Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Książęta Mazowieccy przybywają do Ostrowi

19.08.201115:32

Anna

Od 17 do 26 sierpnia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ostrowi (ul. Trębickiego 10) można oglądać wystawę historyczną o Szlaku Książąt Mazowieckich.

Od 17 do 26 sierpnia w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ostrowi
(ul. Trębickiego 10) można oglądać wystawę historyczną
o Szlaku Książąt Mazowieckich.

Szlak Książąt Mazowieckich to pierwszy tematyczny szlak turystyczny, który swym zasięgiem obejmuje całe historyczne Mazowsze. Zaprojektowany przez archeologa Daniela Sukniewicza oraz historyka Roberta Sypka na zlecenie Mazowieckiej Regionalnej Organizacji Turystycznej łączy miejscowości leżące w województwach: podlaskim, mazowieckich i łódzkim.

 

 

Szlak zabiera na wyprawę w czasy, gdy Mazowsze było niezależnym od Polski krajem rządzonym przez potomków Konrada Mazowieckiego. Przybliża on turystom najciekawsze zabytki, prawdziwe perły Mazowsza, dzieje Księstwa Mazowieckiego, a także kulturę i obyczaje średniowiecza.

Ostrów Mazowiecka jest jednym z ważniejszych punktów na Szlaku Książąt Mazowieckich - zarówno ze względu na swoje związki historyczne z Księstwem jak również ze względu na pielęgnowanie tych tradycji w dniu dzisiejszym.

Osada bartników, drwali i myśliwych została podniesiona do rangi miasta w 1434 r. przez księcia Bolesława IV. Rozkwit miasta zaczął się w 1514 r, gdy księżna Anna Radziwiłłówna (1476 - 1522) - matka ostatnich książąt mazowieckich Janusza III (1502-1526) i Stanisława (1500 - 1524), nadała miastu prawa organizacji 4 jarmarków w roku i jednego targu w tygodniu. Na skwerze przy ul. 3 Maja stoi pomnik księżnej i jest to jeden z dwóch jedynie pomników, które postawiono na na terenie Mazowsza, by upamiętnić książąt mazowieckich. Na terenie Ogrodu Jordanowskiego w 2009 r. został zrekonstruowany jako pierwszy na Mazowszu gród książąt mazowieckich. Stoi w miejscu, gdzie niegdyś znajdował się książęcy dwór myśliwski, w którym w 1392 r. prawdopodobnie spotkali się król Władysław Jagiełło oraz jego brat stryjeczny Witold - Wielki Książę Litwy. Zawarty wówczas układ kończył waśnie i stanowił fundament zwycięstwa w bitwie pod Grunwaldem.

 

 

Celem wystawy historycznej o Szlaku Książąt Mazowieckich jest propagowanie atrakcji turystycznych, wspólnej historii, tradycji i korzeni historycznych miejscowości leżących na Szlaku Książąt Mazowieckich – zarówno wśród mieszkańców historycznego Mazowsza, jak i turystów. By ten cel zrealizować, wystawa jest eksponowana w miejscowościach leżących na Szlaku Książąt Mazowieckich, tak aby mogło ją obejrzeć jak osób. Wystawa na fotografiach pokazuje najciekawsze zabytki poszczególnych miejscowości leżących na szlaku, przybliża ciekawe historie i legendy oraz przypomina okresy prosperity związane z czasami, gdy Mazowsze było niezależnym organizmem państwowym pod rządami władców z dynastii piastów mazowieckich.

 

 

Wystawę oglądali już mieszkańcy Przasnysza i Grójca. Z Ostrowi wystawa wyruszy do kolejnych mazowieckich miast: Kozienic, Łowicza, Łomży, Góry Kalwarii i Czersk, Ciechanowa oraz Sokołowa Podlaskiego. Więcej o Szlaku Książąt Mazowieckich na www.SzlakKsiazat.pl.