Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

Miejskie - Ostrowskie Obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych"

03.03.201415:25

Małgorzata

Na zaproszenie burmistrza licznie odpowiedziało społeczeństwo Ostrowi gromadząc się w kościele pw. Wniebowzięcia NMP

 

Program uroczystości został zatwierdzony przez burmistrza Władysława Krzyżanowskiego 3 lutego br. i po raz pierwszy miał tak szczególną oprawą. Miasto obchody tego dnia organizowało już po raz trzeci.
 
Zgodnie z programem w piątek w Sali Reprezentacyjnej Ratusza otwarto wystawę z obchodów dni w poprzednich latach, a w kinie wyświetlono film „Jack Strong”. W sobotę, zgodnie z programem, miała miejsce w kościele pw. Wniebowzięcia NMP liturgia mszy św. o godz. 11.00 w intencji „Żołnierzy Wyklętych” celebrowana przez ks. infułata dr Jana Sołowianiuka, wikariusza biskupiego oraz zastępcę dziekana ks. kanonika Marka Grudę i ks. kanonika Stanisława Gadomskiego.
 
Na zaproszenie burmistrza licznie odpowiedziało społeczeństwo Ostrowi gromadząc się w świątyni w tym kombatanci, młodzież, nauczyciele, poczty sztandarowe z obecnością także zaproszonych władz samorządowych powiatu, Komendy Powiatowej Policji, Państwowej Powiatowej Straży Pożarnej, Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna”, Koła Łowieckiego Mykita, dyrektorzy szkół, przedszkoli, miejskich jednostek organizacyjnych i spółek, przedstawiciele związków zawodowych, organizacji pozarządowych, Młodzieżowej Rady Miasta, harcerzy z 29. DH Pogodni.
 
Ks. infułat wygłosił poruszającą homilię. Na zakończenie Mszy św. głos zabrał burmistrz Władysław Krzyżanowski, który w krótkich słowach podziękował celebransom, w szczególności ks. Infułatowi, za liturgię Mszy św. i homilię i poprosił o możliwość wydania w druku treści homilii, która posłuży do nauczania wiedzy o społeczeństwie. Podziękowania przyjęto licznymi oklaskami.
 
Podziękował także za przyjęcie zaproszenia przez społeczeństwo miasta, i mimo wolnej soboty, za tak liczne przybycie. Następnie podziękował za przyjęcie zaproszenia i przybycie kierownictwa powiatu z Panem Starostą oraz za obecność radnych miasta i powiatu, tak liczną obecność pocztów sztandarowych. Podziękował za oprawę mszy św. Młodzieżowej Orkiestrze Dętej, Panu organiście. Wreszcie podziękował za pomoc w organizacji obchodów tego niezwykłego dnia pamięci narodowej ks. dr Janowi Okule (który nie mógł być obecny z powodu bardzo ważnej konferencji), Jackowi Kalinowskiemu, Dyrektorowi Miejskiego Domu Kultury, Elżbiecie Chojnackiej Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej i pracownikom tych jednostek oraz wszystkim pracownikom Urzędu Miasta na czele z Pierwszym Zastępcą Burmistrza Miasta Panią Danutą Janusz.
 
Na zakończenie podkreślił, że miasto zawsze współpracuje z wieloma podmiotami przy organizacji ważnych uroczystości. Z tej współpracy zrodził się obywatelski wniosek. Poinformował, że Pani prof. Krystyna Wilczewska zaproponowała, aby w ten dzień udekorować Dąb Wolności wstęgą biało-czerwoną. Przekazał, że Młodzieżowa Rada Miasta oraz harcerze 29. DH Pogodni opasali wstęgą Dąb Wolności tuż przed mszą świętą i został tam zapalony znicz. I wyraził przekonanie, że ten zwyczaj zostanie utrwalony jako element obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Ostrowi Mazowieckiej.
 
Następnie zgodnie z programem uroczystości ulicami miasta wyruszył procesjonalny przemarsz na cmentarz parafialny, gdzie delegacje złożyły kwiaty i zapaliły znicze na symbolicznej mogile pułkownika Witolda Pileckiego oraz pod Pomnikiem Mauzoleum Poświęconego Synom i Córkom Ziemi Ostrowskiej Zamordowanym w latach 1939-1956. Burmistrz poprosił, by na cmentarzu nie było wystąpień, a tylko modlitwa kapłana. Modlitwę odprawił ks. kanonik Marek Gruda Wice Dziekan Dekanatu Ostrowskiego, proboszcz parafii pw. Opatrzności Bożej wraz z zebranymi.
 
Na koniec burmistrz zaprosił wszystkich obecnych do Kina Ostrovia na emisję filmu dokumentalnego „Ucieczka z piekła” o rajdzie śladami ucieczki rotmistrza Witolda Pileckiego z KL Auschwitz. Odpowiedź społeczeństwa była znacząca wraz z licznie przybyłą młodzieżą i harcerzami.
Burmistrz z Panem R. Ejchelkrautem i osobami towarzyszącymi, zapalił też biało-czerwone znicze i złożone zostały kwiaty na rondzie im. Witolda Pileckiego.
 
W dniu dzisiejszym tj. 3 marca o godzinie 18.00, Burmistrz zaprasza na wykład „Słowo o osobie pułkownika Witolda Pileckiego” prof. dr hab. Jana Wysockiego z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, który odbędzie się w Sali Reprezentacyjnej Ratusza. Wstęp wolny. 
Informacja podana w dniu 1 marca 2014r. była wstępną i zgodnie z zapowiedzią podajemy powyżej pełną.
Promocja Miasta
 
zdjęcia z Ronda im. Witolda Pileckiego (autor Barbara Siwek)
 
 

 

 

 

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura