Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Wspólna uroczystość w Pecynce

10.09.201215:44

Małgorzata

Po raz pierwszy od wielu lat wspólne obchody bitwy pod Pecynką, zorganizowane przez Miasto Ostrów Mazowiecka i Gminę Długosiodło.

 

Oddzielna organizacja uroczystości pecyńskich od wielu lat była przedmiotem dyskusji i krytyki, począwszy od środowisk kombatanckich, poprzez samorządowe, na młodzieżowych stowarzyszeniach skończywszy. Gmina Długosiodło, na której terenie leży Pecynka, zwyczajowo organizuje swe obchody we wrześniu tak, by jak najszersza reprezentacja społeczna mogła w nich wziąć udział. Szczególny nacisk położono  w tym przypadku na obecność młodzieży szkolnej,  dla której jest to zawsze ważna lekcja historii i która w końcu, w pewnym sensie „odziedziczy” obowiązki związane z organizacją tego rodzaju uroczystości .
Delegacje z Ostrowi Mazowieckiej natomiast, hołdując historycznej dacie bitwy pod Pecynką, od lat odwiedzały miejsca pamięci właśnie 31 sierpnia. Tam, zawsze w obecności pocztów sztandarowych organizacji kombatanckich oraz zaproszonych gości składano kwiaty i zapalano znicze upamiętniające bohaterstwo poległych żołnierzy. Bitwę, w której ramię w ramię walczyli i ginęli obywatele zarówno Długosiodła jak Ostrowi oraz oczywiście innych miejscowości.   
Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Władysław Krzyżanowski wraz z Wójtem Gminy Długosiodło Stanisławem Jastrzębskim uzgodnili, że obchody 68. Rocznicy bitwy pod Pecynką, w roku 2012 będą zorganizowane wspólnie.
 
Na delegację ostrowską, w pecyńskim lesie czekali uczestnicy Rowerowego Rajdu Pamięci Ofiar Pecynki, którzy w ten specjalny sposób postanowili uczcić uroczystości. Na czele Rajdu, jako jego organizator i animator ruchu rowerowego w Ostrowi, stanął Pan Jan Sikora. Rowerzyści uczestniczący w Rajdzie, w hołdzie ofiarom Bitwy pod Pecynką przejechali tego dnia ponad 60 km, będąc jednocześnie ciekawym, ostrowskim akcentem tegorocznych obchodów
09.09.2012r. w Miejscach Pamięci Narodowej  oddawaliśmy wspólny hołd Żołnierzom i Partyzantom Pecynki. Uroczystości – co było przyczyną częstych komentarzy zebranych - przeszły oczekiwania wszystkich zarówno pod względem frekwencji (ok. 500 osób) jak i uroczystej oprawy, a nawet pięknej pogody! Pragnąc podkreślić typowo żołnierski charakter Święta, organizatorzy zadbali o tradycyjną aprowizację w postaci kuchni polowej pełnej wojskowej grochówki.
Po uroczystym oddaniu honorów, przywitaniu licznie zebranych gości, złożeniu kwiatów, zapaleniu zniczy i krótkiej modlitwie, głos zabrali Wójt Gminy Długosiodło  Stanisław Jastrzębski oraz Burmistrz Miasta Ostrów Mazowiecka Władysław Krzyżanowski nagrodzony brawami w momencie podkreślenia wagi międzygminnej współpracy i zaangażowania przez Wójta  Jastrzębskiego  w organizację wspólnych obchodów licznej reprezentacji młodzieży:
 
PRZEMÓWIENIE
z okazji obchodów 68 rocznicy bitwy pod Pecynką
09.09.2012r.
Szanowny Panie Stanisławie Jastrzębski, gospodarzu i włodarzu tej ziemi. Czcigodny księże kanoniku, proboszczu parafii, która w swej jurysdykcji ma społeczność tej ziemi,  drodzy kombatanci panie i Panowie oficerowie Leśnicy, poczty sztandarowe a także, spinając klamrą- zwracam się do młodzieży i dzieci.  Szacunek i pamięć zmarłym poprzez kapłana, przed dwoma kwadransami oddaliśmy. Idąc za przykładem Pana Wójta – chcę pokłonić się przed seniorami, kombatantami. To Wy broniliście i ginęliście za ojczyznę.
68 lat minęło od bitwy pod Pecynką. To - z naszego ziemskiego punktu widzenia - szmat czasu, a ludzka pamięć niestety bywa zawodną i niekiedy doniosłe wydarzenia, ważne daty oraz wspaniali, warci wspomnień ludzie rozmywają się w jej zakamarkach.
Cóż zatem sprawia, że każdego roku, tutaj, w miejscu męczeństwa i przelanej polskiej krwi zbieramy się tak licznie, bez względu na wiek, przekonania i światopogląd? Co sprawia, że w takich miejscach upadają społeczne podziały, giną sztucznie stawiane granice, nikną różnice między nami? A przynajmniej tak powinno być.
Odpowiedzią jest Polska. Szacunek i pielęgnacja tożsamości narodowej.
Bycie Polakiem znającym swe korzenie, wrośnięte w ziemie takie jak Pecyńska, ale  i Katyńska i każda, gdzie wsiąkła krew obrońców matki Ojczyzny. 
Stojąc tu dzisiaj, jako burmistrz Ostrowi Mazowieckiej mam poczucie, że nasze miasto podejmując się wspólnej z Długosiodłem i Warszawą organizacji obchodów rocznicy Bitwy pod Pecynką, w końcu , po latach spełnia swą honorową powinność będącą jednocześnie swoistym zobowiązaniem wobec poległych tu żołnierzy. W takich miejscach powinno się być razem. W tej krwawej bitwie, gdzie Polacy, żołnierze Armii Krajowej zmusili do wycofania się wielokrotnie przeważające i lepiej wyposażone siły wroga brali też przecież udział obywatele Ostrowi Mazowieckiej i ludzie blisko z Nią związani.  Ppor. Alfred Wieczorek   ps. „Tatar” – jeden z architektów działań , strateg, , wybitny oficer i bohaterski żołnierz Pecynki był przecież pracownikiem ostrowskiego magistratu, czyli obecnego Ratusza Miejskiego! Tę właśnie pamięć o bohaterach, zawartą w takich – umykających często wraz     z upływem lat – szczegółach trzeba chronić i wzmacniać najbardziej. 
Jak wspominałem – niezmiernie cieszy mnie widok młodzieży, tak licznie tu zgromadzonej.
- Panie Wójcie, gratulacje! To jest niezwykła, najpiękniejsza lekcja historii. Wiele godzin nauczania nie wpłynęłoby tak na przekonania młodzieży jak ta krótka w sumie uroczystość. Brawa pedagogom! Brawa Panu Wójtowi! (Burzliwe oklaski)
To bardzo dobrze, że jesteście tu dziś z nami tak samo jak ostrowscy harcerze wraz z prężną Młodzieżową Radą Miasta. Albowiem, jak wspominał Pan Wójt nie ma przyszłości bez przeszłości! Młode pokolenie , czerpiące naukę z miejsc pamięci narodowej takich jak Pecynka, jest przyszłością świadomej historycznie Polski!  Strach pomyśleć, co byłoby w przypadku, gdyby decydujący głos w tym kraju mieli kiedyś ludzie, którzy o tradycję i obyczaj nie dbają. To młodzież w końcu przejmie ster.To młodzież będzie dbała o mogiły przodków i bohaterów, a także nasze!  To wy – którzy dzisiaj w tym miejscu składacie kwiaty i palicie znicze w imieniu swoich koleżanek i kolegów z podwórka i  szkoły – jesteście gwarantem przetrwania pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, o partyzantach, o całym „Opoczniku” o „Brzeskim”, „Tatarze”, „Sasie”, „Luśni”,  „Wrońskim”, „Miernickim” i wielu innych nie mniej doniosłych postaciach, miejscach oraz wydarzeniach. Wasza dzisiejsza obecność pozwoli spokojnie zasnąć niejednemu żołnierzowi, obawiającemu się, kto w razie Jego „powołania na niebieskie manewry” będzie dbał o pomniki? Kto będzie dbał o Sztandar?
W imieniu swoim, wszystkich współpracowników oraz społeczeństwa miasta Ostrów Mazowiecka – dziękuję Wam właśnie za to, że hołd poległym tu bohaterom składamy dzisiaj razem. Dziękuję, że mogłem z Panem Wójtem i innymi podmiotami zorganizować to piękne i ważne Święto. Dzień dzisiejszy pozostanie na zawsze w naszej pamięci.
 
Po wysłuchaniu przemówień gospodarzy uroczystości, nastąpiły mowy żołnierzy Armii Krajowej, którzy uczestniczyli w bitwie, wystąpienia młodzieży szkolnej, której bardzo duża reprezentacja uświetniła tegoroczne obchody oraz wystąpienia przedstawicieli przybyłych do Pecynki organizacji.
Uroczystości w Pecynce, choć do tej pory odbywały się w atmosferze niezdrowego sporu, który decydował o ich rozdzielności nabrały w tym roku zupełnie innego, bo masowego charakteru. Niespotykanie duża liczba obecnych osób świadczy o tym, że wszyscy w głębi duszy chcieli tak obchodzić to bardzo ważne, patriotyczne Święto. Miejmy więc nadzieję, że w roku przyszłym współpraca między Miastem Ostrów Mazowiecka i Gminą Długosiodło przyniesie jeszcze lepsze rezultaty. Swą wdzięczność bohaterom, którzy oddali pod Pecynką życie, byśmy mogli dzisiaj mówić w języku ojczystym możemy i powinniśmy wyrażać w taki właśnie sposób.
 
 Pod adresem Burmistrza Ostrowi Mazowieckiej Władysława Krzyżanowskiego i Wójta Gminy Długosiodło Stanisława Jastrzębskiego wypowiedziano wiele ciepłych słów, pozytywnych komentarzy oraz pochwał za taką formułę organizacji obchodów. Co najważniejsze, autorami podziękowań byli ludzie, dzięki którym i dla których spotkaliśmy się w pecyńskim lesie dziewiątego września – czyli kombatanci oraz Ich rodziny. Wszystkiemu przypatrywali się uczestnicy ostrowskiej Młodzieżowej Rady Miasta, harcerze i uczniowie, którzy w zamyśle organizatorów mają czerpać z takich spotkań zarówno wiedzę, jak i wzorce szacunku dla tradycji, patriotyzmu i osób starszych.
Po ciekawej, obfitującej w moc wzruszeń części oficjalnej, uczestnicy uroczystości mogli posilić się wspomnianą żołnierską grochówką. Było przy tej okazji wiele uśmiechu i wspomnień, gdyż ludzie starsi, pamiętający rzeczy straszne i zarazem wielkie, mając po swojej stronie perspektywę wielu przeżytych lat – potrafią o historii opowiadać w sposób spokojny i ciekawy. Za wybitny przykład niech posłuży Ryszard Ejchelkrautl, prowadzący w Miejskiej Bibliotece Publicznej niebywale ciekawe, pasjonujące gawędy, który także zaszczycił uroczystości swoją obecnością.
 
Za udział, zaangażowanie i uświetnienie Uroczystych Obchodów 68. Rocznicy Akcji „Burza i Bitwy Pod Pecynką, Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski składa podziękowania ostrowskim uczestnikom: Hannie Sasinowskiej - Przewodniczącej Rady Miasta, ppłk Grzegorzowi Świderskiemu i st. chor. Sławomirowi Jastrzębskiemu z 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie, Bogumiłowi Brzózce - Prezesowi Towarzystwa Przyjaciół Komorowa i byłemu Staroście powiatu ostrowskiego, Czesławowi Parysowi - Prezesowi Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych, mjr. rez. Wiesławowi Wiśniewskiemu – Prezesowi Zarządu Koła Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej w Ostrowi Mazowieckiej, kombatantom: Sabinie Skrzecz, Józefie Kacpurze, Stanisławowi Skłodowskiemu, Leopoldowi Rydzewskiemu, Henrykowi Głuszcz, Stanisławowi Ponichtera, Zbigniewowi Parysowi, Arkadiuszowi Gruszczyńskiemu, Józefowi Zawisza, Kazimierzowi Paluch, Elżbiecie Pałce, Ryszardowi Ejchelkraut – Prezesowi Koła Przyjaciół Szkoły Podchorążych Piechoty w Komorowie, przedstawicielom Młodzieżowej Rady Miasta , druhnie Grażynie Duda i 29. Drużynie Harcerzy „Pogodni” ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Ostrowi Mazowieckiej. (PM)
 
 

 

 

 

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura