Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

XI sesja Rady Miasta

14.10.201110:49

Anna

We wtorek 24 września 2011 roku zebrali się radni i zaproszeni goście na XI sesję Rady Miasta. Odbyło się też uroczyste pożegnanie odchodzącej na emeryturę dyrektor MDK Bożenny Rostkowskiej.

 

We wtorek 24 września 2011 roku, tuż przed godziną 13.00, kiedy zebrali się radni i zaproszeni goście na XI sesję Rady Miasta, odbyło się uroczyste pożegnanie odchodzącej na emeryturę po 32 latach pracy, Dyrektor Miejskiego Domu Kultury Pani Bożenny Rostkowskiej. Burmistrz Władysław Krzyżanowski podziękował za osobiste zaangażowanie i kształtowanie nowego oblicza kultury w mieście, na przestrzeni tych kilkudziesięciu lat i poinformował, że oficjalne pożegnanie Pani Dyrektor odbyło się 26 września 2011 r. w Miejskim Domu Kultury, na którym obecni byli koledzy i koleżanki z pracy, jak również burmistrz miasta-Władysław Krzyżanowski, zastępca burmistrza-Zbigniew Gałązka, sekretarz miasta-Tadeusz Legacki, skarbnik miasta-Anna Wilczyńska, p.o. Naczelnika Wydziału OPO-Beata Rewkowska. Poprosił również Przewodniczącą Rady Miasta Hannę Sasinowską, jako osobę bardzo długo z Nią współpracującą, żeby przedstawiła w skrócie całą drogę pracy Pani Dyrektor. Przewodnicząca skierowała słowa podziękowania od wszystkich radnych wraz z osobistym podziękowaniem za współpracę, właśnie jako wieloletni pracownik Miejskiego Domu Kultury. Następnie wręczono kwiaty i upominek w postaci książki. Głos zabrała Pani Dyrektor i podziękowała wszystkim za 32 lata swojej pracy i powiedziała - Moją domeną przez 32 lata było to , że kultura, dom kultury musi być z dala od polityki i chyba tylko dlatego tak długo mimo zmieniających się opcji rządzących naszym miastem udało mi się utrzymać to stanowisko i rozwijać kulturę w mieście przez te lata i jestem przekonana, że imprezy których byłam autorem lub współautorem wpisały się na stałe w historię naszego miasta, że znajdą godnych następców. Będę nieskromna (…) i wymienię t,e które uważam za swoje i z którymi jestem najbardziej emocjonalnie związana: Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, Sylwester pod Ratuszem, Spotkanie ze Świętym Mikołajem, Poniedziałkowe Spotkania ze Sztuką, Ostrowskie Lato Kulturalne i moje najmłodsze, najbardziej ukochane dziecko Uniwersytet Trzeciego Wieku, który powołałam 2 lata temu i zamierzam w nim uczestniczyć. Dziękuję Państwu za wszystko.

 

Przewodnicząca Rady Miasta przywitała radnych, władze miasta i przybyłych gości. Stwierdziła, że na sesji obecnych było 20 radnych, a zatem uchwały były prawomocne. Poinformowała, że wpłynął wniosek od Burmistrza Miasta o wycofanie z porządku obrad dwóch projektów uchwał dotyczących: 1) finansowania przedsięwzięć z zakresu sportu przez miasto Ostrów Mazowiecka oraz 2) zaopiniowania porozumienia inwestycyjnego z Marconi Inwestment Energy Power Group S.A. dotyczącego budowy zakładu termicznego unieszkodliwiania odpadów z wykorzystaniem techniki plazmowej. Na wniosek radnego Krzysztofa Laski wycofano również projekt uchwały w sprawie: likwidacji Miejskiego Zakładu Obsługi Jednostek Oświatowych. Radni przedstawili swoje interpelacje i zapytania dotyczące m.in. informacji nt. rzeczowego wydatkowania pieniędzy na rzecz promocji miasta, likwidacji Punktu Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Ostrowi Mazowieckiej, zaawansowania prac przy rondzie Różańska i Ogródku Jordanowskim, opracowania projektu zagospodarowania centrum Miasta, ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych w mieście. Na większość pytań Burmistrz Miasta odpowiedział w końcowej części sesji.
Następnie radni przyjęli informację o funkcjonowaniu podstawowej opieki zdrowotnej
mieście. Zadano kilka pytań obecnemu na sali Zastępcy Dyrektora Szpitala Powiatowego Markowi Ciężkiemu, a które dotyczyły m.in. złej organizacji przyjęć pacjentów w szpitalu, możliwości uregulowania wizyt w poradniach specjalistycznych na określoną godzinę
i likwidacji Punktu Krwiodawstwa. Dyrektor zapewnił, że podjęto już decyzję o zapisach na godziny i jest ona wdrażana w życie oraz zapewnił poparcie dla utrzymania Punktu Krwiodawstwa, jednocześnie podkreślając, że jest to decyzja Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie. W końcowej części dyskusji burmistrz odniósł się do tematyki służby zdrowia, podzielając głos o niedostatkach organizacji
w szpitalu i skierował słowa podziękowania do wszystkich pracowników podstawowej opieki zdrowotnej: lekarzy, pielęgniarek, położnych, rejestratorek za ich trud i odpowiedzialność w wykonywanej pracy dla pacjentów.
Przyjęto również informację o realizacji budżetu miasta za okres sześciu miesięcy b.r., a Komisja Gospodarki Finansowej i Rozwoju Społeczno-Gospodarczego oceniła sytuację finansową miasta jako dobrą.

 

Jednogłośnie przyjęto uchwały w sprawie zasad obniżania tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze oraz uchwały w zakresie pomocy społecznej.
Najwięcej emocji wzbudziło podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej Województwu Mazowieckiemu na rozbudowę drogi wojewódzkiej nr 627 (ul Lubiejewska). Radny Lech Godlewski zarzucał istnienie dwóch różnych wersji mapki projektowej i twierdził, że taki projekt nie powinien być finansowany przez miasto, ponieważ, jak to ocenił, jest to projekt parkingu dla tirów przy barze Maxim. Natomiast niektórzy radni ocenili, że droga ta wymaga remontu dla poprawy bezpieczeństwa okolicznych mieszkańców oraz stwierdzili, że winno odbyć się spotkanie ze wszystkimi przedsiębiorcami, którzy mają przy tej drodze swoje inwestycje. Radni podjęli uchwałę po dokonanych zmianach.
 

Dokonano wyboru ławników sądów powszechnych w wyborach na kadencję 2012-2015.
W głosowaniu tajnym wybrano do Sądu Okręgowego w Ostrołęce Wydziału I Cywilnego - Zuzannę Kędzierską, Halinę Reginę Prusińską, Monikę Olbryś-Zegarowską, Irenę Barzał, Tomasza Kraszewskiego, do Wydziału II Karnego – Agnieszkę Król-Jankowską, Jadwigę Agnieszkę Wagner, Grażynę Michalik, Joannę Marię Małyszko, Annę Kowalczyk, do Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych – Janinę Piędziak, Alicję Pasztaleniec, do Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej Wydziału Rodzinnego i Nieletnich – Agnieszkę Ewę Kaczmarek, Elżbietę Mieczysławę Pęksa.
Kolejnym punktem obrad było przyjęcie informacji z działalności nowego Zarządu TBS Sp. z o.o. w Ostrowi Mazowieckiej oraz informację o wynikach kontroli problemowej przeprowadzonej przez Regionalną Izbę Obrachunkową w zakresie należności podatkowych w latach 2008-2010. Prezes TBS Mirosław Przastek podkreślił, że od 16 lat nie były poczynione żadne inwestycje w zakresie budownictwa socjalnego, a także powiedział, że pojawia się wiele krytycznych głosów od mieszkańców dotyczących opłat za ciepłą wodę. Burmistrz poinformował o zorganizowanym przez siebie spotkaniu z mieszkańcami miasta w sprawie funkcjonowania TBS w dniu 15 września b.r., gdzie m.in. wyjaśniano przyczyny wysokich kosztów centralnego ogrzewania i ciepłej wody w 2010 r. Zebranie to było zorganizowane zgodnie z ustaleniami na pierwszym spotkaniu w dniu 20 kwietnia b.r.
 

Kolejnym punktem obrad była prezentacja przygotowana przez młodzież Młodzieżowej Rady Miasta i Powiatu przestawiająca pobyt władz miasta i młodzieży MRMiP w miastach partnerskich Riazaniu i Brembate di Sopra. Burmistrz Miasta podziękował obecnej młodzieży i koordynator Ilonie Plewnickiej za wspaniałą prezentację i podsumował wizytę w Brembate di Sopra.
Na zakończenie sesji głos zabrał mieszkaniec miasta, który złożył wniosek w Wojewódzkim Urzędzie Pracy na otwarcie własnej działalności gospodarczej chcąc otworzyć punkt gastronomiczny przy ostrowskiej kręgielni i wynająć kręgielnię, a nie może uzyskać zgody na najem lokalu. Pan Burmistrz wyjaśnił, że powodem tego jest konieczność przeprowadzenia procedury przekazania w zarząd obiektów sportowych przy ul. Trębickiego 10. Jednakże przed przekazaniem obiektów niezbędne jest wyodrębnienie działki, na której się one znajdują. Dopiero po przeprowadzeniu tego podziału i przygotowaniu wszystkich niezbędnych dokumentów w tej sprawie zostanie przygotowana decyzja o przekazaniu nieruchomości w zarząd Miejskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji. Następnie MOSiR będzie mógł, jeśli uzna za stosowne, przeprowadzić przetarg na najem. Burmistrza stwierdził, że jest skandalem nieuregulowanie od 10 lat, procedury przekazania w zarząd obiektu znajdującego się przy ulicy Warchalskiego 3 oraz od kilku lat przy ul. Trębickiego 10. Urząd Miasta nie może angażować się w bieżącą politykę i bieżące sprawy w poszczególnych spółkach i jednostkach miasta, co by ograniczało suwerenność kierowników tych jednostek i szkodziło właściwej organizacji pracy oraz odpowiedzialności. (PM)