Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Konkurs recytatorski w SP nr 1

28.02.201214:15

Anna

W Szkole Podstawowej nr 1 odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Trzeba ziedzieć jak poziedzieć”.

21 lutego świat obchodzi Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Z tej okazji w SP1 odbył się konkurs recytatorski pod hasłem „Trzeba ziedzieć jak poziedzieć”.
Celem konkursu było przybliżenie uczniom gwary kurpiowskiej, czyli języka ojczystego mieszkańców Puszczy Białej.
Konkurs przeprowadzony został w ramach realizowanego w szkole projektu „cztery pory roku z Puszczakiem”. Przeznaczony był dla uczniów klas IV-VI. Jego organizatorami byli: Szkolny Klub Europejski, 29 DH „Pogodni” i biblioteka szkolna. Zadaniem uczniów była recytacja po kurpiowsku wierszy znanych poetów polskich lub recytacja gadek kurpiowskich.
Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Zgłosiło się kilku kandydatów, tak że trzeba było przeprowadzić eliminacje wstępne. Finaliści recytowali wybrane przez siebie utwory na sali gimnastycznej przed publicznością składającą się z uczniów klas IV i V. Komisja w składzie: Dorota Ziemczyk – dyrektor szkoły i polonista, Małgorzata Sienicka – nauczyciel bibliotekarz, Olga Gajewska – przewodnicząca Samorządu Uczniowskiego miała ogromne trudności z wyłonieniem laureatów, gdyż poziom wykonawców był wysoki. Nagrody przyznano w dwóch kategoriach:
Laureatami recytacji gadek kurpiowskich zostali:
I miejsce – Aleksandra Radomska VIb
II miejsce – Mateusz Zalewski Vb
III miejsce – Bartosz Jary Vd
W kategorii recytacji wierszy znanych poetów laureatami zostali:
I miejsce – Bartosz Nadany IVc
II miejsce – Marta Nowacka IVd
III miejsce – Wiktoria Wyszyńska IVc
Publiczności bardzo podobały się recytowane utwory, a szczególnie gadki kurpiowskie, które wywoływały uśmiechy, bo jak pozostawić bez uśmiechu opowieści o dawnych porządkach, wprowadzaniu nowoczesności na wieś, czy ludowych mądrościach wypowiadanych z pasją i przekonaniem. Jakże inaczej brzmiały wiersze Tuwima, Brzechwy czy Konopnickiej wypowiadane po kurpiowsku.
Organizatorzy mają nadzieję, że tego typu akcje przybliżą uczniom język, którym posługiwali się nasi przodkowie, a którego wiele elementów nadal jest obecnych w naszym dzisiejszym języku, chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy. (Koło dziennikarskie przy SP 1)
 

 

miniatura

miniatura

miniatura