Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Narodowe Święto Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej

13.11.201215:33

Małgorzata

Patriotycznie, artystycznie, ekologicznie, sportowo i tanecznie obchodziliśmy 11-go Listopada.

 

Patriotycznie, artystycznie, ekologicznie, sportowo i tanecznie obchodziliśmy 11-go Listopada.
 
Chlubną tradycją Ostrowi Mazowieckiej stają się organizowane w ramach obchodów Święta Niepodległości, zintegrowane i angażujące możliwie dużą reprezentację mieszkańców wydarzenia i imprezy. Staraniem Burmistrza Miasta Władysława Krzyżanowskiego oraz szeregu aktywnie działających jednostek organizacyjnych nasze miasto przez cały weekend tętniło życiem dając świadectwo przywiązania do tradycji narodowej.
 
W piątkowe popołudnie, 9 listopada o godzinie 1700 mogliśmy wysłuchać koncertu „Okruchy Historii”, który specjalnie, z okazji obchodów naszego wielkiego Narodowego Święta, Burmistrz wraz z Miejską Biblioteką Publiczną zorganizowali w sali konferencyjnej ratusza. Przez blisko 90 minut Artyści wprowadzali podniosły, patriotyczny nastrój wśród licznie zgromadzonych na sali mieszkańców, którzy usłyszeli zarówno tradycyjne pieśni i piosenki wojskowe takie jak „Bywaj dziewczę zdrowe” czy „Rozkwitały pąki białych róż”, jak i tchnące liryką nawiązującą do tematyki koncertu aranżacje szlagierów wielkich wykonawców. Zmysł estetyczny zebranych słuchaczy pieściły np. „Biały Krzyż” z repertuaru Czerwonych Gitar, „Wolność” nieodżałowanego Marka Grechuty, „Modlitwa” wielkiego Bułata Okudżawy czy zagrany na bis i wspólnie zaśpiewany kultowy song Leonarda Cohena „Dance me to the end of love” tłumaczony jako „Tęsknij za kolejnym dniem”. Po koncercie, gospodarskim zwyczajem Burmistrz Krzyżanowski zaprosił wszystkich na skromny poczęstunek, podczas którego żywo komentowano wysoki poziom artystyczny koncertu ale także zwracano uwagę na niespotykaną dotąd liczbę imprez towarzyszących Świętu Niepodległości w Ostrowi.
 
Sobota, 10 listopada przywitała nas piękną, wymarzoną wprost dla imprez plenerowych, słoneczną pogodą. O godzinie 1200 gościliśmy przed ratuszem miejskim Panią Prezes Radia Dla Ciebie Jolantę Kaczmarek wraz z ekipą dziennikarzy i przedstawicielami Fundacji Fabryka Tlenu. Spotkaliśmy się tam, by w ramach akcji „Sadzenie drzew na Mazowszu” rozdać mieszkańcom 1000 sadzonek drzew. W tym pożytecznym, wielce pouczającym happeningu, oprócz tłumnie zebranych mieszkańców czynnie uczestniczyli: Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski, Pierwszy Zastępca Burmistrza Danuta Janusz, Przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska oraz Radna Maria Bębenek, którzy wraz z Panią Magdaleną Grochowską – wyłonioną w drodze konkursu antenowego ostrowską słuchaczką, sadzili przy ratuszu jarzębiny i jabłonie. Przez cały czas trwania akcji rozdawania sadzonek i sadzenia drzew aktywiści z „Fabryki Tlenu” prowadzili dla zebranych „Eko-lekcję”, której towarzyszyły tematyczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami. Widocznym od razu efektem wydarzenia, był piękny widok mieszkańców, którzy z sadzonkami świerków i sosen opatrzonymi „firmowymi” wstążkami RDC, szli we własnym zakresie i według własnego pomysłu „zazielenić” Ostrów Mazowiecką.

W sobotę, o godzinie 1300 rozpoczął się II Maraton Fitness – także odbywający się w ramach obchodów Święta Niepodległości. Przez blisko 4 godziny jego uczestnicy zmagali się z wytrzymałością własnych organizmów pod czujnym okiem instruktorów prowadzących maraton. Około godziny 18, zmęczeni ale szczęśliwi i uśmiechnięci ostrowscy maratończycy fitness odebrali z rąk Władz Miasta oraz Dyrekcji MOSiR nagrody w 5 kategoriach: Latino Aerobic, Step, Zumba, Dance Aerobic i Streching. Dodatkową kategorią, której po prostu nie mogło zabraknąć były wyróżnienia za wdzięk, którego w istocie żadnej z uczestniczek i uczestników II Maratonu Fitness nie brakowało.
Niedzielny poranek 11 listopada powitał nas słońcem, co sięgając pamięcią wstecz, nie było zbyt często spotykanym zjawiskiem. Ostrów Mazowiecka bieliła i czerwieniła się od barw narodowych, eksponowanych od rana na ulicach miasta, w urzędach, a także na prywatnych posesjach oraz w oknach i na balkonach mieszkań.
O godzinie 900 , Doradca Burmistrza ds. Budowy  Tras i Ścieżek Rowerowych w Mieście p. Jan Sikora wraz ze zgromadzonymi wokół siebie pasjonatami jazdy rowerem wyruszyli do Broku, by tam w imieniu mieszkańców oraz władz Ostrowi Mazowieckiej złożyć kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego.
W tym czasie Burmistrz Władysław Krzyżanowski uczestniczył już w Uroczystościach z okazji Narodowego Święta Niepodległości organizowanych przez położony w pobliskim Komorowie Garnizon Wojska Polskiego. Po uroczystej mszy świętej, która odbyła się w kościele garnizonowym pw. Św Jozafata, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego. Zebrani byli świadkami podkreślających żołnierski charakter Święta salw honorowych oraz mogli podziwiać defiladę wojskową, organizowaną w Komorowie co roku z okazji Dnia Niepodległości.

Zbliżająca się godzina 1100 zwiastowała rychłe rozpoczęcie oficjalnych obchodów Święta Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej, których pierwszym punktem była msza święta za Ojczyznę w kościele pw. Wniebowzięcia NMP. Wśród sztandarów i kwiatów, w świątyni wypełnionej wiernymi patriotycznej tradycji obywatelami miasta, piękną i mądrą homilię wygłosił proboszcz parafii, ksiądz prałat dr Jan Okuła. Mszę za Ojczyznę uświetniła piękną oprawą muzyczną Młodzieżowa Orkiestra Dęta pod batutą kapelmistrza p. Sławomira Gąglewskiego.
Po zakończonym nabożeństwie uroczystości przeniosły się na sąsiadujący z kościołem Plac Wolności. We wzniosłej atmosferze, mieszkańcy oraz licznie zgromadzone delegacje wysłuchały Hymnu Narodowego w wykonaniu wspomnianej orkiestry oraz przemówienia Burmistrza Miasta, który tradycyjnie już 11-go listopada dzieli się swą patriotyczną refleksją z zebranymi na placu uczestnikami uroczystości.
 
Pod „Dębem Wolności”, świętując 94. rocznicę odzyskania niepodległości, kwiaty złożyły delegacje organizacji kombatanckich, samorządu i jednostek organizacyjnych oraz spółek skarbu miasta z Burmistrzem Władysławem Krzyżanowskim na czele, samorządy powiatu i gminy, dowództwo 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego w Komorowie z płk. Ryszardem Kołaczem, a także szereg delegacji urzędów, partii politycznych, stowarzyszeń, organizacji, firm i przedsiębiorstw funkcjonujących na naszym terenie.

Tymczasem przy ul. H. Trębickiego pracownicy Miejskiego Domu Kultury i Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji przygotowywali się do kolejnych imprez towarzyszących, wieńczących ostrowskie, trzydniowe obchody Święta Niepodległości.
Od godziny 1100 w hali MOSiR odbywały się Festiwalowe Przesłuchania Konkursowe XII Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca „Wirujący Krąg”, mające zakończyć się ok. godziny 17 Uroczystym Koncertem Finałowym.
Także o godzinie 1100 , na sygnał Burmistrza Władysława Krzyżanowskiego wystartował Rodzinny Bieg Niepodległości, gdzie na dystansie 1500m., biegnąc ulicami: Trębickiego, Broniewskiego, Krótką, Mieczkowskiego, Fryczego, i zataczając koło ulicami – Broniewskiego, Parkową i Trębickiego zmagali się nasi rodzimi amatorzy biegów przełajowych.
 
W blasku i cieple rozpalonych specjalnie na tę okazję ognisk, odbywał się plenerowy (!) Otwarty Dzień Tańca ZUMBA.
 
Kolejnym chlubnym akcentem położonym przez rowerzystów p. Jana Sikory był zorganizowany Cross Kolarski, w którym dzielnie walczyli uczestnicy zmagający się z wyzwaniami kolarstwa terenowego.
Wielką Galą Koncertu Finałowego XII Ogólnopolskiego Festiwalu Tańca „Wirujący Krąg”, który wspaniałym, Chopinowskim akcentem rozpoczął wybitny ostrowski pianista p. Andrzej Sikora zaczęliśmy zbliżać się ku końcowi obchodów Narodowego Dnia Niepodległości w Ostrowi Mazowieckiej. W tym roku organizowany przez nasz MDK Festiwal gościł wielu wykonawców spoza terenu nie tylko miasta czy powiatu, lecz także z najdalszych zakątków Polski. Mieliśmy więc okazję podziwiać roztańczoną młodzież miast takich jak: Rzeszów, Warszawa, Węgrów, Ostrołęka, Ciechanów i Białystok, którą podczas Koncertu Finałowego serdecznie witał Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski. Wzbudzające euforię i zachwyt publiczności finałowe popisy taneczne zespołów w różnych kategoriach wiekowych po raz kolejny utwierdziły organizatorów w przekonaniu o wielkiej potrzebie kontynuowania tej jedynej w swoim rodzaju kulturalnej tradycji miasta.
 
Za wielką pracę i potężny wkład merytoryczny w organizację pierwszych tak lokalnie skonsolidowanych i zintegrowanych obchodów Narodowego Święta Niepodległości, wyrazy wdzięczności należą się:
 - Samorządowi i Władzom Miasta z Przewodniczącą Rady Miasta Hanną Sasinowską, Burmistrzem Miasta Władysławem Krzyżanowskim, Pierwszym Zastępcą Burmistrza Danutą Janusz oraz Sekretarzem Miasta Tadeuszem Legackim.
 - Niezawodnym pracownikom MDK, z Dyrektorem Jackiem Kalinowskim na czele
 - Nieustającym w wysiłkach pod okiem Dyrektora Waldemara Konarzewskiego pracownikom MOSiR
 - Pracownikom ZGK, którzy z wielkim udziałem Prezesa Kazimierza Zacharskiego dbali o techniczne zabezpieczenie uroczystości oraz imprez
 - Prezesowi TBS Mirosławowi Przastkowi wraz z pracownikami,  angażującemu wspólnoty mieszkaniowe w akcję sadzenia drzew i biało czerwony wystrój podległych budynków
 - Młodzieżowej Orkiestrze Dętej pod batutą Sławomira Gąglewskiego  
 - Wielu" niewidzialnym i niesłyszalnym" stanowiącym niejednokrotnie fundament i spoinę tego rodzaju organizacyjnie nowatorskich przedsięwzięć.