Inauguracja Obchodów 150. Rocznicy Powstania Styczniowego
23.01.201312:56
Małgorzata
Inauguracja obchodów „Roku Powstania Styczniowego” w naszym mieście, odbyła się w niedzielę 20 stycznia br.
Uchwałą Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 3 sierpnia 2012, rok 2013 ustanowiony został „Rokiem Powstania Styczniowego”. To najdłuższe, bo trwające prawie dwa lata Powstanie Narodowe wybuchło 150 lat temu, odcisnąwszy swe bohaterskie ale i tragiczne piętno na naszym mieście i jego okolicach. Świadczą o tym miejsca pamięci pod postacią krzyży, stawianych w miejscach potyczek oraz kaźni powstańców, mogiły powstańcze na ostrowskim cmentarzu parafialnym a także upamiętnione dla potomnych miejsca bitew np. pod Stokiem czy Nagoszewem.
Inauguracja obchodów „Roku Powstania Styczniowego” w naszym mieście, na ziemi ostrowskiej odbyła się w niedzielę 20 stycznia w Ostrowi Mazowieckiej z inicjatywy Burmistrza Władysława Krzyżanowskiego. Pierwszym miejscem, w którym złożyliśmy Hołd Powstańcom Styczniowym był krzyż u zbiegu ulic 63 Roku i Warszawskiej, poświęcony poległym i pomordowanym w tym miejscu Powstańcom. Tam też padły ważne słowa wygłoszone przez P. Ryszarda Ejchelkraut, o doniosłej dla naszego miasta chwili, gdy oto po raz pierwszy zdecydowano się na oficjalne i tak uroczyste obchody wydarzeń styczniowych. Po zapaleniu symbolicznych zniczy, wiązanki kwiatów złożyli: Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski, Przewodnicząca Rady Miasta Hanna Sasinowska, przedstawiciele uczestniczącej w uroczystościach Młodzieżowej Rady Miasta oraz harcerze z 29 Drużyny Harcerskiej „Pogodni”.
O godzinie 9.00 wystartował spod Ratusza też rowerowy „Rajd Pamięci Bohaterów Powstania Styczniowego”, którego uczestnicy po złożeniu kwiatów wraz z delegacją miejską przy ul. 63 Roku, wyruszyli w kierunku Nagoszewa, gdzie miała miejsce jedna z bitew Powstania. Następnie delegacje udały się na ostrowski cmentarz parafialny, gdzie przy mogile upamiętniającej potajemny, nocny pochówek Powstańców Styczniowych również zapalono znicze i złożono kwiaty świadczące o pielęgnacji tych doniosłych wydarzeń w zbiorowej pamięci mieszkańców miasta.
Inauguracja obchodów "Roku Postania Styczniowego" w Ostrowi Mazowieckiej nie mogła odbyć się bez części artystycznej, którą dla zebranych w sali kina „Ostrovia” gości zaprezentowali uczniowie Zespołu Szkół Publicznych Nr 1 pod dyrekcją Pani Doroty Brzostek i co należy podkreślić, że właśnie uczyniła to młodzież naszej ostrowskiej szkoły. Wystawiony przez uczniów spektakl zachwycił zebraną publiczność, w tym obecnych na sali Posła na Sejm RP P. Henryka Kowalczyka i Jerzego Bauera – V-ce Starostę Powiatu Ostrowskiego. Siłą jego przekazu jest interesujący i dynamiczny sposób opowieści o naszym lokalnym zaangażowaniu w wydarzenia stycznia 1863r. Mamy tam okazję spotkać wiele postaci historycznych, takich jak Ignacy Mystkowski, ks. Florian Jastrzębski, czy Ludomir Benedyktowicz, które znamy np. z nazw ulic naszego miasta. Burmistrz Władysław Krzyżanowski w krótkich i bardzo serdecznych słowach dziękował artystom i opiekunom, mówiąc, że „spektakl ten, ze względu na swą wartość powinien być grany dalej, nie tylko w granicach i dla publiczności Ostrowi Mazowieckiej”.
O godzinie 11.00 rozpoczęła się Msza Święta w kościele pw. WNMP, celebrowana przez proboszcza parafii, księdza prałata dr. Jana Okułę w intencji poległych i pomordowanych 150 lat temu patriotów. Podniosłą atmosferę uświetniała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej pod batutą Kapelmistrza Sławomira Gąglewskiego, akompaniująca zgromadzonym w Świątyni mieszkańcom podczas wykonywania naszych wielkich, narodowych pieśni religijnych takich jak „Boże coś Polskę…”, które niejednokrotnie na przestrzeni dziejów pomagały Polakom przetrwać najtrudniejsze czasy. Owe podniosłe chwile towarzyszyły także formowaniu się pocztów sztandarowych, idących na czele pochodu w stronę ulicy Sikorskiego, gdzie przy krzyżu upamiętniającym jedną z ostrowskich kaźni Powstańców Styczniowych odbyła się dalsza część uroczystości. Licznie zebrani uczestnicy wysłuchali wystąpień Burmistrza Miasta Władysława Krzyżanowskiego, księdza dziekana prałata dr. Jana Okuły, który wraz z proboszczem parafii pw. Opatrzności Bożej ks. kanonikiem Markiem Grudą objął modlitwą wszystkich uczestników oraz samą intencję uroczystości odbywającej się w miejscu uświęconym krwią walczących o wolność oraz Posła na Sejm RP Henryka Kowalczyka. Burmistrz Miasta wraz z pracownikami magistratu, reprezentacje organizacji kombatanckich, Poseł na Sejm RP Henryk Kowalczyk, przedstawiciele samorządu powiatu ostrowskiego oraz samorządów lokalnych nie tylko z powiatu ostrowskiego – burmistrz miasta Ciechanowca, stowarzyszeń, partii politycznych, zakładów pracy i związków zawodowych oraz licznie zgromadzona młodzież szkolna, poczty sztandarowe kwiatami i zniczami oddała cześć pomordowanym Bohaterom Narodowym. Następnie Burmistrz Miasta Władysław Krzyżanowski zaprosił wszystkich do sali konferencyjnej ratusza miejskiego, gdzie odbył się kolejny punkt programu, czyli wykład prof. dra hab. Adama Dobrońskiego zatytułowany „Rok 1863-Powstanie, które zmieniło Miasto Ostrów Mazowiecką i Powiat Ostrowski”. Po przywitaniu szanownych gości, samego Profesora oraz wszystkich zebranych na sali, Burmistrz Krzyżanowski słowem wstępnym opatrzył zbliżający się wykład wybitnego historyka. Prof. Dobroński - Honorowy Obywatel Miasta Ostrów Mazowiecka, wychowany w naszym mieście badacz dziejów z właściwym sobie „lokalnym kolorytem” snuł wykład nt. ostrowskich aspektów Powstania Styczniowego, w którym nie zabrakło ostrowsko brzmiących nazwisk, nazw miejscowości czy znanych z autopsji każdemu Ostrowiakowi okolic. Wykład Profesora wzbudził żywe zainteresowanie słuchaczy, którzy zadawali pytania dotyczące historii miasta oraz wzorem Burmistrza Krzyżanowskiego – dziękowali uznanemu historykowi wywodzącemu się z Ostrowi za wyposażenie w wiedzę nt. zmian spowodowanych przez Powstanie Styczniowe na naszych terenach.
Był to finalny punkt organizowanych po raz pierwszy oficjalnie przez samorząd miejski, tak uroczystych i podniosłych obchodów rocznicowych wydarzeń styczniowych 1863 roku. Dziękujemy wszystkim uczestniczącym mieszkańcom, obecnym gościom, organizatorom i współorganizatorom obchodów, którzy w niedzielę 20 stycznia, odpowiadając na Apel Burmistrza Miasta, niepomni aury, honorowo wypełniali swój patriotyczny i obywatelski obowiązek wobec bohaterów Powstania sprzed 150 lat.
Zainaugurowane 20 stycznia w Ostrowi Mazowieckiej obchody „Roku Powstania Styczniowego” zamierzamy kontynuować przez cały rok ze szczególnym udziałem młodzieży szkolnej.(PM)