strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Warsztaty etnograficzne
21.12.201109:17
Anna
7 grudnia uczniowie SP 1 uczestniczyli w warsztatach etnograficznych „Kurpiowskie gody” organizowanych przez Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce.
Członkowie koła dziennikarskiego i harcerze z 29 DH „Pogodni” poznali zwyczaje związane z Bożym Narodzeniem na Kurpiach. Dowiedzieli się, że okres Bożego Narodzenia na Kurpiach nazywa się Godami. Zwyczaj puszczański nakazywał obchodzenie wigilii rano. Później do końca dnia już się nic nie jadło.
Izbę ozdabiano wycinankami i bibułą. Na stole oprócz opłatka pojawiały się następujące potrawy: kasza jaglana z makiem, kartofle z kapustą i grzybami, fasola, groch, śledzie czasem ryba. Przy dzieleniu się opłatkiem Kurpie życzyli sobie „abyśwa wsyscy za rok scanślizie docekaly”. Dzieci musiały pocałować rodziców w rękę i powiedzieć: „Bóg wom zapłać”.
Uczniowie dowiedzieli się także, kiedy były na Kurpiach tzw. „święte wieczory” i czym się charakteryzowały, jak obchodzono Nowy Rok i święto Trzech Króli oraz poznali wiele innych zwyczajów i obrzędów kurpiowskich.
Następnie pod kierunkiem instruktorek własnoręcznie wykonali ozdoby choinkowe z bibuły. Okazało się, że aby wykonać bibułkowe bombki, trzeba wiele cierpliwości, solidności i dokładności. Jest to praca żmudna, ale najlepiej wychodzi w grupie. Uczniowie przekonali, że ręcznie wykonane ozdoby sprawiają ogromną przyjemność.
Wyraz radości gościł na ich twarzach, gdy w końcu udało się poprawnie wykonać zadanie. Ozdoby, które samodzielnie wykonali, były niezwykle piękne. Stwierdzili, że „nie taki diabeł straszny, jak go malują” i każdy może sam zrobić „jeżykowe bombki”.
Każde dziecko zabrało swoją ozdobę do domu. Na koniec oznajmili, że namówią członków swoich rodzin i kolegów na robienie bibułkowych ozdób choinkowych. Przekonali się, że ich przodkowie mieli doskonały sposób na spędzanie długich zimowych wieczorów i to bez telewizora czy komputera. Zdaniem młodych ludzi z „Jedynki” choinka ozdobiona dawnymi kurpiowskimi cackami jest ciekawa i oryginalna.
Warsztaty etnograficzne na długo zostaną w pamięci uczniów. Pozwoliły przybliżyć kulturę i zwyczaje mieszkańców regionu kurpiowskiego, ich „małej ojczyzny”. (Koło dziennikarskie przy SP1)