Relacja z XLII sesji rady miasta
14.06.201315:28
Małgorzata
15 maja br. w sali reprezentacyjnej Urzędu Miasta odbyła się XLII sesja rady miasta.
15 maja o godzinie 15:00 rozpoczęły się obrady XLII sesji Rady Miasta Ostrów Mazowiecka. Na kilka dni przed obradami radni otrzymali do wglądu protokół z poprzednich obrad. 12 głosami przeciw, 6 głosami za i 1 wstrzymującym się nie przyjęli protokołu.
RIO usuwa część „uchwały kredytowej”
Burmistrz Władysław Krzyżanowski poinformował radnych o wpłynięciu w dniu obrad listu z Regionalnej Izby Obrachunkowej. Znajdowało się w nim orzeczenie kolegium, w którym uchylono część uchwały podjętej przez radę miasta 10 kwietnia 2013 roku, dotyczącej zaciągnięcia kredytu długoterminowego. Regionalna Izba Obrachunkowa uznała część uchwały za istotnie naruszającą prawo. Uchwała nie została całkowicie uchylona, tym samym pozostawiając możliwość zaciągnięcia kredytu w wysokości około 4,6 mln zł. Do czasu otrzymania orzeczenia RIO miasto Ostrów Mazowiecka wstrzymało realizację części inwestycji.
Burmistrz Władysław Krzyżanowski poinformował, że w w kolegium uczestniczyło około 25 osób, wśród których byli przedstawiciele Urzędu Miasta w Ostrowi Mazowieckiej. Zwrócił także uwagę, że nie uczestniczył w nim żaden przedstawiciel rady miasta. Nie było przewodniczącego rady miasta Krzysztofa Listwona, który o kolegium był poinformowany, ani przewodniczącego komisji finansowej rady miasta Jacka Wilczyńskiego. W części uchylona przez RIO uchwała rady miasta była autorstwa komisji finansowej. Tworzona była w dniu obrad, podczas których burmistrz i skarbnik miasta zwracali radnym uwagę na liczne błędy w uchwale. Przewodniczący rady miasta zarządził w tych okolicznościach przerwę, podczas której komisja finansowa wprowadziła zmiany do uchwały. Nie poprawiono jednak wszystkich zapisów łamiących prawo, radni nie skonsultowali uchwały ze skarbnikiem miasta. Ostatecznie pisana uchwała „na kolanie” została przez większość radnych podjęta.
Radny Edward Podbielski powiedział, że uchylenie uchwały przez RIO jest na tyle poważne, że rada powinna się tą sprawą zająć. Wcześniej został zgłoszony wniosek radnego Jacka Wilczyńskiego o usunięcie z porządku obrad punktu 7. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego w 2013r. Radni w głosowaniu nad tym wnioskiem 13 głosami za i 7 głosami przeciw usunęli punkt 7 z porządku obrad.
W uzasadnieniu do orzeczenia RIO czytamy:
„...rada nie miała podstaw prawnych by wskazywać zadania, które będą finansowane z zaciągniętego kredytu. Ponadto należy zauważyć, że suma wynikająca z dodania zadań inwestycyjnych stanowi kwotę 4.930.000 zł, a więc o 300 tysięcy wyższa niż kwota zaciągniętego kredytu, co wskazuje na wewnętrzną sprzeczność pod względem rachunkowym podjętej uchwały. Rada Miasta postanowiła także w tej uchwale, że budowa boiska wielofunkcyjnego zostanie sfinansowana z dochodów własnych, co nie ma żadnego związku z przedmiotem uchwały o zaciągnięciu kredytu.”
Kolegium RIO w Warszawie orzekło tym samym nieważność część uchwały z powodu istotnego naruszenia art. 89 ust. 1 pkt 2 i 3 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009r. O finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 z późń. zm.).
Podjęcie uchwał bez podstaw prawnych i bez konsultacji
Do porządku obrad radni wpisali punkt dotyczący wyrażenia zgody na budowę pomnika upamiętniającego 150 rocznicę powstania styczniowego. Wniosek o to do rady miasta skierował starosta ostrowski Zbigniew Kamiński. Burmistrz Władysław Krzyżanowski poinformował, że wniosek nie spełniał elementarnych wymogów, by przygotować odpowiedni projekt uchwały. Powiedział również, że procedowanie nad tym wnioskiem będzie wbrew prawu. Mimo wyjaśnień burmistrza radni większością głosów najpierw wpisali punkt dotyczący wyrażenia zgody na budowę pomnika upamiętniającego 150 rocznicę powstania styczniowego, a następnie większością głosów „za” podjęli uchwałę.
Wszystkie materiały przedstawione przez Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej dotyczące akcji „Bezpieczne Miasto” zostały wysoko ocenione przez wszystkie jednostki biorące udział w akcji. W tym przez ostrowską policję, która podczas obrad reprezentowana była przez podinsp. Jana Kudlaka pierwszego zastępcę komendanta KPP w Ostrowi Mazowieckiej. Podinspektor poinformował zebranych o poczynionych staraniach w kwestii zwiększenia bezpieczeństwa ze strony policji. Burmistrz Władysław Krzyżanowski podziękował wszystkim jednostkom zaangażowanym w akcje. Podziękowania za wsparcie od samorządu złożył także podinsp. Jan Kudlak.
W jednym z punktów XLII sesji rady miasta większość radnych przyjęło stanowisko w sprawie „wprowadzenia nowej taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na terenie miasta Ostrów Mazowiecka”. Odbyło się to bez konsultacji z Zakładem Gospodarki Komunalnej. W sprawie zmian w taryfach i wprowadzonych od 2013 roku podwyżek Urząd Miasta w Ostrowi Mazowieckiej otrzymał zapytania od prezesa spółdzielni mieszkaniowej Nasz Dom. Burmistrz Władysław Krzyżanowski poinformował radnych, że szczegółowa odpowiedź jest przygotowywana. Zwrócił również uwagę, że aby zachować powagę sytuacji należy poczekać na otrzymanie odpowiedzi i wypracować stanowisko po konsultacji prezesem ZGK. Radni zignorowali te słowa i większością głosów przyjęli swoje stanowisko.
Burmistrz Władysław Krzyżanowski zwrócił także uwagę na fakt, że sprawa ma podłoże polityczne. Wśród funkcjonujących w Ostrowi Mazowieckiej spółdzielni mieszkaniowych tylko jedna atakuje zarzutami ZGK i urząd miasta, jest to wspomniana już spółdzielnia mieszkaniowa Nasz Dom, której prezesem jest Jerzy Pawluczuk, wiceburmistrz poprzedniej kadencji. Ponadto w radzie nadzorczej spółdzielni zasiada opozycyjny radny Stanisław Dylewski, który podczas obrad reprezentuje spółdzielnię mieszkaniową. Burmistrz zauważył, że z pozostałymi spółdzielniami miasto współpracuje w normalnych warunkach, jedynie w przypadku tej jednej tworzony jest klimat wojny i „specjalne” stanowiska rady miasta.
Polityka kadrowa rady
Radni podczas obrad dokonali zmian w komisjach stałych rady miasta. W dżentelmeńskim geście z z uczestnictwa w komisji oświaty zrezygnował Edward Zalewski. Radny uzasadnił swoją decyzję umożliwieniem uczestnictwa w pracach komisji radnej Hannie Sasinowskiej. Radna Hanna Sasinowska będąc przewodniczącą rady miasta nie mogła uczestniczyć w pracach komisji stałych. Po przyjęciu rezygnacji z pracy w komisji oświaty radnego Edwarda Zalewskiego, radna Maria Bębenek zgłosiła kandydaturę radnej Hanny Sasinowskiej. Wówczas radny Mieczysław Równy zgłosił kandydaturę radnego Jacka Wilczyńskiego. Radni w głosowaniu większością głosów wybrali kandydaturę radnego Jacka Wilczyńskiego, który jest przewodniczącym komisji finansowej.
Radna Hanna Sasinowska tym samym nadal nie została zapisana do prac w żadnej komisji rady miasta, co zgodnie z ustawą samorządową jest obowiązkiem każdego radnego. Radni te zapisy jednak zignorowali. W dalszej części obrad radni odwołali z uczestnictwa w komisji rewizyjnej radnego Andrzeja Tułowieckiego, na jego miejsce powołali radnego Stanisława Dylewskiego, którego następnie wybrali na przewodniczącego, po tym jak z tej funkcji odwołany został Edward Podbielski. Kandydaturę radnego Stanisława Dylewskiego zgłosił radny Eugeniusz Gałązka. Z uczestnictwa w komisji planowania przestrzennego, budownictwa i gospodarki gruntami zrezygnował radny Stanisław Dylewski, który zapisany był już do 3 komisji. Na jego miejsce radni powołali radnego Andrzeja Tułowieckiego.
Za każdym razem gdy w którejś z komisji pojawiało się wolne miejsce kandydaturę radnej Hanny Sasinowskiej zgłaszała radna Maria Bębenek. Radni jednak za każdym razem odrzucali tę kandydaturę.
Wśród pozostałych uchwał przyjętych podczas obrad XLII sesji rady miasta znalazły się:
- Podjecie uchwały w sprawie uchwalenia Regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie miasta Ostrów Mazowiecka.
- Podjecie uchwały w sprawie uchwalenia Wieloletniego Programu Gospodarowania Mieszkaniowym Zasobem Miasta Ostrów Mazowiecka na lata 2013-2017.
- Podjecie uchwały w sprawie przyjęcia Miejskiego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii na terenie Miasta Ostrów Mazowiecka na rok 2013.
- Podjęcie uchwały w sprawie oceny zasobów pomocy społecznej.
- Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy na terenie miasta Ostrów Mazowiecka - Jana Brzechwy.
- Podjęcie uchwały w sprawie nadania nazwy ulicy na terenie miasta Ostrów Mazowiecka - Cisowa.
- Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na przyjęcie przez Miasto Ostrów Mazowiecka darowizny nieruchomości stanowiącej własność Skarbu