Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Posiedzenie Miejskiego Zespółu Zarządzania Kryzysowego

22.03.201314:50

Małgorzata

19 marca 2013 r. odbyło się spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Burmistrza Miasta.

 

W sali konferencyjnej ratusza 19 marca 2013 r. odbyło się spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego pod przewodnictwem Burmistrza Miasta Władysława Krzyżanowskiego.
Tematem posiedzenia była ocena realizacji zadań wykonywanych w okresie jesienno- zimowym oraz przygotowanie służb i inspekcji do realizacji zadań w okresie letnim oraz zapoznanie z planami pracy MZZK w 2013 roku. W spotkaniu udział wzięli:  burmistrz miasta Władysław Krzyżanowski, kierownik MZZK Krzysztof Kołodziejczyk, Beata Rewkowska naczelnik Wydziału Organizacyjnego, Grzegorz Czyronis naczelnik Wydziału Gospodarki Komunalnej, Mieszkalnictwa i Ochrony Środowiska, Halina Ambroziak p.o. naczelnika Wydziału Strategii, Planowania Przestrzennego, Gospodarki Nieruchomościami i Rolnictwa, Dariusz Nowacki komendant Straży Miejskiej, Kazimierz Zacharski prezes ZGK, Andrzej Bukłaha prezes ZEC, Mirosław Przastek prezes TBS, Barbara Kędziora kierownik MOPS, Bogusław Konrad komendant Drużyny Wykrywania i Alarmowania,  Waldemar Skurzyński naczelnik Wydziału Edukacji, Zdrowia, Spraw społecznych, Kultury i Sportu, st. bryg. Józef Warchoł Komendant Powiatowej Straży Pożarnej, kpt. Roman Góral Szef Sekcji Technicznej 22 Wojskowego Ośrodka Kartograficznego, Andrzej Kaczyński kierownik Stacji Higieny Komunalnej PSSE, Hanna Szczesna kierownik Sekcji Epidemiologii PSSE, Piotr Orzeł powiatowy lekarz weterynarii PIW, Ireneusz Banaszczak kierownik Posterunku Energetycznego, Ryszard Wolff kierownik NZOZ Zdrowie, Tomasz Zieliński kierownik Placówki Terenowej PKS, Hanna Lebioda kierownik Zarządu Rejonowego PCK oraz Adam Rostkowski prezes PSS „Społem”. Burmistrz Miasta W. Krzyżanowski powitał zebranych i podziękował za przybycie.
 
Na początku sytuację w okresie zimowym przedstawił Kazimierz Zacharski prezes ZGK. Sezon zimowy rozpoczął się w zasadzie w październiku krótkookresowym atakiem zimy, ale główna zima rozpoczęła się od 13 grudnia, i od tego czasu do chwili obecnej prowadzona jest akcja zimowa w sposób nieprzerwalny. Od tamtego dnia ZGK przeprowadził 60 akcji zimowego utrzymania i łącznie w tym czasie sprzęt pracował w wymiarze 1600 godzin, można powiedzieć, że w ostatnich latach jest to ilość rekordowa. Oprócz utrzymania dróg i chodników czuwaliśmy nad zabezpieczeniem przeciwpowodziowym od terenu pól przy przepuście kolejowym w kierunku Podborza. Przygotowaliśmy w tym celu 100 szt. worków z piaskiem i 10 ton zeskładowanego piasku.
 
Następnie głos zabrał Pan Andrzej Bukłaha prezes ZEC i poinformował o awarii na ulicy Piłsudskiego, której usuwanie trwało około 4-5 godzin. Po dzień dzisiejszy zagrożenia takie nie występują. Mieliśmy zapewniony zapas węgla na cały okres zimowy, a zgromadzony na jesieni węgiel wystarczy nam do końca maja.
 
W dalszej kolejności głos zabrał Pan Mirosław Przastek Prezes TBS informując, że większych problemów nie było zgodnie z obsługą nieruchomości, którą zarządzamy i administrujemy. Ta zima była niedająca się we znaki służbom technicznym, aczkolwiek główny problem polegał na odśnieżaniu i usuwaniu awarii śliskości. Jedynym zdarzeniem to był budynek komunalny, gdyż jest on wyłączony z eksploatacji od lat, a mieszkają w nim osoby, którym nie zostały zapewnione inne lokale, i trzeba było te osoby zabrać gdyż występowało niebezpieczeństwo pojawienia się czadu, z uwagi na zły stan instalacji przewodów kominowych. Zostało to oczywiście naprawione, ale osoby te do czasu oddaniu budynku dostały tymczasowe wskazanie i będą zamieszkiwać na ul. Wołodyjowskiego. Przedstawiciel posterunku energetycznego Pan Ireneusz Banaszczak powiadomił zebranych, że większych kłopotów i awarii nie było. W okresie zimowym na terenie miasta były 83 reklamacje i 4 awarie średniego napięcia.
 
Następnie głos zabrała Pani Barbara Kędziora Kierownik MOPS, przedstawiając sytuację w Ośrodku. Zgodnie z obowiązującymi przepisami zabezpieczamy pakiet świadczeń. Ogromnym problemem w okresie jesienno-zimowym, był problem bezdomności naszych mieszkańców, ponieważ ludzie bezdomni ukrywają się w pustostanach i nie wyrażają zgody na pobyt w placówkach. W okresie jesienno-zimowym przebywały 3 osoby, a w tej chwili 2 osoby zrezygnowały, opuściły domy-noclegownie i przebywają na terenie miasta. Problemem na terenie miasta jak również i w całej Polsce jest problem przemocy w rodzinie. Funkcjonuje w Ośrodku Zespół Interdyscyplinarny, utworzyliśmy 157 grup roboczych, które pracują nad rozwiązywaniem problemów rodziny. Wpłynęło ponad 50 niebieskich kart z rożnych instytucji, a najwięcej z Policji. Problemem dla miasta w 2012 r., były pożary, których było 7 w mieście i wspólnie z Urzędem Miasta zapewniliśmy pogorzelcom schronienie. Realizujemy również ustawę o wspieraniu rodziny o systemie pieczy zastępczej, gdzie rodzina biologiczna jest niewydolna opiekuńczo i postanowieniem sądu dzieci umieszczane są w placówkach bądź w rodzinach zastępczych. W 2012 r. mieliśmy 4 takie rodziny, które po raz pierwszy spotkały się z tym problemem, natomiast w tym roku dochodzi nam 3 nowe rodziny. Realizujemy projekt systemowy, żeby wykluczyć zjawisko bezrobocia i obejmujemy prze okres 4-ch lat 15-16 osób tym projektem. Z zasiłków stałych korzysta 217 osób- są to świadczenia wypłacane miesięcznie, wypłacamy również świadczenia co miesiąc z tytułu niepełnosprawności bądź wieku poprodukcyjnego. Wypłaciliśmy: około 500 zasiłków celowych: zasiłki okresowe przyznane w trudnej sytuacji przejściowej, z których skorzystało 68 osób: zagwarantowaliśmy posiłki w szkole i dorosłym dla 263 osób; z usług opiekuńczych czyli pomocy świadczonej w domu skorzystały 63 osoby; zdarzenia losowe-7 rodzin; sprawienie pogrzebu dla jednej osoby. Udzieliliśmy poradnictwa specjalistycznego, prawnego, psychologiczno-socjalnego 115 rodzinom; zastosowaliśmy pakiet różnorodnej pomocy socjalnej dla 600 rodzin z miasta. Zawsze mamy możliwość zamiany świadczenia pieniężnego na niepieniężne np. żywność, opał i należy to do oceny pracownika socjalnego.
 
Powiatowy lekarz weterynarii Pan Piotr Orzeł poinformował, że w ostatnim okresie nie było zagrożeń w kontekście zwierząt, dzięki współpracy z inspektorem sanitarnym, gdzie współpraca ta jest kontynuowana. W ubiegłym roku mieliśmy dwukrotne szczepienie zwierząt dziko żyjących w terenie leśnym. Największym naszym działaniem w kontekście zagrożeń zwierzęcych jest kwestia pogryzień ludzi. Dzięki szczepieniom nie stwierdzono ognisk wścieklizny.
Komendant Straży Miejskiej poinformował, że kontrolowane było odśnieżanie ulic i chodników w mieście, a wszystkie zgłaszane uwagi kierowaliśmy do ZGK i ze strony miasta było to wykonane prawidłowo. Przeprowadzona została kontrola; miejskich przedszkoli i szkół, budynków z wielo-powierzchniowymi dachami, większych marketów w mieście oraz miejsc zagrożonych powodzią tj. ulice: Szkolna, Zapolskiej, Wileńska, Pasażerska, Żale oraz rozpoczęliśmy kontrole studzienek w mieście pod względem drożności.
 
Kierownik Zarządu Rejonowego PCK Pani Hanna Lebioda poinformowała o działaniach podjętych w ciągu roku. PCK na co dzień zajmuje się opieką nad osobami chorymi,  samotnymi i starszymi a usługi te realizuje na zlecenie MOPS. W ciągu roku średnio zajmujemy się około 50 osobami starszymi-chorymi. Zdecydowana większość z nich zamieszkuje w domkach jednorodzinnych, w starych domach, gdzie głównym źródłem ogrzewania są piece i opał do tych pieców przynoszony jest z podwórka. Rolą naszych sióstr PCK, które opiekują się tymi osobami jest zapewnienie ciepła i bezpieczeństwa. Największą formą wsparcia dla osób potrzebujących w okresie jesienno-zimowym była żywność, którą przywoziliśmy z Agencji Rynku Rolnego i wydawaliśmy wszystkim potrzebującym o niskich dochodach. W okresie jesienno-zimowym przywieźliśmy około 20 ton żywności i z tej formy pomocy skorzystało oloło 500 osób z terenu miasta.
 
Przedstawiciel Powiatowej Stacji Sanitarno - Epidemiologicznej Pani Hanna Szczesna przekazała, że nie ma zagrożenia epidemiologicznego a sytuacja sanitarno-epidemiologiczna jest względnie stabilna. Nie odnotowano zasadniczego wzrostu liczby zachorowań na choroby zakaźne. Jak co roku ponad 50% zgłoszeń zachorowań stanowiły choroby przenoszone droga pokarmową. W 2012 r., dwa podmioty wykonujące działalność, które świadczyły usługi medyczne z zakresu pielęgniarskiej opieki domowej, zakończyły swoją działalność, natomiast rozpoczęły działalność praktyki lekarskiej, której zakresem działalności są badania USG oraz usługi medyczne z zakresu interny. Stan sanitarno-techniczny wszystkich nadzorowanych podmiotów wykonujących działalność leczniczą, nie budzi zastrzeżeń a pomieszczenia spełniają wymagania prawne. W zakresie przygotowania miasta do realizacji zadań w okresie letnim Burmistrz Miasta poinformował o zaplanowanych na 24-26 maja Dniach Ostrowi Mazowieckiej i jednym tylko zgromadzeniu masowym w dniu 25 maja. Przypomniał również o odbywającym się w dniach 21-22 maja wyścigu samochodów elektrycznych Tallinn – Monte Carlo 2013. Na zakończenie prowadzący spotkanie Krzysztof Kołodziejczyk przedstawił plan pracy Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w 2013 roku, w tym przede wszystkim o prowadzonych treningach ewakuacji w szkołach i przedszkolach zorganizowanych dla dyrektorów placówek. Burmistrz W. Krzyżanowski podsumowując spotkanie zapewnił wszystkich o dalszej współpracy miasta ze służbami i inspekcjami miasta i podziękował wszystkim za starania na rzecz bezpieczeństwa.(Promocja Miasta)