Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Nauka gry w szachy w Miejskim Przedszkolu Nr 3

21.10.201115:29

Anna

W Miejskim Przedszkolu Nr 3, wprowadzono naukę gry w szachy. To nowość w powiecie ostrowskim.

 

Miejskim Przedszkolu Nr 3, wprowadzono naukę gry w szachy. To nowość w powiecie ostrowskim. Dzieciaki, dwa razy w tygodniu zasiadają przed planszami i uczą się zasad tej iście „królewskiej” gry. Na pomysł wprowadzenia takich zajęć dodatkowych, wpadła dyrektor przedszkola – Małgorzata Gołaszewska.
Pierwsze zajęcia odbyły się 5 – go października, pod czujnym okiem trenera Polskiego Związku Szachowego, sędziego szachowego i organizatora turniejów w jednej osobie Sławomira Sobocińskiego. Dodać należy, że trener Sobociński świetnie radzi sobie z małymi dziećmi. Jego siedmioletnia zawodniczka zajęła trzecie miejsce w Mistrzostwach Polski właśnie w tym sporcie.

-Szachy i gry logiczne to światowy trend - mówił Sławomir Sobociński. - W niektórych krajach ten trend utrzymuje się już od kilku, kilkunastu lat.
Dzieci uczące się grać w szachy dostrzegają w nich przede wszystkim rozrywkę, nie zdając sobie sprawy, że bawiąc się drewnianym wojskiem, uczą się i doskonalą swoje umysły. Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Rozpoczęcie nauki gry w szachy już w przedszkolu wpływa wszechstronnie na rozwój dzieci. Uczą myślenia logiczno – wyobrażeniowego, konsekwencji i wytrwałości w działaniu - dzieci mające styczność z szachami, zupełnie inaczej podchodzą do porażek. Zazwyczaj ponownie starają się rozwiązać określony problem i czynią to aż do skutku, podczas gdy ich rówieśnicy bądź rezygnują z wykonania zadania, bądź też obniżają sobie skalę trudności. Rozpoczęcie nauki gry w szachy od najmłodszych lat wpływa wszechstronnie na rozwój dzieci.
Każdy szachista musi więc wykazać się zdyscyplinowaniem ale i wyobraźnią. Nauka gry w szachy wpływa dodatnio na zwiększenie aktywności umysłowej dzieci, przyczynia się do rozwoju inteligencji. Zainteresowanie dzieci i rodziców jest ogromne. Maluchy są bardzo zaangażowane w naukę. Zapisało się ponad pięćdziesiąt dzieci. Życzymy im powodzenia i ogromnych sukcesów w turnieju, który może się odbyć w przedszkolu już w grudniu.

 

Rozwój pozytywnych sfer osobowości - szachy wykształcają poczucie obiektywizmu, uznawanie innych ludzi, uczą tolerancji i reakcji na niepowodzenia.
Aspekty wychowawcze - można je rozpatrywać w kategoriach kary i nagrody. Czymże innym jak nie karą jest przegrana? W dodatku wymierzona natychmiast i adekwatnie do czynu. To samo można powiedzieć o nagrodzie, jaką bez wątpienia jest dla młodego człowieka zwycięstwo, osiągnięte dzięki sile własnego umysłu.

Czymże są szachy? W naszym rozumieniu to nic innego, jak narzędzie stymulujące rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka, kształtujące jego osobowość i pozwalające na rozwój twórczego potencjału, który drzemie w każdym młodym człowieku. (MP nr 3)