Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Podsumowanie projektu systemowego MOPS

05.01.201213:27

Anna

13 grudnia 2011 r. odbyła się konferencja podsumowująca realizację przez MOPS projektu systemowego „Aktywizacja zawodowa i rozwój kompetencji społecznych osób pozostających bez pracy

13 grudnia 2011 r. w sali konferencyjnej ratusza odbyła się konferencja podsumowująca realizację przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej projektu systemowego „Aktywizacja zawodowa i rozwój kompetencji społecznych osób pozostających bez pracy w Ostrowi Mazowieckiej”.

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Ostrowi Mazowieckiej po raz pierwszy realizował taki projekt, w okresie od kwietnia do grudnia 2011 r. Projekt jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Uczestnikami projektu byli mieszkańcy Ostrowi Mazowieckiej, osoby w wieku aktywności zawodowej, bezrobotne lub nieaktywne zawodowo, zagrożone wykluczeniem społecznym i korzystające ze świadczeń pomocy społecznej.
Wybór grupy docelowej dokonywany był w oparciu rozeznane problemy i potrzeby mieszkańców miasta. Dane Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Powiatowego Urzędu Pracy w Ostrowi Mazowieckiej potwierdziły wzrost liczby świadczeniobiorców dotkniętych bezrobociem oraz duży procent klientów nieaktywnych zawodowo i niepełnosprawnych. Podopieczni Ośrodka – uczestnicy projektu określali w ramach anonimowych ankiet powody udziału w przedsięwzięciu oraz oczekiwane formy wsparcia. W projekcie udział wzięło 15 osób bezrobotnych i nieaktywnych zawodowo w tym 2 osoby posiadające orzeczony stopień niepełnosprawności realizujących instrumenty aktywnej integracji w ramach kontraktu socjalnego. Powody skłaniające do uczestnictwa w projekcie u poszczególnych uczestników są różne. Część z nich miała silną motywację do zmiany swojej sytuacji życiowej i w projekcie widzieli szansę na podniesienie kompetencji i usamodzielnienia, inni mieli słabą motywację wewnętrzną, ale chcieli dokonać w swoim życiu zmiany, jeszcze inni przystępowali do projektu wyłącznie zmotywowani przez pracownika socjalnego. W trakcie realizacji projektu sytuacja poszczególnych beneficjentów diametralnie zmieniała się. Z obserwacji pracowników socjalnych, którzy na co dzień współpracują z beneficjentami naszego Ośrodka, a także na podstawie subiektywnej oceny uczestników projektu wynika, że w sytuacji życiowej większości z nich zachodzą pozytywne zmiany. U dużej części beneficjentów wzrósł poziom kompetencji społecznych, poprawie ulegają relacje rodzinne, wzrasta poczucie przynależności do środowiska lokalnego jak również zwiększają się kwalifikacje i umiejętności zawodowe. Pozytywne zmiany nie zawsze przekładają się na znalezienie zatrudnienia i usamodzielnienie się, gdyż to zwykle wymaga dłuższego czasu i dalszej pracy aktywizacyjnej. Jednakże odnotowaliśmy fakt podjęcia zatrudnienia przez 3 uczestników pierwszej edycji projektu. Osobiście grupa zarządzająca projektem uważa, że poprawa funkcjonowania podopiecznego w środowisku rodzinnym, sąsiedzkim, postawa otwarta na zmiany, zdobycie umiejętności do pisania listu motywacyjnego i podania, zachowania właściwej postawy w trakcie rozmowy z potencjalnym pracodawcą, podniesienia samooceny i wiary we własne możliwości to argumenty, które przemawiają za kontynuacją działań projektowych w latach 2012 – 2013. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej przewiduje jeszcze 2 kolejne edycje projektu.
W ramach realizacji projektu – 15 osób (13 kobiet i 2 mężczyzn) uczestniczyło w warsztatach metod poszukiwania pracy, jak skutecznie poruszać się po rynku pracy oraz uczestniczyła w spotkaniach z trenerem „ABC Gospodarowanie własnym budżetem”. Ponadto cała grupa uczestniczyła w następujących szkoleniach:
- warsztaty kompetencji społecznych – 36 godzin
- warsztaty doradztwa zawodowego – 24 godziny
- indywidualne poradnictwo psychologiczne – 30 godzin po 2 godziny dla uczestnika
- indywidualne poradnictwo zawodowe – 30 godzin po 2 godziny dla uczestnika
Wszystkie te narzędzia wsparcia miały na celu, aby nasi beneficjenci mieli możliwość powrotu na rynek pracy. Mając na uwadze możliwość pozyskiwania dodatkowych środków na rozwój i upowszechnienie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Całkowity budżet projektu w 2011 r. wyniósł 176 500zł. z czego 10,5% tj. 18 532,50zł. to wkład własny środków z budżetu Urzędu Miasta. (Sławomir Jaronowski MOPS)

 

 

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura