszkańców. Po wystąpieniu dowódcy płka Ryszarda Kołacza, który przypomniał wydarzenia sprzed 92 lat, oraz apelu pamięci, granatowe niebo nad Komorowem rozdarła trzykrotna salwa honorowa, po której delegacje złożyły wieńce u podnóża pomnika Pierwszego Marszałka Polski. Następny dzień rozpoczął się od porannej Mszy św. w intencji Ojczyzny w kościele garnizonowym.

Nabożeństwem w kościele pw Wniebowzięcia NMP rozpoczęły się także obchody Dnia Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej. O spuściźnie 11 listopada 1918 roku i jego przesłaniu dla dzisiejszych pokoleń mówił ks dziekan Jan Okuła. Po nabożeństwie odbył się krótki koncert pt. „Drogi do Wolności” w wykonaniu kwartetu „Ad Alta Voce” składający się z utworów mówiących o walce Polaków o niepodległość Ojczyzny na wszystkich frontach I wojny światowej. Utwory rozdzielały krótkie komentarze historyczne przygotowane przez Andrzeja Mierzwińskiego, o udziale mieszkańców Ostrowi w tamtych zmaganiach sprzed 92 lat oraz o przebiegu rozbrajania Niemców i przejęciu władzy w mieście przez polską administrację 11 listopada 1918 roku. Podczas koncertu honorową wartę przy ołtarzu zaciągnęli członkowie grup rekonstrukcji historycznych z Łomży i Ostrowi w mundurach polskich formacji z okresu I wojny światowej.

Uroczystości oficjalne zakończyły się przed Dębem Wolności (zasadzonym przez ostrowian w roku 1919, w pierwszą rocznicę odzyskania niepodległości), przy którym na posterunkach stanęli żołnierze z Komorowa, rekonstruktorzy w historycznych mundurach oraz harcerki z drużyny „Pogodni”. Podczas krótkiego wystąpienia burmistrz Mieczysław Szymalski również nawiązał do spuścizny po tych, którzy 92 lata temu wywalczyli dla Polski wolność. Jak stwierdził burmistrz, dzisiaj wolność jest niestety zbyt często utożsamiana z wyzbyciem się wszelkich zobowiązań i powinności oraz odpowiedzialności.

Uroczystość przy Dębie Wolności zakończyło złożenie wieńców oraz wiązanek kwiatów przez delegacje biorące udział w obchodach Święta Niepodległości.
Uroczystościom tradycyjnie już towarzyszyły: Ogólnopolski Festiwal Tańca „Wirujący Krąg” (po raz dziesiąty) oraz Turniej Brydża Sportowego. W hali sportowej otwarta została wystawa składająca się z karykatur Jacka Frankowskiego przedstawiających bohaterów filmów Jerzego Hoffmana oraz zdjęć Andrzeja Mierzwińskiego z planu filmowego „Bitwy Warszawskiej”. (KW)

 

Źródło: Kurier Wyszkowski nr 43 z 16.11.2010