Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Światowy Dzień Ziemi w ZSP Nr 1

25.04.201311:34

Małgorzata

W związku z obchodami Dnia Ziemi uczniowie ostrowskiej "dwójki", przygotowali krótką scenkę pod tytułem „Proces w sprawie śmieci”.

Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto świata, obchodzone od 1970 roku, obecnie w 192 krajach świata. Dzień Ziemi, znany też jako Światowy Dzień Ziemi to akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw ekologicznych w społeczeństwie. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom kruchość ekosystemu planety ludzi.
 
Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na Półkuli Północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na Półkuli Południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia. Współcześnie podkreśla się, że jest to dzień swoistej równowagi mogącej pomóc w odrzuceniu wzajemnych różnic między ludźmi odmiennych ras i religii, ponieważ dla każdego z nas ważne powinno być dobro Ziemi.
 
Pierwszy raz Dzień Ziemi został ogłoszony 21 marca 1970 r. przez burmistrza San Francisco, Josepha Alioto. Ideę poparł Sekretarz Generalny ONZ, U Thant, który podpisując 26 lutego 1971 r. proklamację, wyznaczył równonoc wiosenną jako moment obchodzenia Dnia Ziemi przez Narody Zjednoczone. Wówczas w siedzibie ONZ w Nowym Jorku rozbrzmiewa Dzwon Pokoju. Niezależnie od tego, w 2009 roku dzień 22 kwietnia został ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ jako Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi. Pierwsze obchody odbyły się w 2010 roku. Inicjatorem Dnia Ziemi w Polsce był poseł Jan Rzymełka z Katowic. Stanął on w 1990 na czele sztabu ekologów, którzy przygotowali pierwsze polskie publikacje dotyczące święta Matki Ziemi. Pierwsze obchody w Warszawie odbyły się w roku 1990. W Polsce bardziej popularna stała się data 22 kwietnia ze względu na kapryśną aurę, która często zniechęcała w marcu do udziału w imprezach plenerowych.
 
W związku z obchodami Dnia Ziemi uczniowie ostrowskiej "dwójki" z klasy V b, pod opieką pań Magdaleny Podleś i Beaty Kaczyńskiej, przygotowali krótką scenkę pod tytułem „Proces w sprawie śmieci”. Zachwycała też dekoracja, przygotowana przez panią Majkę Wnętowską. Na rozprawie, jako oskarżeni, zjawili się mieszkaniec miasta i wsi. Tłumaczyli, dlaczego wyrzucali śmieci do lasu, a nie na wysypisko. Jako świadkowie i oskarżający występowali leśnicy, ekolodzy, pracownicy firmy oczyszczającej i kierownik składowiska odpadów. Po burzliwej sędziowskiej naradzie zapadł surowy werdykt. Zgodnie z nim mieszkaniec wsi został zobowiązany do wykonania plakatów zachęcających do segregowania odpadów. Mieszkaniec miasta miał posprzątać miejsce w lesie, które zaśmiecił. Pozbierane śmieci powinien posegregować zgodnie z obowiązującymi zasadami. Scenka była przeplatana utworami muzycznymi, w których artyści śpiewali o pięknie naszej planety. W tle piosenek wszyscy zebrani na sali gimnastycznej mogli obejrzeć prezentacje zdjęć, pokazujących piękne zakątki Polski. (Magdalena Podleś i Beata Kaczyńska)
 
 

 

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura