strona główna mapa serwisu kontakt szukaj
Dane teleadresowe Urzędu Miasta
09.02.2012
14:04Anna
URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66
Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22
e-mail: poczta@ostrowmaz.pl
Obradował Sejmik Edukacyjno-Wychowawczy
10.02.201212:13
Anna
W środę 8 lutego 2012 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, odbył się I Sejmik Edukacyjno-Wychowawczy.
W środę 8 lutego 2012 roku w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej, odbył się I Sejmik Edukacyjno-Wychowawczy. Pomysłodawcą i inicjatorem dialogu środowiska lokalnego dotyczącego wspierania edukacji był Pan Władysław Krzyżanowski - Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka. Obrady Sejmiku rozpoczęły się wystąpieniem Pani dyrektor ZSP nr 1 Doroty Brzostek, która powitała uczestników Sejmiku.
Wśród zaproszonych gości byli : Pan Władysław Krzyżanowski – Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka, Pani Danuta Janusz –I z-ca Burmistrza, Pani Teresa Michalak – Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty oraz Pani Krystyna Iwaniuk - wizytator KO w Ostrołęce, Pani Hanna Sasinowska - Przewodnicząca Rady Miasta Ostrów Mazowiecka, Pan Tadeusz Legacki – Sekretarza Miasta, Pan Waldemar Skurzyński – Naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia i Spraw Socjalnych, Ksiądz dziekan dr Jan Okuła, prezesi Związków Zawodowych – p.Maria Morawska i Pan Adam Ziajko, dyrektorzy szkół i przedszkoli miejskich wraz z przedstawicielami Rad Pedagogicznych, Rad Rodziców i uczniów, Pani Elżbieta Chojnacka – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Pani Bożena Jamorska - Dyrektor Biblioteki Pedagogicznej oraz Pani Regina Pałaszewska – p.o. Dyrektora Miejskiego Domu Kultury.
Gospodarz uroczystości podkreśliła, iż tym projektem chciano zainicjować dyskusję na temat edukacji obywatelskiej oraz partnerstwa i współdziałania w budowaniu klimatu demokracji w środowisku szkolnym, by stworzyć przestrzeń do dyskusji na temat zmian, jakich oczekują uczestnicy życia szkoły – nauczyciele, rodzice, uczniowie. By do dyskusji o oświacie zasiedli przy jednym stole przedstawiciele różnych środowisk: rodziców, uczniów, nauczycieli, samorządu lokalnego, nadzoru pedagogicznego, a także osoby, którym sprawy oświaty leżą na sercu. Dialog sprzyja tworzeniu się wspólnych pomysłów oraz sposobu działania, podkreśliła Pani Dyrektor.
Cele polityki oświatowej przedstawił Burmistrz Miasta. Słowami „Nic o Was, bez Was” podkreślił różnorodne wyznaczniki tej polityki. Stąd bardzo potrzebny jest dialog, aby na nim, a nie na emocjach budować politykę oświatową w samorządzie lokalnym. Dobra szkoła, to szkoła obywatelska, w której ma miejsce współpraca uczniów, nauczycieli i rodziców, podkreślał dalej.
Zapraszał do partnerskiej współpracy nie tylko nauczycieli, ale przede wszystkim rodziców i dzieci. Uwypuklił znaczenie wysokiej jakości edukacji do której należy dążyć realizując zadania polityki lokalnej, zgodne z oczekiwaniami wszystkich zainteresowanych. „Wartość dialogu jest istotna dla respektowania najwyższego celu, jakim jest dobro dziecka, z którego nie można rezygnować w czasach ograniczonych możliwości finansowych. Edukacja i wychowanie to przygotowanie ludzi do współdziałania, koniecznego w trudnych dla wszystkich czasach, rozwijanie przedsiębiorczości i możliwości uczestnictwa w przyszłości jednostki już dorosłej w życiu lokalnym ” – mówił Pan Burmistrz. Poruszył również temat bezpieczeństwa dziecka w szkole i poza nią, opieki zdrowotnej, dostępności placówek dla uczniów niepełnosprawnych.
Podczas sejmiku przedstawiono oczekiwania środowiska lokalnego, dotyczące polityki oświatowej. Przeprowadzone bardzo ciekawe badania ankietowe wśród nauczycieli, rodziców i uczniów należy jednak traktować jako pilotażowe, prowadzące do wstępnego rozpoznania potrzeb. Wśród najczęściej wymienianych oczekiwań były sprawy dotyczące bazy lokalowej, kwestii wychowawczych – dotyczących rozwoju uczniów i profilaktycznych, promujących zdrowie. Osoby badane podkreślały konieczność dbałości o bezpieczeństwo. Wyniki badania, dającego rozpoznanie co do oczekiwań środowiska lokalnego wobec polityki oświatowej przedstawiły Panie – Iwona Stachowiak –psycholog i Jolanta Kobus – pedagog z Zespołu Szkół Publicznych Nr 1.
O konieczności profilaktyki w zakresie uzależnień od Internetu, bardzo ciekawie mówiła Pani Danuta Janusz I zastępca Burmistrza Miasta, podkreślając odpowiedzialność dorosłych, budowaną na dobrych relacjach rodzica z dzieckiem.
„W dzisiejszej edukacji konieczne jest kształcenie umiejętności posługiwania się techniką komputerową. Jest to także obszar szczególnych zagrożeń, które nie tylko dezorganizują procesy wychowawcze, ale także zakłócają rozwój, grożą utrata wartości, prowadząc nie tylko do zaburzeń życia społecznego ale patologii”.
W swoim wystąpieniu ksiądz dziekan dr Jan Okuła, podkreślał wychowanie do wartości. Powołując się na encykliki mówił, wprost, że w dzisiejszych czasach człowieczeństwo wymienia się na produkt. Człowiek ma być zatem, nie tylko wykształcony, ale przede wszystkim uznawać wartości ważne dla sensu życia”
Bardzo interesujące wystąpienie miała Pani Dyrektor Delegatury Kuratorium Oświaty w Ostrołęce Teresa Michalak. „Zacząć od siebie, zacząć od jutra- to jest istotne dla poprawy jakości edukacji. Dążenie do działania, wdrażającego konieczne dla edukacji i wychowania zmiany – powinny być jak najszybsze”- podkreśliła.
Inaugurację I Sejmiku Edukacyjno-Wychowawczego uświetnił koncert w wykonaniu duetu instrumentalnego – Uliana Kikoła/skrzypce/ i Weronika Rydzewska/ gitara. Myśli Papieskie zaprezentowali uczniowie ZSP nr 1 prezentując. Prezentacja multimedialna p.t. „Jest takie miejsce” przygotowana przez Panią Dorotę Brzostek – Dyrektor ZSP Nr 1, przedstawiała najpiękniejsze zakątki naszego miasta oraz dała odpowiedź na pytanie:, dlaczego tutaj wracamy?
Przedstawiciele różnych środowisk, w dyskusji, opowiedzieli się za koniecznością współdziałania, a Zespół Szkół Publicznych Nr 1, jako pierwszy, wyszedł z propozycją z nadzieją na kontynuację.
Autorzy: Iwona Stachowiak
Dorota Brzostek