Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

X Dni Ostrowi Mazowieckiej i II Dni Ziemi Ostrowskiej

05.06.201211:21

Małgorzata

W dniach 1 - 4 czerwca br. obchodziliśmy X Dni  Ostrowi Mazowieckiej i II Dni  Ziemi  Ostrowskiej.

X Dni Ostrowi Mazowieckiej i II Dni Ziemi Ostrowskiej rozpoczęły się koncertem Pana Andrzej Sikory "Przeboje mistrzów od XVIII do XX wieku" . W jego wykonaniu zabrzmiały utwory "Dla Elizy" Beethovena, "Marsz Turecki" Mozarta, "Lot trzmiela", "Polonez A-dur" Chopina, "Marzenie" Roberta Schumanna i wiele innych. Koncert był podzielony na trzy części: dzieła XVIII, XIX i XX wieku. Pan Andrzej opowiedział także krótką historię powstania pianina. Na zakończenie zagrał utwory, które jak określił, są najbliższe jego sercu. Otrzymał owacje na stojąco.

Tego samego wieczoru w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji odbył się pokaz filmów dla mieszkańców całego miasta na specjalnym telebimie. Filmy poprzedzone były prezentacją z okazji 20-lecia działalności firmy Fabryki Mebli FORTE SA oraz Fundacji AMF Nasza Droga, ukazująca powstanie i działalność firmy. Najpierw wyświetlono film familijny „Ryś i spółka” dla najmłodszych, którzy tłumnie przybyli wraz ze swoimi rodzicami na pokaz. Drugi film to „Efekt motyla”. Mimo późnej pory wszyscy dotrwali do końca seansu.
W sobotę 2 czerwca, świętowanie Dni Naszego Miasto rozpoczęto uroczystą wspólną sesją Rady Miasta i Młodzieżowej Rady Miasta. Sesja prowadzona była przez Przewodniczącą Rady Miasta Hannę Zofię Sasinowską i Przewodniczącą MRM Klaudię Dąbkowską. Na uroczystą sesję przybyli: w zastępstwie posłanki Stanisławy Prządki – Anna Zalewska, radny województwa mazowieckiego Stanisław Rybski, burmistrz Władysław Krzyżanowski wraz z kierownictwem Urzędu Miasta Danutą Janusz pierwszym zastępcą burmistrza, Tadeuszem Legackim sekretarzem Miasta, Anną Wilczyńską skarbnikiem Miasta; delegacja rosyjska z Riazania w składzie: Vladimir Skripchenko przewodniczący Dumy Miasta Riazań, Fedor Poletaev doradca Prezydenta Miasta, Sergey Yakovlev; księżą ostrowskich parafii: ks. prałat dr Jan Okuła, ks. dziekan Mirosław Mierzejewski, ksiądz proboszcz Marek Gruda; prof. Adam Dobroński – Honorowy Obywatel Miasta Ostrów Mazowiecka, burmistrz poprzedniej kadencji Bogumił Brzózka, dyrektorzy, kierownicy i prezesi miejskich jednostek organizacyjnych i spółek oraz przedstawiciele instytucji z terenu miasta, przedstawiciele organizacji pozarządowych i firm, przedstawiciele partii politycznych w mieście, a także gospodarze sesji: Przewodnicząca Rady Miasta Hanna Zofia Sasinowska, Wiceprzewodniczący Rady Miasta Eugeniusz Gałązka oraz radni miejscy, a także członkowie MRMiP z Przewodniczącą Klaudią Dąbkowską na czele.
 
Sesję rozpoczęto przepiękną prezentacją multimedialną „Święto Miasta w kalejdoskopie wspomnień” przygotowaną przez Miejską Bibliotekę Publiczną. Przedstawiono różnorodność i bogactwo wydarzeń dziewięciu ostatnich lat, choć nie sposób  było omówić i zaprezentować wszystkiego w tak krótkim czasie.
 
Po prezentacji głos zabrał Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski. Na wstępie wyjaśnił intencję nazwania Dni Ostrowi Mazowieckiej – II Dniami Ziemi Ostrowskiej, mówiąc: „Po ubiegłorocznych dniach zwrócono nam uwagę, że nie zamykamy się w mieście, hermetycznie (…) jako stolica powiatu, regionu scalamy środowisko regionu, dajemy szansę, żeby z tych małych miejscowości poszczególne społeczności się zaprezentowały właśnie w stolicy regionu. Okazuje się, że w wielu regionach w Polsce właśnie takie dni są łączone, zwłaszcza miast, które są stolicą powiatu, z dniami danej ziemi. Stąd ta idea, stąd ta koncepcja, stąd propozycja nazwania tych dni w tym roku”. Podziękował mieszkańcom za to, że zmieniają nasze miasto codziennie, że to oni są głównymi autorami przemian w mieście. Odniósł się też do swojej funkcji: „Półtora roku już prawie upływa, kiedy z dyspozycji społeczeństwa uzyskałem mandat na burmistrza. To honor, to jest wielki honor pełnić taką funkcję. Dziękuję jeszcze raz wszystkim mieszkańcom za tą decyzję. Ale jest to również, może przede wszystkim, wielka odpowiedzialność.” Podkreślił, jak trudno było zmienić strukturę urzędu miasta, ale mimo wielu obaw udało się, między innymi dzięki ogromnym zasługom byłego sekretarza miasta Karola Pękula. Wyjaśnił również wszystkim jak ważne jest odnowienie ratusza miejskiego – Naszego pięknego zabytku.
 
W sposób szczególny odniósł się do naszej ostrowskiej młodzieży: „Chciałbym podkreślić tylko, przy pomocy moich najbliższych współpracowników podjęliśmy sytuację z młodzieżą. Zawsze jest to wyzwanie bo to nie to pokolenie. Zresztą ja tak zawsze robiłem, zawsze stawiałem na młodzież. Młodzieżowa Rada. Wewnętrznie pracowali, nie bardzo było ich słychać, widać. Uczyniliśmy wspólnie to, że nastąpił wzrost jej znaczenia. W jej składzie są wspaniali, młodzi ludzie, którzy realizują projekty i zadania na rzecz lokalnego środowiska. Realizując te zadania, sztandarowe i cykliczne, mają wiele przedsięwzięć: organizują spotkania z dziećmi, zabawy, dyskoteki, wycieczki i co ważne, prawdziwie zajmują się także osobami niepełnosprawnymi. To jest bardzo ważna sprawa. Biorą udział w lokalnych, ważnych dla miasta, jak dzisiaj, wydarzeniach. Propagują ideę samorządową. To jest niezwykle ważne, między innymi poprzez konkursy. Taki konkurs był wczoraj. Ta sala jest otwarta nie tylko dla Młodzieżowej Rady, jest otwarta dla wszystkich. Bo to jest dla społeczeństwa. Uczestniczą również w akcjach ogólnopolskich. Ich aktywność jest tak duża, że działalność odbywa się na wielu polach. Po raz pierwszy w historii tej Młodzieżowej Rady, jej członkowie byli członkami delegacji zagranicznych w naszych miastach zaprzyjaźnionych, rosyjskiego Riazania i włoskiego Brembate di Sopra. To młodzi aktywni pracownicy, ludzie rozwijający ideę samorządową. Oni znają wartości społeczeństwa, co znaczy społeczeństwo obywatelskie. Gromadzą doświadczenia w tej chwili. Niech gromadzą po to by w odpowiednim czasie wykorzystać je z pożytkiem na rzecz naszego miasta. Patrząc na zaangażowanie, wiedzę i determinację tej młodzieży jestem spokojny o przyszłość naszego drogiego miasta.”
Kolejna sprawą jest podjęcie dialogu ze społeczeństwem, czego przykładem jest zagospodarowany teren przy ul. Szkolnej na mini ogródek, publikacja Pana Ireneusza Dzierżanowskiego „herb Ostrowi Mazowieckiej i jego treści symboliczne”, która każdy uczestnik sesji otrzymał czy cotygodniowe spotkania burmistrza z interesantami. Burmistrz wspomniał jak ważne są warunki nauki w szkole i warunki nauczania pedagogów i będzie nadal zabiegał o konieczne zmiany. Serdecznie powitał gości z Riazania wyjaśniając nieobecność naszych pozostałych miast partnerskich(Brembate di Sopra – po wyborach nie mają wybranych struktur, Zasław – dni miasta w tym samym terminie. Przypomniał, jak ważne są inwestycje i je podejmujemy: ogródek Jordanowski, budynek socjalny, boisko szkolne, orlik.
Zaapelował do Rady Miasta o otwarcie uroczyste nowego ronda z prośbą skierowaną do Dziekana Mirosława Mierzejewskiego o jego poświęcenie podczas najbliższej uroczystości Bożego Ciała.
„Mówcie zgłaszajcie jak zmieniać nasze ukochane miasto, by było piękniejsze, by było bardziej przyjazne mieszkańcom i jeszcze lepiej przyjmowane przez gości przyjezdnych” – zwrócił się do wszystkich zebranych.
Na koniec zacytował posłowie prof. Dobrońskiego do wspomnianej publikacji tekstu I. Dzierżanowskiego: „Widzicie więc Państwo, że potrzebna jest nam wiedza o mieście rodzinnym, także potrzebne są rozmowy i wspomnienia, troska i radość. Ta druga niechaj towarzyszy nam zwłaszcza w trakcie jubileuszowych dni Ostrowi Mazowieckiej.”
 
Następnie przewodnicząca Rady Miasta podziękowała wszystkim, którzy „swoim entuzjazmem, wiarą i swoją pracą, w wymiarze nie tylko lokalnym, zmieniają nasze miasto, szanują i pomnażają wielowiekowy dorobek Ziemi Ostrowskiej”. Podkreśliła, że ta impreza, X Dni Ostrowi Mazowieckiej i II Dni Ziemi Ostrowskiej, to przypomnienie naszej tożsamości, że warto dostrzec to co w codziennym zabieganiu jest spowszechniałe. „Radujmy się, świętujmy, bądźmy z sobą, rozmawiajmy” – zakończyła.
 
W dalszej kolejności głos zabrała Klaudia Dąbkowska – Przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta:
 
„Szanowny Panie Burmistrzu, Szanowna Pani Przewodnicząca, Szanowne Panie i Szanowni Panowie Radni, Szanowni Goście, Drogie Koleżanki i Drodzy Koledzy!
W tak ważnym dniu jak dziś Święto naszej małej ojczyzny z okazji jubileuszu X Dni Ostrowi Mazowieckiej i II Dni Ziemi Ostrowskiej, chciałabym spojrzeć na Ostrów Mazowiecką okiem młodego człowieka. Pozwólcie Państwo, że przedstawię zebranym jak wygląda nasze miasto z perspektywy Młodzieżowej Rady Miasta, która to może poszczycić się już 13-letnią działalnością. Przez ten czas w radzie zasiadali młodzi ambitni, pełni zapału i szczytnych idei ludzie- koleżanki i koledzy gotowi do działania na rzecz naszego społeczeństwa. Tak jak nam tutaj dzisiaj zebranym, tak i Młodzieżowej Radzie Miasta zawsze zależało i zależy na rozwoju naszej ojczyzny, naszej ziemi, na dobrobycie w miejscu, w którym się urodziliśmy i skąd się wywodzimy. Już zawsze to będzie nasze miejsce niezapomniane i najważniejsze. Szanowni Państwo Młodzieżowa Rada Miasta docenia walory naszego miasta, jego historię, społeczną działalność, sukcesy i osiągnięcia. Widzimy jak Ostrów Mazowiecka przez szereg lat zmienia się, jaki rozwój ma miejsce w naszym mieście. Cieszy nas to ogromnie i napawa dumą i optymizmem. W Ostrowi mamy szansę na rozwój osobowy, intelektualny i kulturalny. Mamy to szczęście, że możemy aktywnie działać w różnych młodzieżowych organizacjach, spełniać swoje marzenia i realizować cele. Na pewno niebywałym wyróżnieniem jest praca społeczna w strukturach Młodzieżowej rady Miasta. My młodzi radni za najważniejsze zadanie stawiamy sobie dobro naszego miasta, rozwój wszystkich przyszłych ludzi, od przedszkolaków po uczniów szkół średnich. Szanujemy i staramy się wspierać wszelkie inicjatywy społeczne, kultywowanie tradycji i sztuki, rozwój intelektualny i kulturalny młodzieży. Z całych sił pragniemy, aby nam wszystkim żyło się lepiej i ciekawiej. Właśnie dlatego Młodzieżowa Rada Miasta organizuje wydarzenia, które integrują młodych ludzi. Takim przykładem może być zrealizowana w miniony poniedziałek – pierwsza edycja ostrowskiego konkursu – „Mam talent”, gdzie na letniej scenie przy Miejskiej Bibliotece Publicznej swoje umiejętności zaprezentowali młodzi ostrowianie, a pod sceną bawiła się ogromna ilość świetnie bawiącej się młodzieży. Z ust wielu doświadczonych osób usłyszałam, że dawno w mieście nie było tak udanej i spontanicznej imprezy. Bardzo nas to cieszy. Laureaci tego wydarzenia już niebawem, ponieważ w dniu dzisiejszym zaprezentują się przed szeroką publicznością właśnie w obchodzone Dni Ostrowi. Oprócz rozrywki pamiętamy także o wiedzy, która jest jedną z najwyższych wartości. Tak jak wspomniał tutaj Pan Burmistrz, organizowaliśmy konkurs o samorządzie terytorialnym i ziemi ostrowskiej przeprowadzony właśnie tutaj, w tej sali, dzięki życzliwości Pana Burmistrza i Pani Przewodniczącej. Młodzież wykazała się niesamowitą wiedzą w dziedzinie istoty samorządu. Poprzez takie konkursy Młodzieżowa Rada rozprzestrzenia wiedzę dotycząca działalności samorządowej, struktur samorządu oraz wiedzy o samym regionie a przede wszystkim o naszym mieście. Przygotowuje również młodzież do pełnienia kto wie, być może znamienitych funkcji. Szanowni Państwo takich przykładów działalności Młodzieżowej Rady Miasta jest bardzo wiele, ale wymienię tylko kilka nazw hasłowo: spotkania integracyjne dla osób niepełnosprawnych, akcje charytatywne, wspieranie najbardziej potrzebujących, udział w miejskich uroczystościach państwowych jak ta, porządkowanie opuszczonych mogił na cmentarzu. Mam nadzieję, że docenicie Państwo naszą działalność, zaangażowanie i szczere chęci. W tym miejscu chciałabym gorąco podziękować wszystkim osobom, które wspierają nas i dopingują, chętnie pomagają, a czasem prowadzą za rękę i wskazują najodpowiedniejsze drogi. Do tego grona zaliczam Pana Burmistrza Władysława Krzyżanowskiego, Panią Przewodnicząca Rady Miasta Hannę Sasinowską, naszą niezastąpioną koordynator Panią Ilonę Plewnicką, pracowników MDK, wychowawców i dyrektorów poszczególnych szkół. Serdecznie z całego serca dziękuję Państwu za przychylność i chęć realizowania naszych działań. Dziękujemy za zaangażowanie oraz przekazywanie nam swojej wiedzy i doświadczenia. Obiecuję, że My młodzi ze swojej strony dołożymy wszelkich starań, aby naszym mieszkańcom zarówno młodszym, jak i starszym żyło się lepiej. Pamiętajmy, że to na nas młodych spoczywa odpowiedzialność i rysuje się nadzieja na godną przyszłość Świata, Europy, Państwa, a przede wszystkim tej małej ojczyzny, czyli naszej Ostrowi Mazowieckiej. Dziękuję serdecznie.”
 
Głos zabrał również nasz Szanowny Honorowy Obywatel Miasta Ostrów Mazowiecka prof. Adam Dobroński. Na początku wyjaśnił szczegółowo tajemniczy człon nazwy naszej uroczystości, mówiąc: „Co to takiego "Ziemia Ostrowska"? Historyk na pewno powinien zacząć od dźwigni jako jednostce terytorialnej w dawnej Rzeczypospolitej. I taka ziemia oczywiście była na tych terenach, ale to była ziemia nurska. W ramach tej ziemi, zresztą bardzo ważnej, ziemia nurska wraz z ziemią bliską i łomżyńską tworzyła Mazowsze północno-wschodnie. Ziemia nurska w ramach tego Mazowsza północno - wschodniego też miała swoją wyjątkową rolę bo przecież przez nią wiódł najważniejszy wówczas szlak na wschód, szlak nadbużański. I to oto na tej ziemi nurskiej, jednej z dziesięciu w województwie mazowieckim istniał powiat ostrowski. Skromny, ale proszę pamiętać, że te pierwsze powiaty nie miały władzy administracyjnej, były jednostkami sądowymi, ale kiedy Nur podupadał, zwłaszcza w tzw. potopie szwedzkim, a Ostrów z wielu powodów rozkwitała i to jest radość. To Ostrów de facto stała się stolicą tej ziemi. Chociaż formalnie nazwa „ziemia nurska” dotrwała do końca Rzeczypospolitej. Nie wiem kiedy po raz drugi pojawiła się nazwa „ziemia ostrowska”, ale na pewno to wszyscy Państwo wiecie pojawiła się w roku 1991, kiedy to powołano Międzygminny Związek Ziemia Ostrowska. Wówczas złączono na tej ziemi najbliższe nam, powiedziałbym historycznie, gminy z rejonu Ostrów Mazowiecka. To było województwo ostrołęckie przypomnę, ale i także trzy gminy z województwa łomżyńskiego. Dzisiaj myślę że gdy Państwo słyszą ziemia ostrowska to przede wszystkim jakby w wyobraźni powiat ostrowski, ale to jest błąd. Każdy powinien pamiętać, że granice powiatów, województw ulegają zmianie. Po prostu administrator wyższej rangi decyduje, ktoś tam to potwierdza. I to jest przejściowe, powiat może być w takich lub innych granicach. Ja chcę Państwu zaproponować poszerzenie tej formuły, żeby pod pojęciem ziemia ostrowska traktować nie powiat ostrowski, ale traktować tereny kulturowo, historycznie także poprzez inny jeszcze sposób związane z Ostrowią Mazowiecką. A więc takie tereny, które zostawiły tu ślad w naszym mieście, nasze miasto je ubogacało. A więc bądźmy dziś trochę imperialistyczni, ale w cudzysłowie i poszerzmy tę naszą wizję ziemi ostrowskiej, tej ziemi, której zaletą największą jest tak jak to Pani Przewodnicząca  przepięknie powiedziała, że tych palców jest więcej jak pięć i dwóch rąk by mi zabrakło, żeby wymienić elementy tej ziemi ostrowskiej tak szeroko rozumianej.”
Opowiedział również krótko o Broku – biskupim mieście z pięknymi zabytkami, „ o naszej perle, także perle stolicy letniej”. Zaprosił wszystkich do spaceru ruchem wskazówek zegara po ziemi ostrowskiej wspominając takie miejscowości jak: Brańszczyk,  Poręba, Długosiodło, Pecynka, Osuchowa, Wąsewo, Komorowo, Lubotyń, Szumowo, Czerwony Bór, Andrzejewo, Zaręby Kościelne, Szulborze Koty, Czyżew, Małkinia, Nur i Zuzela, pokazując jak wielka jest „nasza ziemia ostrowska”. Zapytała na koniec wszystkich : „No to zgadzamy się na tą Wielką Ziemię Ostrowską?  (…) To wszystko było kiedyś z nami i niech będzie nadal. Panie Burmistrzu ja wnioskuję, że Pan zaprosi na przyszłe dni ostrowskie przedstawicieli tych gmin, które dzisiaj jakoś tak się stało że nie są formalnie z nami, ale myślę że duchowo powinni być z nami.”
 
Na uroczystej sesji przyjęto przez aklamację, na wniosek Burmistrza Miasta Ostrów Mazowiecka, uchwałę w sprawie nadania nazwy rondu u zbiegu ulic: Warszawskiej, Różańskiej i 3 Maja „Rondo Rotmistrza Witolda Pileckiego”  na terenie Miasta Ostrów Mazowiecka. Odsłuchano hymnu narodowego. W uroczystości udział wzięła rodzina Rotmistrza Pileckiego.  Głos zabrała wnuczka Rotmistrza – Pani Anna Pilecka – Godlewska dziękując w imieniu Rotmistrza i całej rodziny Panu Burmistrzowi za inicjatywę i Wysokiej Radzie za jej przyjęcie. Niezwykle wzruszona powiedziała: „ …takie najlepsze swoje szczęśliwe chwile spędził właśnie w Ostrowi, bo stąd pochodzi Jego żona Maria, z którą tutaj wziął ślub, spędzili miesiąc miodowy - bardzo romantyczne chwile. I wracał do tej Ostrowi jak tylko mógł, do żony i do dzieci, spędzał tu wspaniale, romantyczne i silne chwile z rodziną. Myślę, że jest to wspaniale miejsce – to rondo (…) Dziękuję.”
Przedstawiciel Naszego partnerskiego miasta Riazań Vladimir Schripchenko wręczając Przewodniczącej RM Hannie Sasinowskiej upominek w postaci Godła Miasta Riazań podkreślił, że „w Rosji Burmistrz i Rada musi działać razem, bo tylko burmistrz i rada pracując razem może coś zrobić dla mieszkańców”. Podziwiał również inicjatywę  Młodzieżowej Rady Miasta przypominając że młodzież to przyszłość każdego kraju i regionu.
Na zakończenie pierwszej części uroczystej sesji głos zabrali również: dziekan dr Jan Okuła – proboszcz parafii pw. Najświętszej Marii Panny, Stanisław Rybski - radny województwa mazowieckiego oraz Anna Zalewska w zastępstwie Pani Poseł na Sejm RP Stanisławy Prządki.

Przed budynkiem ratusza, Burmistrz wraz z Przewodniczącą RM wręczył Przewodniczącej Młodzieżowej Rady Miasta symboliczny klucz do Bram Miasta. Uczestnicy sesji wraz z licznie zgromadzoną młodzieżą ostrowskich szkół, klubów sportowych, organizacji pozarządowych i Młodzieżową Orkiestrą Dętą, wspólnym przemarszem ulicami miasta udali się nad Staw Miejski, gdzie burmistrz dokonał oficjalnego otwarcia X Dni Ostrowi Mazowieckiej i II Dni Ziemi Ostrowskiej.
Na początku uroczystości Burmistrz Miasta w imieniu władz miasta Brembate di Sopra wręczył stypendia włoskie dla najlepszych absolwentów ostrowskich gimnazjów, a byli nimi: Karolina Bubrowiecka, Joanna Kulesza, Aleksandra Rzuczkowska, Katarzyna Gryczon. Dyplomy lidera społeczności lokalnej z rąk Burmistrza Miasta otrzymali: Młodzieżowa Rada Miasta oraz Pani Ilona Plewniaka – koordynator i Klaudia Dąbkowska – Przewodnicząca, a także Aneta Dulkowska, Aneta Szulkowska, Katarzyna Kolasińska – Prezes Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych ,,PRZYSTAŃ” oraz przedstawicielki Klubu Kolorowej Nitki - Teresa Skalik i Ewa Zecer. Za osiągnięcia w nauce Dyplomy Burmistrza Miasta otrzymali: Olga Gajewska, Dominika Qarashouli, Katarzyna Kacpura, Maria Jarząbek, Sebastian Brejnak, Oscar Tenace, Zuzanna Wańczyk, Justyna Selwon, Aleksandra Bek, Katarzyna Reluga, Michał Bączyk; za osiągnięcia w kulturze Dyplomy Burmistrza Miasta otrzymali: Andrzej Sikora, Kinga Goca oraz Zespół ,, Banda Retro”; za osiągnięcia w sporcie Dyplomy Burmistrza Miasta otrzymali: Ludowy Klub Sportowy OSTROWIANKA - Małgorzata Zyśk i Dominik Wasil, BOXING TEAM - Adam Jagielski i Jarosław Kempisty, KS OSTROVIA - Arkadiusz Ciach, Patryk Gromek, Paweł Wiśniewski, Tomasz Grądzki, Mateusz Malec, Mateusz Andrzejczyk, Mateusz Cieśla, Maciej Zawadzki, Przemysław Brzostek, Patryk Kacprzyk, Marcin Modzelewski, UOLKA Sekcja Podnoszenia Ciężarów - Milena Kruczyńska, Kinga Kaczmarczyk, Dominik Mikołajczyk, Magdalena Pędzich, Marek Sikorski, Anna Krystman, Anna Grala, UOLKA Sekcja Lekkiej Atletyki - Krzysztof Żebrowski, Angelika Wardaszka, Magdalena Dębińska, Ilona Cholewińska, Kinga Pazik, Karol Baran, Mateusz Figiel, Tobiasz Orzech, KARATE KYOUKUSHINKAI - Maciej Laskowski, Maria Jasko, Karol Kuczyński, Mikołaj Radgowski, Michał Bołtryk, Katarzyna Komar, Marek Nowak, Malwina Laskowska, Michalina Chrobot, Ewa Zarzycka, Wiktoria Baranowska,  OSTROWSKI UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY (tenis stołowy) - Patryk Równy, Piotr Ogrodnik, Karol Gałązka, Konrad Fidura, Ostrowski Klub Koszykówki „SOKÓŁ”- Artur Zadroga, Grzegorz Helcbergiel, Przemysław Gadaliński, Paweł Skarpetowski, Krzysztof Szymański, Piotr Barszcz, Paweł Mazurek, Grzegorz Szydło, Radosław Suwalski, Bartłomiej Pieńkowski, Łukasz Ryfa, Arkadiusz Spinek, Mateusz Zaręba, Radosław Zaręba, Jacek Zawłocki. Po raz pierwszy wręczono również dyplom uznania za przekaz społeczny dla Telewizji ,,AMAZING”   Ostrów Mazowiecka, który odebrał Pan Krzysztof Waracki. Ponadto wyróżnienia Burmistrza Miasta otrzymali Katarzyna Kolasińska – Kierownik Środowiskowego Domu Samopomocy w Ostrowi Mazowieckiej, Elżbieta Chojnacka- Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej, Regina Pałaszewska – p.o. Dyrektora Miejskiego Domu Kultury, Beata Rewkowska – Naczelnik Wydziału Organizacyjnego  Urzędu Miasta, Artur Kołodziej – inspektor ds. informatyki w Urzędzie Miasta, Michał Duda- podinspektor ds. informatyki w Urzędzie Miasta. W trakcie wręczania nagród odbyły się prezentacje Miejskiego Domu Kultury i na scenie wystąpili:   Kinga Goca, Weronika Tułowiecka, Kamila Drząszcz, Julia Sztandera, grupy taneczne Mały Pstryk i Zament.
Burmistrz W. Krzyżanowski, Pierwszy Zastępca Burmistrza D. Janusz oraz dyrektor MOSiR W. Konarzewski wręczyli puchary  i dyplomy na zakończenie XVIII Ostrowskiej Olimpiady Młodzieży i XII Miejskiej Gimnazjady. Po wręczeniu nagród Przewodnicząca Rady Miasta H. Sasinowska oficjalnie zakończyła uroczysta sesję.Tradycyjnie w sobotę można było również udać się na Mazowiecki Jarmark Księżnej Anny, gdzie można było zobaczyć kiermaszem sztuki ludowej i rękodzieła artystycznego, a także ekspozycje promocyjne ostrowskich szkół. Każdy mógł kupić starocia, bibeloty, produkty regionalne jak pyszny miód, chleb czy wędliny, ekspozycję banków, ostrowskich firm,, wędkarzy, itp. Była również możliwość biesiadowania i upieczenia kiełbasek przy ognisku zorganizowanym przez Drużynę Harcerską "Pogodni" ze Szkoły Podstawowej nr 1 pod czujnym okiem phm Grażyny Dudy. Po sesji mogliśmy podziwiać występy zespołów ludowych Ziemi Ostrowskiej w tym: nasz ostrowski „Banda Retro” oraz „Jarzębina” z Broku i „Małkinianka” z Małkini Górnej. Z niezwykłą i niespodziewaną frekwencją rozpoczął się XI Festiwal Kulturalny Przedszkolaków dostarczając wszystkim wielu emocji. Późnym popołudniem zaprezentowały się Społeczna Szkoła Muzyczna I stopnia oraz zespoły ADHD i KASYNO. O godz. 21 – szej zagrał dla tłumnie, mimo niesprzyjającej pogody, przybyłych mieszkańców Ostrowi zespół SUMPTUASTIC – gwiazda wieczoru. Do późnych godzin nocnych można było bawić się na dyskotece „Sounds City” , która prowadził DJ Rava & HXD.
 
Mszą św. w kościele pw. WNMP w intencji miasta i mieszkańców rozpoczął się kolejny dzień naszych Dni Miasta. W niedzielne popołudnie jednym z przystanków wyścigu samochodów elektrycznych Tallinn – Monte Carlo była Ostrów Mazowiecka. Nieco wcześniej niż planowano powitaliśmy pierwszy z samochodów. Każdy mógł z bliska obejrzeć samochody  i zrobić zdjęcie. Jeden z nich  zaprezentował bezgłośne przyspieszenie do 100 km/h w 3 sekundy. Przedstawiciele wyścigu Pan Jüri Tamm – Dyrektor Wyścigu oraz baron Federico Bianchi – Wicedyrektor wyścigu przekazali na ręce Burmistrza Miasta Władysława Krzyżanowskiego szczególne życzenia od Burmistrza Tallinna Edgara Savisaar wraz ze wspaniałym upominkiem w postaci panoramy miasta Tallinn. Dla uczestników wyścigu wręczono nagrody przygotowane przez organizatorów oraz przez Urząd Miasta Ostrów Mazowiecka. Celem wyścigu jest przede wszystkim promowanie używania przyjaznych ochronie środowiska środków transportu oraz rozwijanie naturalnego i przyjaznego transportu.         
W godzinach nocnych mogliśmy podziwiać Misterium nocy świętojańskiej „Tam na góre ogień gore” w reżyserii Sławomira Konarzewskiego i wykonaniu aktorów z ostrowskiej grupy teatralnej "Rzeczpospolita Apostolska. Spektakl przybliżył licznie zgromadzonym widzom zwyczaje świętojańskie mazowieckiej wsi i nawiązywał do dziedzictwa kulturowego mieszkańców północnego Mazowsza.
X Dni Ostrowi Mazowieckiej i II Dni Ziemi Ostrowskiej zakończyliśmy pożegnaniem wyścigu samochodów elektrycznych ładujących się przez całą noc przed ostrowskim ratuszem. Po pożegnaniu przez Burmistrza Miasta samochody wyruszyły w kolejny etap wyścigu.
 
Władze miasta dziękują sponsorom Dni Ostrowi – firmom:  Spółdzielnia Rolniczo - Handlowa ROLNIK, Przedsiębiorstwo Drogowo- Budowlane SCAN-ROAD Józef Piersa, Zespół Młynów Jelonki, KEFAL Kempisty Sp. jawna, Janusz Pawłowski ROLSTAL, Bank Spółdzielczy w Ostrowi Mazowieckiej , PPHUT DŁUGPOL Ryszard Długołęcki, Pośrednictwo Ubezpieczeniowe Mirosław Helcbergiel Uniqa SA, Stowarzyszenie Przewoźników Krajowych i Międzynarodowych oraz Spedytorów Ziemi Ostrowskiej, OGROBUD Ireneusz Szymański, Cukiernia Burkiewicz Marek Burkiewicz Karol Sawczuk-Burkiewicz, REN-MAR Rostek Sp. jawna.(PM)
 
 
 

 

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura