strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Dęby Pamięci w SP 1
15.06.201112:04
Michał
Dnia 10.06.2011w Szkole Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej posadzono „Dąb Pamięci” w ramach akcji „Katyń-ocalić od zapomnienia” poświęcony por. Eugeniuszowi Olszewskiemu ur. w 1911 roku, absolwentowi ostrowskiego gimnazjum, służącemu w 71 Pułku Piechoty w Zambrowie, wziętemu do niewoli w okolicach Twierdzy Osowiec, więzionemu w Kozielsku i zamordowanemu w Katyniu.
Uroczystość przebiegała w myśl słów Mickiewicza „Jeśli zapomnę o nich, Ty Boże na niebie zapomnij o mnie”. Rozpoczęła ją msza św. w intencji por. Eugeniusza Olszewskiego celebrowana przez ks. kanonika Mirosława Mierzejewskiego. Z ambony padły słowa pełne patriotyzmu, które wzmocnił chór śpiewając „Rotę” i „Boże coś Polskę”
Aktu sadzenia Dębu w parku miejskim dokonali: Sekretarz Miasta Karol Pękul, Dyrektor Szkoły Danuta Szulęcka i Przewodnicząca Rady Rodziców Mirosława Kutyłowska. Tablicę pamiątkową odsłoniły: bratowa por. Eugeniusza Olszewskiego Teresa Karpińska-Olszewska i absolwentka „Jedynki” Danuta Janusz. Uczniowie wygłosili „Apel Pamięci” przy wtórze trąbki i werbli, a wartę honorową pełnili harcerze 29 DH „Pogodni” działającej przy szkole. Swoją obecnością uroczystość uświetnili także: Starosta Zbigniew Kamiński, który objął honorowy patronat akcji w powiecie ostrowskim, inspektor ds. oświaty Waldemar Skurzyński, prezes ZNP Maria Morawska, dyrektor MZOJO Anna Łępicka i dyrekcja GP 1.
Społeczność uczniowska otrzymała w darze nabój z ziemią zebraną przez p. Andrzeja Mierzwińskiego z cmentarzy w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Ziemia ta połączona jest z ziemią z Bykowni, którą Andrzej Mierzwiński zebrał z tzw. „dołu śmierci”, z którego dzień wcześniej wydobyto szczątki polskich żołnierzy.
Po uroczystościach oficjalnych nastąpiła część artystyczna przygotowana przez młodych recytatorów i szkolny chór. Słowa padające ze sceny i pieśni chóru wywoływały dreszcz emocji i ogromne wzruszenie, szczególnie przy odczytywaniu fragmentów listów z Katynia i prezentacji codziennych przedmiotów, jedynie ocalałych. Odgłosy wystrzałów, odjeżdżającego pociągu i muzyka sugestywnie przemawiały do widzów. Nastrój refleksji i zadumy nad nicością ludzkiego życia i bezsilność wobec katyńskiej zbrodni podkreślała dekoracja: samotne białe krzyże z zagubionym żołnierskim hełmem i biało-czerwonymi wstęgami. Nadzieję wnieśli stojący za krzyżami harcerze, którzy symbolizowali, że pamięć nie dała się zabić, że uczniowie SP1 będą pamiętać o por. E. Olszewskim i innych pomordowanych, gdyż nawet usytuowanie szkoły na miejscu dawnego browaru – miejsca męczeńskiej śmierci wielu ostrowiaków w czasie II wojny światowej, ich do tego zobowiązuje.