Informacja prasowa l Warszawa, 24.01.2014
Ekonomia społeczna na kółkach dojechała do Ostrowi Mazowieckiej
Od 28 stycznia do 4 lutego w Urzędzie Miasta w Ostrowi Mazowieckiej oglądać można mobilną mini-wystawę IWES. To dobre przykłady przedsiębiorczości z ludzką twarzą i oddolnych inicjatyw w projekcie „Innowacyjny system wsparcia rozwoju ekonomii społecznej w subregionie ostrołęckim”.
Mobilna mini-wystawa IWES dokumentuje dobre przykłady ekonomii społecznej. Z jej dobroczynnych efektów korzystają zarówno osoby w trudniej sytuacji życiowej, jak i organizacje, które są zainteresowane lokalną działalnością społeczną. Bo ekonomia społeczna to,po pierwsze,szansa na własny biznes, czyli spółdzielnie socjalne. Po drugiepodpatrywanie tych, którym się udało, czyli wizyty studyjne. Ekonomia społeczna rozumie też hasło: „razem na rzecz regionu”, czyli partnerstwa lokalne.
Dopełnieniem tych narzędzi sąbezpłatne szkolenia, doradztwo i usługi, które warunkują rozwój podmiotów ekonomii społecznej.Obecnie, przykładowo, jeszcze do 31 stycznia trwa rekrutacja osób bezrobotnych w trudniej sytuacji życiowej i organizacji, które chcą założyć przedsiębiorstwo społeczne. Czeka na nich 20 tys. złotych na osobę i wszechstronne wsparcie ekspercie i organizacyjne.
„Ekonomia społeczna na kółkach” dojeżdża do najmniejszych nawet miejscowości Północnego Mazowsza, pokazując osoby i sytuacje, którym się udało zmienić życie na lepsze. Taką formą promocji ekonomii społecznej podejmuje próby inspiracji mieszkańców do podejmowania oddolnej aktywności obywatelskiej. Teraz, do 4 lutego br., dzięki uprzejmości Pana Burmistrza wystawę można oglądać w godzinach pracy Urzędu Miasta Ostrowi Mazowieckiej. Serdecznie zapraszamy.
Więcej informacji o projekcie i możliwościach ekonomii społecznej na stronie:
www.ostroleka.iwes.pl. Organizatorami projektu, który jest współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, są: Fundacja „Fundusz Współpracy”, Stowarzyszenie Krajowy Ruch Ekologiczno-Społeczny i Gmina Długosiodło.
Dodatkowe informacje dla mediów:
Magdalena Mojduszka
Specjalista ds. promocji
tel. +48 663 831 435
***
FUNDACJĘ FUNDUSZ WSPÓŁPRACY (FFW) ustanowił w 1990 r. Skarb Państwa, w odpowiedzi na potrzebę stworzenia organizacji, która w imieniu polskiego rządu w sposób przejrzysty zarządzałaby środkami pomocowymi. Zadaniem Fundacji stało się wsparcie dla realizatorów projektów współfinansowanych z pomocy zagranicznej, a także stymulowanie rozwoju ekonomicznego i społecznego Polski. Obecnie FFW, jako jedna z najdłużej działających i najbardziej doświadczonych instytucji w tym
obszarze, ma za sobą ok. 1 mln przeszkolonych osób i setki zrealizowanych projektów.
STOWARZYSZENIE KRAJOWY RUCH EKOLOGICZNO-SPOŁECZNY (KRES) powstało w 2003 r. jako lokalna inicjatywa osób zainteresowanych zagadnieniami ochrony środowiska i wspierania rozwoju lokalnych społeczności. Od tego czasu znacznie poszerzyło zakres działań: od edukacji ekologicznej młodzieży, poprzez wspieranie osób niepełnosprawnych i bezrobotnych, aż po tworzenie przedsiębiorstw socjalnych. Samo też jest niezależnym finansowo przedsiębiorstwem społecznym.
GMINA DŁUGOSIODŁO mieści się w północno-wschodniej części Mazowsza, na obszarach należących do Puszczy Białej. Obejmuje dużą część powiatu wyszkowskiego. Na terenie Gminy istnieje 40 sołectw, które zamieszkuje ponad 8 000 osób. Siedzibą Gminy jest Długosiodło, oddalone 80 km od Warszawy.