Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Wybrane informacje z ostatniej sesji Rady Miasta

28.02.201213:40

Anna

Podczas XV sesji Rady Miasta odbywającej się 23 lutego 2012 r. Radni podjęli kilka ważnych dla miasta uchwał.

 

1. Na początku obrad sesji Rady Miasta radni wysłuchali informacji odczytanej przez Przewodniczącą Hannę Sasinowską dotyczącej wizyty władz miasta i członków Komitetu Obrony Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Pomysłodawcą i inicjatorem wizyty był Burmistrz Władysław Krzyżanowski, a gości przyjął Dyrektor Gabinetu Politycznego Minister Piotr Dardziński.
 
 
 
W OBRONIE NASZEGO SĄDU
Z inicjatywy Burmistrza Miasta Władysława Krzyżanowskiego w dniu 22 lutego 2012 r. odbyło się spotkanie w Ministerstwie Sprawiedliwości w sprawie obrony naszego Sądu Rejonowego. Wcześniej w dniu 10 lutego 2012 r. burmistrz był inicjatorem powołania Społecznego Komitetu Obrony Sądu Rejonowego w Ostrowi Mazowieckiej i w tymże dniu odbyło się spotkanie wszystkich samorządowców w Sądzie Rejonowym, gdzie ustalono potrzebę wizyty w Ministerstwie Sprawiedliwości.
W spotkaniu w Ministerstwie Sprawiedliwości udział wzięli, poza Burmistrzem Miasta, Pierwszy Zastępca Burmistrza Miasta Pani Danuta Janusz, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Pani Maria Bębenek, wójt gminy Boguty Pianki Józef Bogucki, przedstawiciel wójta gminy Andrzejewo Pan Piotr Skłodowski - Sekretarz Gminy, przedstawiciel wójta gminy Wąsewo Pani Halina Szuflińska – Kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej, Pani Aneta Niemira Przewodnicząca Rady Gminy w Szulborzu Wielkim – także jako przedstawiciel Pana Wójta.
Naszych gości przyjął Szef Gabinetu Politycznego Ministra Pan Minister Piotr Dardziński, który od dłuższego czasu prowadzi sprawy interwencyjne w przedmiocie obrony sądów w kraju. Około godzinne spotkanie upłynęło na bardzo merytorycznej dyskusji do proponowanych zmian (zniesienie Sądu w Ostrowi Mazowieckiej). Podnieśliśmy sprawy historyczne, merytoryczne pozostawienia pełnej osobowości prawnej naszego sądu, podkreślaliśmy sprzeciw społeczny – społeczności lokalnej zniesienia sądu w Ostrowi Mazowieckiej. Podnieśliśmy także już zupełnie niezrozumiały wniosek podziału powiatu do dwóch różnych sądów w dwóch różnych województwach.
Pan Minister wyraził zaskoczenie z rzeczowego, merytorycznego przygotowania naszej delegacji.
Burmistrz Miasta przekazał akt powołania Społecznego Komitetu Obrony naszego sądu, treść stanowiska ze spotkania w dniu 10. 02. br. oraz ok. 7 tysięcy podpisów z terenu powiatu pod protestem dla projektu zniesienia Sądu w Ostrowi Mazowieckiej.
Pan Minister oświadczył, że wszystkie przedstawione uwagi będą wnikliwie rozpatrzone. Poinformował o odstąpieniu od koncepcji podziału powiatu do dwóch różnych sądów w dwóch różnych województwach! Minister zapewnił, że do tej koncepcji już nie będzie powrotu. To bardzo ważna sprawa, bo takie rozwiązanie mogłoby doprowadzić do całkowitej likwidacji sądu w Ostrowi Mazowieckiej. Delegacja zwróciła się z usilnym wnioskiem o zaniechanie działań tak radykalnych, a zasugerowała ewentualne wdrożenie zamiast tak gwałtownych zmian działań pilotażowych oraz o postanowienie, że sądy z 10 sędziami nie będą obecnie reformowane (ewentualnie po ocenie działań pilotażowych). Nasz sąd ma 10 etatowych sędziów. Trzeba podkreślić, że pracownicy ministerstwa i sam Pan Minister Piotr Dardziński stworzyli niezwykle przyjazną atmosferę spotkania.
 
 
2. Podczas sesji Radni podjęli kilka ważnych dla miasta uchwał. Niezwykle istotna dla mieszkańców Ostrowi Mazowieckiej jest uchwała w sprawie remontu drogi nr 627 od skrzyżowania z ul. Dubois do węzła dwupoziomowego z drogą krajową nr 8 (ul. Lubiejewska), o co zabiegał od dawna Burmistrz W. Krzyżanowski. Uchwała dotyczy przeznaczenia kwoty 250 tys. zł na wykonanie projektu modernizacji ulic Duboisa, 3 Maja, Grota Roweckiego i Lubiejewskiej, by w porozumieniu z Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich realizować remont w następnych latach.
 
3. Radni przyjęli uchwałę dotyczącą zmian budżetu miasta na rok 2012, z załącznikiem zawierającym wykaz inwestycji drogowych do wykonania w bieżącym roku. Zgłosili też swoje dalsze propozycje. Pan Burmistrz podkreślił, że w mieście niemal 50% ulic to drogi polne i żwirowe (!). Taki stan zastał obecny Burmistrz. Pokazał plik pism od mieszkańców w sprawie potrzeby budowy nowych ulic i remontowania istniejących.  Zapewnił, że miasto niezwłocznie przystąpi do ogłoszenia przetargu na budowę tych ulic, na które jest gotowa dokumentacja.
 
4. Poparto inicjatywę Marszałka Województwa Mazowieckiego Pana Adama Struzika uchwalając stanowisko w sprawie włączenia dwóch podregionów z województwa mazowieckiego (ostrołęcko-siedleckiego i radomskiego) do Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej w nowej perspektywie finansowej 2014-2020. Zapis ten umożliwi biedniejszym obszarom naszego województwa ubieganie się o dodatkowe środki unijne.
 
5. Przyjęto Miejski Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych na rok 2012. W dyskusji Zastępca Burmistrza Pani Danuta Janusz zwróciła uwagę na fakt, że ogromnie istotną rolę w realizacji programu powinna odgrywać profilaktyka, by ochronić dzieci i młodzież przed wieloma zagrożeniami współczesnego świata.
 
6. Po raz pierwszy przekazano radnym analityczną informację ekonomiczno-finansową dotyczącą miejskiej oświaty, by radni mogli zapoznać się i porównać szczegółowo wysokość wydatków przez poszczególne szkoły i przedszkola. W dyskusji zwrócono uwagę, by analizę jeszcze bardziej uszczegółowić, aby móc wyciągać prawidłowe wnioski na przyszłość. Burmistrz poinformował, że wszystkie uwagi krytyczne i wątpliwości dotyczące danych będą zweryfikowane i ponownie przedstawione. Radni z wielką życzliwością odnieśli się do I Sejmiku Edukacyjnego, który z inicjatywy Burmistrza Miasta odbył się w Zespole Szkół Publicznych Nr 1, w całości zorganizowany i prowadzony  przez kierownictwo i pracowników szkoły.
 
7. Na początku obrad odrzucono wniosek Radnego J. Wilczyńskiego o zdjęcie z porządku punktów dotyczących rozpatrzenia skarg Pani Moniki Pniewskiej na Burmistrza Miasta w sprawie targowiska. Przewodnicząca Rady przypomniała Panu Radnemu Wilczyńskiemu, że skargi zostały przesłane radnym na kilka tygodni przed materiałami na sesję. Radni powinni więc dyskutować te kwestie na posiedzeniach komisji stałych Rady Miasta, zasięgać opinii prawnych i opinii biegłych, stawiać zapytania itp. Ponieważ nie wpłynęły żadne uzasadnione wnioski uznania skarg za zasadne, poprosiła, aby Rada Miasta zgodnie z opinią prawną przyjęła uchwały stwierdzające skargi jako niezasadne. W rezultacie Rada Miasta w głosowaniu przychyliła się do wniosku Pani Przewodniczącej.
 
8. W odpowiedzi na wniosek Radnego Pana S. Dylewskiego w sprawie przekazania na własność z 90 % bonifikatą działki, będącej w użytkowaniu wieczystym Spółdzielni Mieszkaniowej „Nasz Dom”, Burmistrz poinformował radnych o fakcie prowadzenia korespondencji z Zarządem Spółdzielni w tej sprawie. Podkreślił, że pragnie, aby całościowo rozwiązać własność gruntów pod obiektami należącymi zarówno do miasta (ZEC, przedszkole) jak i do Spółdzielni. Podkreślił również, że w ostatnich dniach wysłał bardzo ważne pismo – apel do Spółdzielni i czeka na stanowisko w tej sprawie. Nie można stawiać dziś na sesji jednej, wyrwanej z kontekstu całości sprawy. W tym miejscu zabrał głos Prezes Spółdzielni Mieszkaniowej Nasz Dom Pan J. Pawluczuk. Stwierdził on, że wniosek radnego Pana Dylewskiego jest bardzo zasadny, bowiem dotyczy mieszkańców Ostrowi będących równocześnie członkami Spółdzielni Mieszkaniowej.
Pan Burmistrz odniósł się do tej wypowiedzi przypominając, że jeszcze niedawno, gdy Pan Pawluczuk pełnił funkcję Zastępcy Burmistrza toczył spór z tą Spółdzielnią przed sądem, który kosztował spółkę miejską ok. 70 tys. zł, by uznać żądania spółdzielców za bezzasadne. Dlaczego dziś widzi Pan te sprawy zupełnie inaczej, pytał Burmistrz.
 
Burmistrz nie posiadał na sesji dokumentu (nr PNR-72247/25/09 z 02 października 2009), będącego w aktach Wydziału Urzędu Miasta prowadzącego sprawę, a który mówi ewidentnie, że Pan Jerzy Pawluczuk pełniąc funkcję wiceburmistrza odmówił przekształcenia prawa wieczystego użytkowania z zastosowaniem 90 % bonifikaty wielu działkom użytkowanym przez Spółdzielnię, w tym tej, o którą właśnie wnosił na sesję razem z radnym Panem Dylewskim (!) (nr ewid. działki 4144/5). Całą więc tę sprawę zostawiamy w chwili obecnej bez komentarza, do oceny czytelników.