Wspólne obchody 69. rocznicy "Akcji Burza" i bitwy pod Pecynką
04.09.201313:00
Małgorzata
Obchody bitwy pod Pecynką, po raz drugi odbyły się we współpracy z gminą Długosiodło
1 września 2013 roku we współpracy z gminą Długosiodło zorganizowane zostały obchody 69. rocznicy „Akcji Burza” i bitwy pod Pecynką. Upamiętniono polskich bohaterów, którzy w 1944 r. w Pecynce stoczyli ciężkie walki z hitlerowskim najeźdźcą. W wyniku walk III batalion pułku składający się głównie z mieszkańców powiatu ostrowskiego został rozbity. Ci którzy nie zginęli na polu walki zostali wzięci do niewoli niemieckiej, a następnie rozstrzelani. Nieopodal toczącej się bitwy znajdowała się linia frontu rosyjskiego, sowieci przybyli jednak na miejsce bitwy dopiero po zakończeniu walk. Część z ocalałych trafiło tym razem w ręce rosyjskiego okupanta, który zesłał ich do sowieckich łagrów.
Bohaterowie tamtych dni nie zostali jednak zapomniani i 1 września po raz kolejny uczczono ich pamięć. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia przez delegacje kwiatów pod kamieniem i tablicą w Gimnazjum Publicznym im. Armii Krajowej w Długosiodle. Następnie ulicami Długosiodła przemaszerowano z Krzyżem Puszczy Białej do kościoła, gdzie odbyła się Msza Święta w intencji poległych, podczas której młodzież z Gimnazjum Publicznego im. Armii Krajowej zaprezentowała ciekawy montaż słowno-muzyczny.
Kolejnym punktem obchodów było złożenie kwiatów i modlitwa pod pomnikiem w miejscowości Lipniak Majorat, na którym widnieje napis: „W hołdzie zamordowanym 2 IX 1944 r. 400 mieszkańcom okolic, ofiarom hitlerowskiego barbarzyństwa”. Pod obeliskiem utwór „Cisza” zagrał na trąbce muzyk z Zambrowa Tomasz Witkowski, oddając w ten sposób hołd bohaterom.
Dalsza część uroczystości odbyła się w Pecynce, gdzie delegacje kombatantów, władz gminy Długosiodła i Ostrowi Mazowieckiej, oraz młodzież szkolna złożyły kwiaty. Również i w tym miejscu oddano hołd poległym bohaterom poprzez zagrany na trąbce utwór „Śpij Kolego”. Uroczystości towarzyszyły wystąpienia okolicznościowe, podczas których głos zabrał burmistrz Władysław Krzyżanowski (treść przemówienia poniżej), wójt gminy Długosiodło Stanisław Jastrzębski, przedstawiciele kombatantów i przewodnicząca Młodzieżowej Rady Miasta Ostrów Mazowiecka Oliwia Rypińska.
Na koniec wszyscy zostali zaproszeni na wojskową grochówkę.
Przemówienie
Szanowni Państwo, Drodzy Kombatanci!
Historia naszego kraju nie była łatwa, przez półtora ponad wieku układała się tak, że dążenie do wymarzonej wolności musiało się łączyć z gotowością do podjęcia walki. Mija 69 lat od zdarzenia, które, jak mało które w historii ostatnich wieków wpisuje się w naszą lokalną historię. Stoimy w tym pięknym miejscu gdzie pamięć trwa w sposób mądry, bo nie jest nakierowana przeciwko komukolwiek. Trwa w sposób serdeczny, bo tkwi zakorzeniona nie tylko w sercach żołnierzy, nie tylko żołnierzy Armii Krajowej, ale także całej społeczności lokalnej. Na niej bowiem opiera się monument martyrologii, będący fundamentem budowy patriotycznej świadomości oraz tożsamości narodowej młodych pokoleń.
Nie mogłem tutaj dzisiaj nie przyjechać. Nie mogłem z wielu powodów. Po pierwsze, gdzieś głęboko w sercu zapadły wspomnienia pięknych przeżyć z mądrej pamięci o żołnierzach Armii Krajowej, o obywatelach Ostrowi Mazowieckiej, którzy brali udział w tej krwawej bitwie. Nie mogłem tu nie przyjechać także dlatego, że tu widać, jak pamięć o żołnierzach, pamięć o dramacie wojny, pamięć o śmierci i nieszczęściu może być pamięcią mądrą, dobrą i serdeczną. Tutaj widać, że historia tego miejsca otoczona jest cieplą myślą, rozumnym działaniem, mającym na celu utrwalenie pamięci nie tylko jako doświadczenia, ale także jako źródła postaw współczesnych i przyszłych. Źródła, z którego będzie czerpać młodzież czyli nasza przyszłości.
Dziś czcimy pamięć Tych, którzy odeszli, zginęli w czasie stoczonych walk, bądź odeszli później. Chylimy czoła przed tymi z Was: obecnymi i nieobecnymi, którzy dalej żyją. Można powiedzieć: to Wy, Panie i Panowie, dopełniliście dziejów polskiej walki o niepodległość, uczyniliście tę historię - historią kompletną.
Pamięć o tamtych wydarzeniach spod Pecynki, w naszej historii dziś i w przyszłości jest potrzebna także po to, abyśmy mieli zawsze trwałe podstawy moralne naszego narodowego bytu – naszej narodowej wspólnoty, która była i jest z pokolenia na pokolenie wspólnotą wolnych Polek i Polaków. Chwała Żołnierzom Armii Krajowej i Chwała wszystkim Żołnierzom "Akcji Burza”.
Podziękujmy organizatorom, którzy rokrocznie dokładają wielu starań, by uroczystości te były rzeczywiście tymi niezapomnianymi. Mając na uwadze ogrom wykonanych prac pragnę przekazać wyrazy uznania i wdzięczności Panu Stanisławowi Jastrzębskiemu Wójtowi Gminy. Nie sposób nie podziękować również Pani Ewie Zawadzkiej Dyrektor Gimnazjum Publicznego w Długosiodle za zaangażowanie w organizację tej uroczystości, której praca sprawiła, że dzisiejsza uroczystość jest na tak wysokim poziomie. Szlachetna idea stała się tradycją, powinniśmy o nią dbać wspólnie.