Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Godz. 4:40 1 września 2011 r.

05.09.201114:32

Michał

Z inicjatywy Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka obchody uczczenia pamięcią poległych w II wojnie światowej miały zupełnie odmienny charakter niż dotychczas.

Z inicjatywy Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka obchody uczczenia pamięcią poległych w II wojnie światowej miały zupełnie odmienny charakter niż dotychczas. O godz. 4.40. 1 września 2011 r. w 72. rocznicę wybuchu II wojny światowej przed bramą bocznego wejścia na Cmentarz Parafialny zebrało się ponad 20 osób na czele z Panem Burmistrzem Władysławem Krzyżanowskim, Zastępcą Burmistrza Zbigniewem Gałązką, Skarbnik Miasta Anną Wilczyńską i przewodniczącą Rady Miasta Hanną Sasinowską oraz wielu radnych miasta, naczelnicy wydziałów, 4 - osobowa grupa z Młodzieżowej Rady Miasta i Powiatu wraz z opiekunem Panią Iloną Plewnicką i Przewodniczącą Klaudią Dąbkowską. Na prośbę Burmistrza Miasta przybył również Pan Ryszard Ejchelkraut. Burmistrz Miasta w asyście Straży Miejskiej złożył kwiaty na wspólnej mogile Żołnierzy Wojska Polskiego poległych na polach ostrowskich we wrześniu 1939 r. w walce o wolność, gdzie również odmówiono modlitwę.

Szczególny charakter oddania czci miał miejsce nad grobem polskiego oficera por. Ratyńskiego Jana Arweda Bogdana urodzonego 8 maja 1905 r, a poległego 9 września 1939 r. na polach Ostrowi Mazowieckiej, który to jest jedynym grobem imiennym. Szczegółową relację o historii grobu opowiedział już wcześniej Pan Ejchelkraut. Wówczas z inicjatywy Burmistrza Miasta wykonano tabliczkę z podaniem szczegółowych danych personalnych, która została zawieszona na krzyżu nad grobem przez Pana Ejchelkrauta. W krótkim wystąpieniu Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka oddał cześć ofiarom tej wojny i przypomniał wagę pamięci przywołując zdarzenie sprzed kilku dni w Ratuszu, gdzie starszy człowiek z Rosji poszukiwał grobu swojego ojca. Burmistrz zwrócił się do obecnej młodzieży i pedagogów, by opracowali i przekazali do szkół informator o miejscach kaźni w Ostrowi Mazowieckiej i ziemi ostrowskiej, by był to materiał do nauki i aby mógł mieć wpływ na niezacieranie się pamięci o wydarzeniach lokalnych. Na zakończenie Pan Ejchelkraut przekazał bardzo interesującą relację o wydarzeniach mających miejsce w pierwszych dniach działań wojennych w Ostrowi Mazowieckiej i wszystkich grobach wojennych na cmentarzu. Następnie wszyscy przeszli pod Pomnik Mauzoleum, gdzie młodzież z MRMiP w imieniu wszystkich zebranych złożyła kwiaty. W obu miejscach zapalono znicze.