Dane teleadresowe Urzędu Miasta

09.02.2012

14:04

Anna

URZĄD MIASTA
07-300 Ostrów Mazowiecka
ul. 3 Maja 66

Centrala 29 679 54 50
Tel. sekretariat 29 679 54 55 lub 56
Fax. 29 679 54 22

e-mail: poczta@ostrowmaz.pl

czytaj więcej »mehr »????? ?????? »

Aktualności

"Słowo o osobie płk Witolda Pileckiego"

03.03.201419:44

Katarzyna

3 marca w Ratuszu Miejskim prof. dr hab. Wiesław Jan Wysocki przybliżył postać płk Witolda Pileckiego

 

W imieniu organizatorów miejskich obchodów Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” spotkanie, które odbyło się 3 marca w Sali Reprezentacyjnej Ratusza, otworzyła Hanna Sasinowska. – To jest taki czas historii, który my, tak naprawdę, dopiero poznajemy , bo w takich czasach przyszło nam żyć – mówi pani Hania oddając głos prowadzącemu spotkanie dziennikarzowi Polskiego Radia Marianowi Dachniewskiemu i gościowi specjalnemu prof. dr. hab. Wiesławowi Janowi Wysockiemu z Uniwersytetu Warszawskiego i Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Panowie rozmawiali o pułkowniku Witoldzie Pileckim. Jego życiu, służbie, czasach, gdy był  więźniem i organizatorem ruchu oporu w obozie koncentracyjnym w Oświęcimiu. Pan profesor opowiedział o tym, jak Pilecki został skazany na karę śmierci przez władze komunistyczne Polski ludowej. Wykład przyciągnął wielu widzów szczerze zainteresowanych Pileckim i „Żołnierzami Wyklętymi”. Zebrani goście zadawali wiele pytań.

 

Burmistrz Władysław Krzyżanowski także zabrał głos. Przypomniał wydarzenia, gdy Władze Miasta z wielkim trudem procedowały, by rondo miało imię Rotmistrza Pileckiego.  Odniósł się też do wykładu, gdy profesor opowiadał o swoim spotkaniu z kobietą wywiezioną do sowieckich łagrów. – Mój teść, który przeszedł Oświęcim, Sachsenhausen, Ravensbrück i Groß-Rosen, był w tych wszystkich obozach, spotykał również po drodze osoby, o których mówił pan profesor.  Raz jeden tylko, pod wpływem szczególnego wzruszenia, rozmawiał ze mną o tych przeżyciach.  On do wydarzeń tamtych dni nie chciał wracać. Otwierał się jeszcze, co było bardzo ciekawe, do młodych. W szkole często dzielił się swoimi wspomnieniami z młodzieżą – ze wzruszeniem mówił burmistrz. Podziękował również licznie zgromadzonym gościom, że wspólnie, w tak podniosłej atmosferze, wzięli udział w miejskich obchodach Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

 

W imieniu gości, Hanna Sasinowska podziękowała burmistrzowi Władysławowi Krzyżanowskiemu, który był  głównym pomysłodawcą i organizatorem tegorocznych obchodów, za możliwość spotkania i ocalenia od zapomnienia tamtych dni i osób. W Sali Reprezentacyjnej do 7 marca można oglądać wystawę fotograficzną, która jest, jak powiedział burmistrz, reminiscencją miejskich obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” z poprzednich lat.

 

 

 

 

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura

miniatura