Biegliśmy dla Integracji
09.10.201210:30
Katarzyna
"Jesteśmy zdolni do wielkich rzeczy jeżeli nie pozwolimy, by pokonał nas lęk przed własną słabością" Jan Paweł II
Środowiskowy Dom Samopomocy to instytucja inna niż wszystkie. Trwające od lat usilne poszukiwania formuły najpełniej integrującej środowisko osób niepełnosprawnych intelektualnie z otoczeniem przyniosły jeden konkretny efekt. Objawił się on w postaci przekonania, że prelekcje i wykłady, kampanie informacyjne o zasięgu lokalnym, wojewódzkim, krajowym a nawet międzynarodowym nigdy nie będą tak skuteczne jak pokazanie na konkretnych przykładach możliwości tych ludzi.
W Ostrowi Mazowieckiej idea ta znajduje odzwierciedlenie w organizowanym corocznie wczesną jesienią Biegu Integracyjnym, gdzie podopieczni ŚDS mogą zaprezentować swe umiejętności artystyczne i sportowe na równi z osobami w pełni sprawnymi. To skoordynowane działanie kultury i sportu na rzecz integracji zdaje się najbardziej przekonywać społeczeństwo, że podopieczni ŚDS mogą wykazywać aktywność na różnych płaszczyznach tak samo dobrze, a niekiedy nawet lepiej od osób zdrowych.
W tym roku Bieg Integracyjny – prócz wyjątkowo licznie zebranych uczestników i kibiców - swą obecnością uświetnili: Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski, Przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska , Pierwszy Zastępca Burmistrza Danuta Janusz oraz szereg Dyrektorów i Kierowników miejskich placówek oświatowych i jednostek organizacyjnych. Ukazali tym samym jak doniosłą w wymiarze społecznym jest dla Nich misja integracji.
W Niedzielę 07.10.2012r. o godzinie 1100, na prośbę organizatora, Kierownika ŚDS Katarzyny Kolasińskiej uroczystego otwarcia Biegu dokonał Burmistrz Władysław Krzyżanowski, który nie szczędził wielu ciepłych słów dla tej inicjatywy oraz dla podopiecznych i organizatorów.
Kolejnym punktem programu były występy artystyczne podopiecznych ostrowskiej placówki oraz zespołu ZAMENT – chluby miejscowego MDK, co doskonale wpisało się w ideę integracyjną, gdyż wszyscy wykonawcy zespołowi i soliści otrzymali takie same, gromkie brawa. Wszyscy artyści, występujący tego dnia w hali MOSiR przy ul. Warchalskiego na takowe brawa zasłużyli.
Po zakończeniu robiącej niemałe wrażenie części artystycznej, wszystkich zaproszono do właściwego Biegu Integracyjnego. Na starcie bieżni ostrowskiego stadionu ustawiło się wielu młodszych i starszych zawodników. Wystrzałem z pistoletu, używanego w profesjonalnych i wyczynowych zawodach Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski dał znak do startu. Nie grały roli wiek, płeć, czy stan zdrowia. Nie grały roli zajęte miejsca, gdyż nie taka jest idea Biegu. Wszyscy uczestnicy uhonorowani zostali medalami wręczanymi przez Burmistrza Krzyżanowskiego, Pierwszego Zastępcę Burmistrza Danutę Janusz, Przewodniczącą Rady Miasta Hannę Sasinowską, Radną Marię Bębenek, gospodarza obiektu Dyrektora MOSiR Waldemara Konarzewskiego oraz Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej Elżbieta Chojnacka.Tak właśnie, w sposób godny podziwu i naśladowania realizowała się idea integracji naszego ŚDS. W tym miejscu warto wspomnieć, że aby jeszcze dobitniej podkreślić przesłanie wydarzenia, Bieg zamykali czynni sportowcy - piłkarze MKS Ostrovia. Wyrazy uznania należą się także obecnym na imprezie Dyrektorom oraz nauczycielom miejskich szkół, którzy skutecznie wyselekcjonowali spośród uczniów chętną do Biegu, dużą grupę młodzieży.
Przez cały czas trwania imprezy można było podziwiać a nawet nabyć za symboliczne kwoty prace artystyczno rzemieślnicze wychowanków Domu oraz uczniów szkół z terenu Ostrowi Mazowieckiej, wystawione i prezentowane na specjalnie przygotowanej ekspozycji. Można też było spróbować pysznych ciast wypieku własnego oraz skorzystać z poczęstunku przygotowanego dla uczestników i gości tegorocznego Biegu.
Formuła integracji społecznej osób niepełnosprawnych wypracowana i udoskonalana w Ostrowi Mazowieckiej od lat, nabrała w tym roku wyjątkowej dynamiki. Niebagatelne znaczenie miała przy tym frekwencja uczestników i gości. Na szczególne uznanie zasługuje postawa Władz Miasta, które czynnie uczestnicząc w całym przebiegu tego doniosłego wydarzenia pokazali, że dobry przykład zawsze powinien iść od góry.