Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Prelekcje Dariusza Marka Srzednickiego

31.03.201110:48

Anna

Tematem spotkania w Miejskiej Bibliotece Publicznej były „Mało znane zbrodnie sowieckie na wschodzie Polski w latach 1939-1943”


Mało znane zbrodnie sowieckie na wschodzie Polski w latach 1939-1943


 

Prelekcje Dariusza Marka Srzednickiego stały się już małą tradycją w Miejskiej Bibliotece Publicznej. Tym razem 22 marca o godz. 17.00 w Ostrowskiej Książnicy prelegent zaprezentował trudny, ale jakże ciekawy temat.
„Mało znane zbrodnie sowieckie na wschodzie Polski w latach 1939-1943”, bo taki tytuł miało spotkanie, przyciągnęło wielu uczestników.
Do początku lat dziewięćdziesiątych XX wieku oficjalnie w naszym kraju nie badano zbrodni sowieckich dokonanych na ludności polskiej.
Sytuacja uległa radykalnej zmianie po roku 1989. Powstała wówczas Główna Komisja Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Zaczęto również analizować zbrodnie sowieckie.
D. Srzednicki od początku lat dziewięćdziesiątych zaczął gromadzić materiały na temat ukrywanych i powszechnie nieznanych zbrodni popełnionych przez przedstawicieli różnych formacji sowieckiego aparatu represji.
Historyk, informacje o tych przestępstwach pozyskiwał z dwóch źródeł. Jak mówił najwięcej pomocy uzyskał w Głównej Komisji Badania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu. Ponadto do autora zaczęły dopływać bezpośrednie informacje od świadków zbrodni i rodzin poszkodowanych.
 

Na spotkaniu zostały zaprezentowane cztery filmy dokumentalne autorstwa D. Srzednickiego. Przedstawiono w nich ukrywane przez wiele lat zbrodnie wojenne dokonane przez reprezentantów różnych formacji państwa sowieckiego: Armii Czerwonej, partyzantki radzieckiej, NKWD oraz tzw. paramilitarnych oddziałów utworzonych przed 17 września 1939 roku czyli przed wkroczeniem Armii Czerwonej do Polski i złożonych z obywateli narodowości niepolskiej.
Filmy powstały na kanwie mordów: w Gródku, małym miasteczku na wschód od Białegostoku, we wsi Sobieski, w Wałkach i w Judziance koło Hajnówki. Autor nadał im znamienne tytuły: A imiona ich nieznane; Rapsod 1941; Ślady krwi; Zabici w pośpiechu. Wyświetlenie filmów poprzedzał krótki, ciekawy wstęp autora o realizacji
dokumentów.
W trakcie projekcji zauważalne było zdziwienie, a w wielu przypadkach zasmucenie na twarzach widowni.
Nie zbrakło też pozycji książkowych ze zbiorów biblioteki związanych ze zbrodniami sowieckimi.
Jak każda prelekcja D. Srzednickiego, tak i ta z 22 marca zakończyła się owacjami od publiczności i podziękowaniami od dyrektor E. Chojnackiej za przybliżenie bardzo trudnego tematu zbrodni popełnionych na narodzie polskim. (MBP)