Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Może ziścić się „testament” burmistrza Zakrzewskiego

19.03.201315:22

Małgorzata

Fragment działki z krzyżem upamiętniającym powstańców walczących o wolność w Ostrowi Mazowieckiej, został przekazany miastu.

 
Fragment działki z krzyżem upamiętniającym powstańców walczących o wolność w Ostrowi Mazowieckiej, został przekazany miastu.
 
22 lutego 2013 roku, z inicjatywy burmistrza Władysława Krzyżanowskiego, został podpisany akt notarialny, na mocy którego działka z krzyżem upamiętniającym pomordowanych powstańców styczniowych z 1863 r., po wielomiesięcznych staraniach, została przekazana miastu Ostrów Mazowiecka.
 
Nie odbyłoby się to bez uprzejmości aktualnych właścicieli fragmentu działki, na której stoi krzyż - wójta gminy Ostrów Mazowiecka Waldemara Brzostka i Jego małżonki Sylwii Brzostek. Aktualni właściciele zgodzili się na wydzielenie fragmentu (z krzyżem) z całej działki budowlanej i przejęcie jej na rzecz Miasta Ostrów Mazowiecka. Niegdyś działka ta była własnością dziadka i ojca dr Elżbiety Zofii Krzyżanowskiej (z domu Matuszewicz), żony burmistrza Władysława Krzyżanowskiego.
 
- Podpisanie aktu notarialnego jest chwilą przełomową i może doprowadzić do ziszczenia się „testamentu” burmistrza Ostrowi Mazowieckiej w latach 1930 - 1933 Jana Dołęgi-Zakrzewskiego, o godniejszym upamiętnieniu miejsca mordu powstańców styczniowych. – powiedział burmistrz Władysław Krzyżanowski.
 
Burmistrz Zakrzewski pisał o tym w swojej monografii dotyczącej okresu powstania styczniowego   - Krzyż postawiony jeszcze przed pierwszą wojną światową przy posesji Jana Matuszewicza przy szosie ostrołęckiej – miał być wyrazem hołdu i czci dla tych naszych braci – co życie swe oddali w walce o wolność Narodu. Taki znak uczuć wdzięczności nie mogliśmy jawnie okazywać. Dzisiaj – gdy jesteśmy wolni, gdy uczczeniu pamięci naszych bohaterów narodowych nikt przeszkodzić nie może – wydaje się, że winniśmy się rumienić ze wstydu – że naszym powstańcom z r. 1863 dotąd nie wystawiliśmy godniejszego ich czynu pomnika – czytamy w monografii Jana Dołęgi-Zakrzewskiego.
 
Burmistrz Władysław Krzyżanowski ma plan właśnie takiego uczczenia pamięci naszych bohaterów narodowych – w tym miejscu, o czym zapewne będziemy informowali w najbliższym czasie.
Obecnie w miejscu upamiętniającym mord powstańców styczniowych, którego dokonano 19 lutego 1864 r. stoi krzyż z 1882 roku. Jest on umiejscowiony na skrzyżowaniu ulic Sikorskiego i Elizy Orzeszkowej. To właśnie tam 20 stycznia 2013 roku po raz pierwszy odbyły się w Ostrowi Mazowieckiej obchody upamiętniające powstanie styczniowe 1863 r. O doniosłości tej chwili mówił wtedy między innymi Ryszard Ejchelkraut, o czym można przeczytać więcej w osobnym artykule poświęconym obchodom - http://www.ostrowmaz.pl/619-Prezentacjanewsa-43128-p_1.htm